Kısırlık Tanısı Kimlere Konulur ?

kısırlık tanısı

Çocuk istemek her evli çiftin hakkıdır. Fakat buna engel olan bazı sağlık sorunları çocuk sahibi olma hakkını çiftlerden alabiliyor. Çocuk sahibi olmak isterken olamamak sadece kısırlığa bağlı bir durum değildir. Bazı alt hastalıklar çocuk sahibi olmanın sürecini uzatabilir. Kısırlık eğer söz konusu ise kişi ne yaparsa yapsın çocuk sahibi olamayabilir.Çocuk düşünmenize rağmen 1 yıl boyunca eğer çocuk olmuyor ise bunun için tedavi olmanız gerekir. Bunun tanısı gerekli test ve incelemeler sonrası ortaya çıkacak,doktorunuz size kısır olup olmadığınız hakkında kesin bilgiyi sunacaktır.

 Neden Çocuk Sahibi Olamazsınız ?

Kısırlık tanısı

Gerek erkekte gerekse kadında meydana gelen sorunlar nedeni ile uzun yıllar çift, çocuk sahibi olamayarak yaşar. Günümüz teknolojileri sayesinde tüp bebek yöntemi sayesinde bu sorunlar azaltılmakta ve istenilen bebek yıllar sonra doğabilmektedir. Her olumsuz durumda akla acaba ben kısır mıyım düşüncesine kapılmak yanlıştır. Vücudun kadın ve erkek üzerinde salgıladığı hormonlar düzensiz çalıştığında,kadınlarda yumurtlama tembelliği yaşandığında bu süreç uzamaya başlar. Bununla beraber kadınların her 28 günde bir düzenli adet geçirmeleri çocuk sahibi olmak için dez avantajdır. Düzensiz adet sendromlarında bu durumlar uzun süre aksayabilir. Geç ergenlik,düzensiz kanama, fizyolojik ve psikolojik sorunlar çocuk sahibi olmama nedenlerinden biridir.Zamanında tanı yapılması tedaviye cevap verebilir bu tür sorunlar yıllarca aksamamış olur. Erken önlem her zaman önemlidir. Bazen genetik faktörlere dayalı sebeplerden erkek ve kadında kısırlık ya da başka alt hastalıklar nedeni ile çocuk sahibi olmak güç hale gelebilir.

Kısırlık tanısı ve diğer sorunlarda çocuk sahibi olmama  durumları şu şekilde sınıflandırılır. Bunlar : Psikolojik  nedenlere bağlı durumlarda döllenme gerçekleşmeyebilir. Erkekte sperm sayısının zayıf olması,iktidarsızlık,uzun süre strese bağlı yaşama nedenleri, fizyolojik sorunlar, hormonların düzensiz çalışması, aşırı kilo, düzensiz yaşam ve sağlıksız beslenme, vücuttaki  işlevleri tembelleştirir. İşte bu sorunlar çocuk  sahibi olmayı uzun yıllar erteleyebilir. Erkeklerde kısırlık varsa kasıklarda sıklıkla ağrılar meydana gelir.Kasıklarda kramp şeklinde sancılar, spermin az olması, erkek cinsel sorunlar bu durumu erteleyebilir.Kadınlarda ise düzensiz adet, aşırı stres ve kilo bu sorunlara yol açabilir. Bu sebepler her çocuk sahibi olmayan kısır olduğu anlamına gelmez . Bunun tanısını ancak doktorunuz koyabilir.

 

Sevgili Bilgistili okuyucularımıza ;

Öncelikle hoş geldiniz. Sitemizde geçen her yazı,görsel metin sitemize aittir. Yazılarımız özgün ve akıcı bir dille anlatılmıştır. Burada verilen emeğe saygı duyulmasını,yazılarımızı sonun kadar bitirerek okumanızı temenni ediyoruz. Yakın çevrenizdekilere,sosyal medya hesaplarında sitemizden bahsederseniz mutlu oluruz. Dileriz hep kalıcılığınızı sürdürürsünüz.