Zatürre Nedir ? Nasıl Atlatılır ?

Zatürre nedir?
 Zatürre hastalığının ilk nedenlerinden biri Akciğerlerdeki lobunun iltihaplanması sonucu meydana gelen bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Üst solunum yolu enfeksiyonları çeşitli bakteri ve mikropların solunum yolu ile bulaşıcılığını sürdüren bir hastalıktır. Bu tür hastalıklarda başta ateş olmak üzere,mide bulantısı, grip, burun akıntısı ve nezle,kuru ve ve balgamlı öksürük,gözlerde sulanmalar meydana gelir. Genelde bu tür hastalıklar kalabalığın çok yoğun olduğu ortamlarda meydana gelmektedir. Bu tür yerlerden uzak durmak olası üst solunum enfeksiyonların da önüne geçmiş olur. Üst solunum yolları viral tarzda oluşur. Bu neden ile bu tür hastalıklara yakalandığınız vakit rastgele ilaç kullanma hastalığın serini çoğalta bilmektedir. Doktora danışmadan kullanılan ateş düşürücüler veya antibiyotikler ciddi anlamda yan etkilere sebep olabilir. Bunun için öncelik doğru zamanda hekime başvurmak ve onun verdiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmayı seçmektir. Bu şekilde hastalıklar daha kolay bir şekilde atlatılabilir. Üst solunum enfeksiyonlardan biri olan zatürre nedir en çok zatürreye kimler yakalanır hakkında bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Zatürreye Kimler yakalanır,Nasıl Atlatılır ?

Akciğerlerde tıkanmalar meydana geldiğinde akciğerler oksijen karbondioksit alışverişini düzgün yapamamaya başlar.  İşte bu sorun hava keseciklerinin iltihaplanmasına yol açar ve akciğerlerdeki lobonun iltihaplanması zatürre hastalığını meydana getirir. Erken yaşlarda çocukluk yaşlarda zatürreye yakalanmak ölüm riskini arttırabilmektedir. Genelde Ülkemizde her 5 yaşın altındaki çocuklarda bu rahatsızlık nedeni ile kronik zatürre meydana gelmekte ve kayıplar yaşanmaktadır. Yaşın ilerlemesi ile risk yine çoğalmaktadır. Çocuklarda 5 yaşın altında risk teşkil ederken yaşlılarda ,ise 55 yaş üzeri kronikleşmiş zatürre ölümle sonuçlanmaktadır. Her iki durumda da zatürre doğru zamanda tedavi edilmedikçe risk barındırmaktadır. Zatürrenin en büyük nedenleri arasında virüs ve bakteri gelmektedir. Bununla beraber mantar hastalıklarında da zatürre riski oluşabilir. Yakın kişilerle beraber geçirdiğiniz zamanlara kalabalık ve kapalı ortamlarda  grip olan birini aksırık,hapşırma gibi  durumları solunum yolu ile bu ortamlarda daha hızlı yaygınlaşabilir. Solunum güçlüğüne yol açan bu iltihaplanmalar akciğerlerin oksijensiz kalmasına neden olur. Zatürre öksürük nedeni ile havaya yayılan damlacıklarla ile kişiden kişiye bulaşıcılık etkisini arttırabilir. Sağlam biri insan o an bu tür hastanın yanında aynı havayı teneffüs ederse o kişi de risk grubunun içinde yer alır. Bulaşma payı oldukça yüksektir. Kışın soğuk havalarda,sağlıksız beslenmelerde bakteri ve virüslerin en hakim olduğu yerlerde bu hastalığa kapılmak mümkün olabilmektedir. Grip ile karıştırılan ,şiddetli öksürük ile devam eden zatürre yüksek ateş ve halsizlikle bağışıklığın çökmesine de yol açar. Bu durumun atlatılabilmesi için hemen hastaneye gidilmesi tavsiye edilir.

 Zatürrenin Belirtileri Nelerdir ?

zatürre nedir

Zatürre’ye yakalanan bir bireyde ilk gözlemlenen aşırı yorgunluktur. Kol ve bacaklarında güçsüzlükler meydana gelir. Bağışıklık zayıf düştüğünden kas ve eklemlerde de zayıflıklar gözlemlenir. Sürekli üşüme ve titreme ile birlikte ateş çıkmaya başlar. Ateş düşmeyecek hale gelir.  Burun kanatlarında solunum zayıflığı,tıkanmalar meydana gelir. Göğüslerde şiddetli öksürme nedeni ile ağrı oluşur. Kramp şeklinde ağrılar bel kısmına kadar yayılır. Zatürre’ye yakalanan biri sürekli halsiz ve bitkindir. Öksürmek’ten kendini alamaz. Uyuma isteği artar ve baş ağrıları şiddetli  olur. Burunda tıkanmalar, solunum güçlüğü, öksürürken göğüslerde şiddetli ağrılar meydana gelir. Bu tür hastalıklarda kişinin kendini bırakmaması gerekir. Mümkün oldukça sağlıklı beslenmesi tavsiye edilir. 0-2 yaş bebeklerde risk büyük olacağından bu riskin en aza düşmesi için bebeklerin anne sütü ile beslenmesi gerekir. Su ihtiyacı yeterli bir şekilde sağlanmalı,arıtılmış içme suları tercih edilmelidir.

Zatürre riski içinde yer alan kişilerden bir diğerleri ise alkolikler’dir. İçki alışkanlığını uzun süre sürdüren kişilerde bu hastalık hızlı  gelişmekte hatta yaş ilerlediğinde bu kronik hali almaktadır. Bu şekilde ölümler artmaktadır. Yeni organ nakledenler de bu risk söz konusudur. Organ nakli sırasında virüs kapma ihtimali yüksektir. Organ nakli sonrası sağlıksız beslenme nedeni ile zatürre hızlı artmaktadır. Özellikle nakil sonrası kişiler daha steril ortamlara durmalı beslenmelerine son derece dikkat etmeleri gerekir. Diğer nedenler ise, beslenme bozukluğu olanlarda, kötü rutubetli ev ortamlarında, sigara ve alkol tüketiminin çoğalmasında, kızamık,su çiçeği hastalıklarında,Cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklarda Hepatit, AIDS hastalıklarında zatürre meydana gelir. Erken tedavi olarak sağlığınızı koruma altına alabilir, bu hastalığı doğru yer ve zamanlarda doktor önerisi ile atlatabilirsiniz. Sağlıklı günler dileği ile.

Sevgili Bilgistili okuyucularımıza ;

Öncelikle hoş geldiniz. Sitemizde geçen her yazı,görsel metin sitemize aittir. Yazılarımız özgün ve akıcı bir dille anlatılmıştır. Burada verilen emeğe saygı duyulmasını,yazılarımızı sonun kadar bitirerek okumanızı temenni ediyoruz. Yakın çevrenizdekilere,sosyal medya hesaplarında sitemizden bahsederseniz mutlu oluruz. Dileriz hep kalıcılığınızı sürdürürsünüz.