Solunum Durduğunda Yapılacak İlk Yardım

Soluk durması

Soluk durması solunum mekanizmasının çalışmaması ile meydana gelir. Solunum yolunda tıkanmalara oluşur ve kişi o an için nefes alamaz pozisyonda olur. Yeterli oksijenin alınmaması durumunda  solunum mekanizması çalışmayı durdurur ve soluk durması oluşur. Bu durumda kişinin yakınında bulunan kişiler panik yapmak yerine soğuk kanlı davranmalı,panik yerine ilk müdahaleyi doğru adımlarla yapmayı sürdürmelidir. Bu şekilde risk ortadan kalkar. Karşınızda öyle bir insanla karşılaştığınızda  kalbinin durmasını engellemek için ona yapay solunum yapmanız gerekir. 5 dakika uzun süren soluk durması ile kalp durur ve kişi hayatını kaybedebilir. Oksijenin zamanında alınması sağlanamalıdır. Aksi taktirde dokular zarar görecek beyin hasarı hastada oluşmaya başlayacaktır.

Hasta veya Yaralı da Soluk Durması Başlandığında Ne Yapmalısınız ?

Yaralı ve hasta da gerçekleşen solunum durması ile hastada ciddi riskler meydana gelir. Bunlardan biri dilin arkaya kaymasıdır. Diğeri ise yabancı cisim yutulması, bilinç kaybının oluşmasıdır. Bu sebeple boğulma riski hızlıca oluşmaktadır. Hastanın solunumu durduğunu anlayabilmeniz için yapmanız gereken bir diğer yöntem ise yaralı veya hastanın göğsüne  bakacak biçimde yüzünüzü ona yakınlaştırıp  bak dinle hisset yöntemini kullanmanız gerekir. Eğer hiç soluk alamıyorsa ve teni soğuk ise soluk durmuş olabilir. Hastanın yanağına yüzünüzü yakınlaştırdığınızda nefesiniz az da olsa hissediyorsanız solunum durması yeni başlamıştır ve 5 saniye içinde hızlanacaktır. 5 dakika sonrası yapılan tüm müdahaleler sonrası kalp dayanamaz durur. Soluk durmasının nedenlerini sıralamak gerekirse, ses tellerinde şişmeye neden olan sebeplerde soluk durur. Elektrik çarpması ve gaz zehirlenmelerinde soluk durur. Kafaya sert cisim düşmesi ve darbelerde soluk durur. Bilinç kaybı durumlarında soluk durur. Dilin arkaya kayması sonrası boğulma oluştuğunda soluk durur. Su da boğulma, soluk borusunda meydana gelen tıkanıklıklar sonrası soluk durur. Hayat kurtarmak için yapılan ilk yardımlardan biri  hastanın hava yolu açılır ve yapay suni solunum yapılarak nefes alması sağlanır.

Solunum Durmasında İlk Yardım ve Müdahale Nasıl Olmalıdır ?

Solunum durmasında hastanın ortamı tenha olmalı ve kalabalık olmamalıdır. Hasta muhakkak zemin bir sert yere yatırılmalıdır. Baş ve çene kısmı yukarı gelecek şekilde ayarlanmalı,boyun  gerdirildikten sonra hasta arkaya doğru dümdüz yatırılır. Hastanın ağız için temiz bir mendil ile parmağa sarılarak sağlanmalıdır. Hava alması için cam açılmalıdır. Yaka kısmı gevşetilmeli,nabız kontrol edilmelidir. Hava yolunun açık kalması sağlanması için, hastaya müdahale eden kişinin bir eli alın kısmında diğer eli ise başparmak ve işaret parmağı ile burun delikleri kapatılmalıdır. Bu yöntem ile hasta derin soluk almaya başlayacaktır. Eğer yanınızda o an için solunum maskesi varsa hemen hastanın ağzına yerleştirilmelidir. Yerleşim sonrası maskenin içine kuvvetlice üfleme yapılmalıdır. Hastanı göğüs kısmında şişem yükselme olup olmadığı kontrol edilmelidir. Göğüs eğer şişiyorsa ağız geri çekilir ve burun gevşetilerek rahatlatılması sağlanır. Eğer göğüste şişme ve yükselme yoksa hemen hasta yan tarafa döndürülmelidir. Yan çevrildikten hemen sonra hastanın  iki kürek kemiği arasına kuvvetlice  6-7 defa elle vurulmalıdır. Bütün bu işlemler sonrası yapay solunuma devam edilmelidir. Bu işlem dakikada en 10-14 kez tekrarlanmalıdır. Hastanın normale dönemsi sağlanıncaya kadar müdahaleye devam edilmelidir.İl müdahale sonrası ambulans çağrılmalı hasta bir acil kuruluşta tedavisi sürdürülmelidir.

Holger- Nielsen Yöntemi İle Yapay Solunum Nasıl Yapılır ?

solunum durması

Yaralı hasta yüz üstü yatırılmalıdır. Hastanın  her iki eli yüzünün altına konulmalıdır.  Daha sonra yardımı yapan kişi hastanın başucunda diz çökerek kollarını germeli ve elleri avuçları açılarak hastanın kürek kemikleri bölgesine iki eli ile aynı anda baskı yapmalıdır. Bu yöntem ile akciğerlerdeki hava boşaltılarak nefes alması sağlanır. Daha sonra diğer yöntem,hastanın dirsekleri başının üzerine gelecek şekilde ayarlanmalı,dirsekler başın üzerine gelecek şekilde yukarı kaldırılmalıdır. Bu sayede göğüs genişletilir akciğerler temiz hava dolması sağlanır.  Bir diğer yöntem ise hasta düz sert zemine yatırılmalıdır. Ardından hastanın kolları göğsüne gelecek şekilde birleştirilmelidir. Dirsekler yukarı çekilerek başın üzerine gelecek şekilde esnek bir şekilde uzatılmalıdır.En son işlem dirsekler yere doğru bastırılarak göğüs kısmı genişletilmelidir. Bütün bu yöntemler sonrası yapay solunun  yapılmalı suni teneffüs ile hastanın nefes alması sağlanmalıdır.  Soluk durmasında ilk yardım bu şekilde oluşturulmalı daha sonra hasta hemen hastaneye götürülmelidir.Sağlıklı günler dileği ile.

Sevgili Bilgistili okuyucularımıza ;

Öncelikle hoş geldiniz. Sitemizde geçen her yazı,görsel metin sitemize aittir. Yazılarımız özgün ve akıcı bir dille anlatılmıştır. Burada verilen emeğe saygı duyulmasını,yazılarımızı sonun kadar bitirerek okumanızı temenni ediyoruz. Yakın çevrenizdekilere,sosyal medya hesaplarında sitemizden bahsederseniz mutlu oluruz. Dileriz hep kalıcılığınızı sürdürürsünüz.