Muhabbet Kuşlarının Ölmesine Yol Açan Nedenler

Muhabbet kuşları neden ölür

Muhabbet kuşu sahiplendirmede kuşun iyi bakım alması çok önemli bir unsurdur.  Kuşların ne kadar hassas olduğunu düşünerek hareket etmeniz gerekir. Bir kuşun ömrü doğru bakıldığında  8-10 yıl kadar sürebilmektedir. Fakat genellikle muhabbet kuşlarının ortalama yaş ömrünün 4 sene kadar olduğunu görebilmekteyiz. Bu aslında az bir yıldır. Bir kuş 8 – 10 yıl yaşama hakkına sahip iken neden bu 2 ya da 4 yıl kadar olsun. Bunun ömrünü her ne kadar siz belirleyemezseniz bile yapacağınız dikkat onlar için uzun ömre yol açabilir. Kuşlar cinsine ve çeşidine göre  çok ya da az yaşar. Mesela papağanların ömrü 20 yıldan başlar. 315 adet çeşide sahip olan papağan türlerinin ömrü değişken olabilmektedir. Bazı papağanlar 20 yıla kadar yaşayabilirken bazı papağan türleri  60 -70 yıl kadar uzun ömre sahip olabilmektedir. Fakat muhabbet kuşlarında bu süre 10 yılı geçmemektedir. Bunun için her koşulda ölümüne hazırlıklı olmanız gerekir. Papağanlar sıcak ortamlarda yaşamayı sever. Muhabbet kuşları da sıcak ortamlarda yaşamayı sever. Soğuk havalarda daha hızlı ölürler.

 Muhabbet Kuşları Neden Çabuk Ölürler ?

Kendi ülkelerinde yaşamayan muhabbet kuşları ev ortamlarında ya da doğanın başka yerlerinde yaşamaya mahkum kalırlarsa ölme hızları artar. Doğadaki yabani hayvanların, kargaların ,şahinlerin ve diğer yabani kuşların yemi olurlar. Her konuda risk içinde yaşarlar. Bu nedenle Ülkesinden gelen kuşun yaşama ömrü kısıtlıdır. Muhabbet kuşlarına özverili bir şekilde bakmak gerekir. Aksi halde hassas bedenleri yorgun düşebilir. Örneğin ev ortamında yaşayan bir kuş soğuklara maruz kaldığında veya  soğuk  esinti ile içten içe üşüterek ishal olabilir. Daha sonra kendi kakasından bulaşan mikroplar ile mantar hastalığına yakalanabilir. Bu şekilde hem hijyen olmaz hem de üşüttüğü için bağışıklık sistemi çöker ve hasta olur. Hasta olan bir kuşa anında müdahale etmek gerekir. Öncelikle kafes boşaltılmalı ve gerekli hijyeni sağlanmalıdır. kuş suyu temiz olmalı ve suyun içine vitamin bir kaç damla 2 gün ara ile takviye yapılmalıdır. Kuş geceye doru uyumasına yakın üzerine onu üşütmeyecek ince bir tül konularak  üşümemesi sağlanmalıdır. Eğer kuş çok hasta ise bir veteriner desteği ile gerekli bakımlar sağlanmalıdır.

Kuşların Ölmemesi için Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?

muhabbet kuşlarının ömrü

Kuşun hasta olmasını anlayabilmek için önceki zamanlardaki aktifliği ile ve durgunluğunu hesaplayın. Eğer neşesini kaybetmiş ve yiyecek ve içeceklerden uzaklaşmış ise hasta olabilir. Kuşlar hastalandığında yemekten kesilirler ve durgunlaşırlar. Renkleri daha koyu bir hal alır ve gözleri daha fazla küçülür. Kuşta kusma varsa ,kakası sulu ishal şeklinde ise bu onun rahatsızlandığını gösterir. Kuşu elde fazla tutmak doğru bir davranış değildir. Kuşunuz bu konuda rahatsızlık hissedebilir. Kuşun günlük rutin uçma periyotları sağlanmalı kuşa öz güven duygusu aşılanmalıdır.  Kuşunuza verdiğiniz yem her zamankinden farklı ise kuş bunu reddedebilir ve yemeği azaltabilir. Kuş yemlerinde o an ilk alıştırdığınız yemi vermeniz gerekir. Sonradan değişim hoşuna gitmeyebilir ve muhabbet kuşu zayıflayarak hasta olabilir. Hastalığı fark edilmediği an itibari ile ölebilir. Kuşlar hiç bilmediği besinler ile beslenmemelidir. Ona iyi gelmeyen zararlı gıdaları verirseniz kursağında takılarak kursağı zarar görebilir. Yemek yeme problemleri başlayabilir. Vücudunda yağlanmalar meydana gelebilir. Çok fazla yem yiyen kuşlar hareketsiz kaldığında vücutlarında yağlanmalar meydana gelir ve hızlı kilo alırlar. Bu da onların çabuk ölmesini sağlayan sebeplerden biridir. Muhabbet kuşları doğru bakılmadığı sürece ömürleri az olacaktır. Kuşunun erkenden ölmemesini istiyorsanız dikkatli olun. Onunla konuşun sevginizi hissettirin ve en önemlisi uçma özgürlüğünü elinden almayın. Sürekli kafeste duran bir kuş depresyona girerek çabuk ölebilir. Eğer kuşun eşi yoksa kafese mahkum etmek yerine onunla arkadaş olarak sevginizi hissettin ve yalnız kalmadığını anlamasını sağlayınız.