Balata Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Fren balatanın yıpranması ile aracın ömrü azalır ve araçta yavaşlamalar meydana gelir. Araç güvenliğini tehlikeye atan balatanın yitik hale gelmesi belirli teknik servislerin desteği ile son bulur. Araç bakımlarında fren balata değişimi oldukça önem taşımaktadır. Araç sahiplerinin en çok merak ettiği balata değişiminde ki maliyetin tam olarak ne kadar fiyatlandırma sistemine tabii tutulmasıdır. Bir balata değişiminin masrafı tam olarak nedir ? fren balata ne zaman değiştirilmesi gerekir ? hakkında doğru bilgileri sizler ile paylaşacağız. Bakalım bunlar neler?  Fren balata değişimi ve Maliyeti hakkında doğru bir şekilde bilgilenelim,öğrenelim…

Araçta Balata Değişimi Neden Olmalıdır ?

Araçta fren sistemi, araç hızının yavaşlamasında ve hızlanmasında en büyük etkiye sahiptir. Balataların iyi durumda olması araç sağlığı içinde son derece önemlidir. Bu aracın en değerli parçalarından biridir. Balatanın amacı, hızı ve yavaşlamayı dengelemektir. Tekerlekteki diskin ayarını ölçer. Bu disk sıkışarak araçtaki, hızın ve yavaşlamasının ayarını dengeler. Burada sürtünme hareketi söz konusudur. Bu sürtünmeyi destekleyen amyant ve reçine birleşimi fren balatasının en değerli kimyasıdır.Araç kullanıldıkça,yol aldıkça balatalar zamanla yıpranmaya,köhnemeye başlar. Özellikle sıcak ve soğuk havaların balata üzerindeki olumsuz etkisi artmaktadır. Balatalarda aşırı soğuk ya da aşırı sıcak ortamlarda yer almalı balatanın yıpranmasına,zarar görmesine neden olur. Araçlarda iyi bir yol izlenimi için, balataların sorunsuz bir şekilde çalışması gerekir. Frenin bozulmasının tek nedeni balatalardır. Ancak bazı durumlarda da fren balata çok iyi çalışmasına rağmen değiştirilmelidir. Bu onun arıza çıkartmayacağı anlamına gelmez. Balatanın bitik olduğunu anlamanız için ortalama fren balatasının 50.000 km yapmış olması gerekir. Bu aşımından sonra balataların değiştirilmesi tavsiye edilir. Yıpranmış ve eskimiş balataları anlamak kolaydır.Zaten bu araçta bariz kendini belli eder. Çeşitli arızlar ile sinyal vermeye başlar.

Balata Değişiminin Geldiğini Nasıl Anlarsınız ?

balata değişimi

Balata değişimleri sık sık olan bir durum değildir. Genelde 6 ay ve 1 sene süre ile değişimi gerçekleşir. Bu aracın kullanım şekline kalite ve markasına göre değişim gösterir. Balat değişiminde son kullanma tarihi söz konusu olmadığından yıprandığını fark ettiğiniz an itibari ile sağlıklı bir araç kullanabilmek için değiştirmeniz gerekir. Teknik servisler bu durumda balatanın ömrünü daha kolay teknikler ile öğrenerek değişimin gelip gelmediği hakkında doğru bilgileri sizlere sunabilirler. Balataların periyodik bakımları dikkate alınmalı bu konuda teknik birimler ile destek dolaylı bir şekilde sağlanmalıdır. Balatanın bozulduğunu anlamak zor değildir. Fren balatasına bastığınız zaman değişik sesler geliyorsa ve yavaşlamalar gözlemleniyorsa bu bariz balatanın yıprandığı anlamına gelir. Yolda riskler ile karşılamamak için fren balatanın arıza çıkartamadan ve  tehlike arz etmenden zamanında bakımları sağlanmalıdır. Unutmayın frenlemeyi sağlayan balata sistemidir. Balatanın bitik olması siz hem yolda bırakır hem de frenlerin tutmamasına sebebiyet verir. Her açıdan hayati tehlikeye yol açar. Balata değişim maliyetleri her aracın markasına göre değişim göstermektedir.Balata değişimini anlamak için bir diğer yöntem ise, fren boşluğu varsa bir de balatanın enini kontrol ediniz eğer en parmağınızdan daha zayıf (İnce) kalıyorsa ve değişik ses çıkarıyorsa değişim zamanı gelmiştir . İhmal etmemeniz gerekir.Fren balata değişim ücretleri 4 adet olarak kutuda olur ve değişimi sağlanır. Genelde en çok ön tekerleklerde değişim sağlanır. Bu yüzden çift olarak satışı sunulmaktadır. Araç markalarına göre değim gösterdiğinden en ucuz 70-100 en pahallı 300-400 TL arası araç markasına göre değişim sağlanır. Sıfır yeni model araçlarda daha pahallı tutabilmektedir. Genelde bu işlem motor gücüne bakılarak sağlanır. Balata değişimi kolaydır. Maliyeti dediğimiz göre aracın model ve markasına göre artmakta ya da azalmaktadır. Balatası bitik olan tekerlekler söküldükten sonra aynı şekilde kaliperlerde sökülüyor ve işlem başlatılıyor. Öncesinde balata spreyi ile bölge temizleniyor. Amorsite sabitlenerek sarkması engelleniyor. Eskimiş balata yerine yenisi takılıyor. Balata değişiminde ortalama olarak 30-35 Dk yeterli olabiliyor.