Bağırsak Parazitleri Nasıl Oluşur ?

BAĞIRSAK KURTLARI

Hastalıkların asıl etkeni olan parazitler vücuda sinsice yerleşirler ve türlü türlü hastalıklara yol açarlar. Herhangi bir canlının üzerinde yaşayarak  canlıların zarar görmesine neden olurlar. Bununla beraber birden fazla çeşitli hastalıklara yol açarlar. Parazitlerin salgıları ve artıkları organizma için toksit olarak bilinmektedir. Bu yüzden çeşitlerine göre 2′ ye ayrılırlar. Bunlar iç ve dış parazitlerdir. İç parazit denilince akla ilk gelen bağırsak kurtları gelir. Bağırsak kurtları, bütün canlı varlıkların içinde oluşur,büyür. Dış parazitler ise  vücudun dış kısmında yer alır. Örneğin,saçta bit oluşması, deride uyuz böceğinin üremesi ve pirelerdir. Bunlar vücuda hem içsel hem de dışsal olarak zarar verir hasta ederler. Sağlığın bozulmasına sebep olurlar. Peki, bağırsak parazitleri oluştuktan sonra hangi hastalıkları oluştururlar? bağırsak parazitinin çocuğunuzda ya da kendinizde olup olmadığını nasıl anlarsınız. Bu konuda sizleri doğru bir şekilde bilgilendirmek isteriz.

Bağırsak Kurtları Nerede Yaşar ?

BAĞIRSAK KURTLARI

Bağırsak parazitleri vücudun iç ve dış bölgelerine yerleşirler. Beslenmenin ve hijyenin sağlıksız olması durumlarında üremeye başlarlar. Bakteriler ve virüslerin olduğu her bölgeye yerleşirler. Karnın içinde büyürler ve mide sindirim sistemine hatta diğer sağlıklı organlara zarar verirler. Genelde çiğ yiyeceklerden oluşurlar. Yediklerinizin çiğ olmamasına özen göstermeniz gerekir. Örneğin çiğ bir salam,sucuk,kıyma gibi yiyecekler onların oluşmasına hızlı zemin hazırlar. Önce karın kısmına  bağırsakların içine yerleşirler. Sizin yediklerinizle beslenmeye devam ederler ve sinsice büyüler. İlk belirtisi kansızlık  ve beslenme bozukluğuna bağlı durumların oluşmasıyla başlar. Bağırsak kurtları karın ağrısı,mide bulantısına yol açar. Kişi ne yerse yesin sürekli acıkma hissi duyar. Yedikleri yaramaz. Bağışıklığı kısa zaman diliminde çökmeye başlar. Halsizlik meydana gelir. İş veriminde kalitesiz performanslar meydana gelir. Kişi dikkatini işe veremez,odaklanamaz. Her an tuvalete gitme ihtiyacı duyar. Bu tür bağırsak kurtlarının oluşmaması için yeşil sebzelerden ıspanağın iyi yıkanması, marulun ve diğer yeşil yapraklı sebzelerin sirkeli suda 5 dakika kadar bekletilmesi gerekir.

Bakteriler en çok yeşil yapraklı sebzelerde ve çiğ etlerden oluşmaktadır. Bununla beraber temizlik alışkanlığına dikkat edilmesi,haftada en az 3 kere banyo yapılması, dişleri düzenli 2 kere fırçalanmalıdır. Bütün bunlara dikkat edildiği sürece hastalıklar ile savaşır,hijyen ve sağlıklı beslenme metodu ile korunursunuz. Sebze ve meyvelerin iyi yıkanmasına  yemeklerin iyi pişmesine  ve sağlıklı koşullarda tüketilmesine dikkat edilmelidir. Bu tür hastalıklarda tek başına mücadele edemezsiniz. Hemen bir dahiliye bölümünden randevu almanız gerekir. Eğer deride şiddetli kaşıntılar yer alıyorsa bir dermatoloji uzmanından destek almanız tavsiye edilir. Sağlıklı günler dileği ile.