Lastik Ömrünün Bittiğini Nasıl Anlarsınız ?

Lastik ömrü ne kadardır?
Erkek ve bayanların tutku ile aldıkları araçlar onların yaşantısında bir parça olur. Bu nedenle kullandıkları aracın uzun yıllar gitmesini arzularlar. Eski model araçlarda her daim parça değişimi, arıza sistemi, aracın tekerlek ömrü, lastik Raf ömrü, Kaç yıl kaç Km yapar soruları sorulur. Araç sahipleri bu konuda en net bilgiye ulaşmak isterler. Eğer alacakları araç eski model araç ise ister istemez bu tür sorunlar ile karşılaşırlar bu son derece normal bir durum olarak kabul edilir. Sadece eski model araçlarda değil, yeni model araçlarda da lastik sıfırdan üretilse de hatta  kullanılmasa bile, bir raf ömrü vardır. Ortalama sıfır bir lastiğin raf ömrü kullanım dışı olmasına rağmen 10 yıldır. 10 yıl sonra esnekliğini kaybedecektir. Yeni lastik ya da ikinci el lastik satın aldığınızda lastiğin kaç yıl olduğunu ve ileri ki zamanlarda daha ne kadar süre içinde kullanılacağını öğrenebilmeniz için, üretim ve tüketim tarihlerinin lastiğin hangi kısmında yer aldığını öğrenmeniz gerekecek. Peki,lastik ömrünün püf noktalarını öğrenebilmeniz için nelere ihtiyacınız var hep birlikte aydınlanalım.

 Araçlarda Lastik Ömrü ve Kullanımı

Araç satın alırken aracın arıza göstermesini kimse arzu etmez. Hiç kimse cebinden harcadığı paranın telef olmasını istemez. Bu nedenle eski model alırken de az kullanılmış,motor gücü yerinde olan araçlar ön planda tutulur. Bununla beraber aracın ham maddesi olan tekerleklerin kullanımı çok önem taşımaktadır. Lastiğin marka olması,kullanım tarihine uygun olması ve yolda bırakmaması çok önemlidir. Her ne kadar araç satın aldığınızda size çok iyi gelse de lastik kaliteli değilse ve esnekliğini kaybetmiş ise zamanla sertleşecek ve gidişatı değişecektir Yol serüvenlerinizde yaşadığınız bu talihsizlikler yaz kış sizi yormaya devam edecektir. Bu nedenle bir araçta ilk önce dikkat edilmesi gereken kural motorun iyi seviyede olması ve bakımının yeterli bir şekilde sağlanmış olmasıdır. Aracın bakımları düzenli bir şekilde yapıldığı sürece sorunlar en aza düşecektir. Eğer araç ile ilgilenilmez ise ,yolda kalma,arıza yapması an meselesidir. Yazın aracın kaldırabileceği kışın ise kar ve yağmurda rahatlıkla gidebileceği lastik modelleri mevsimine göre üretilmektedir. Araç kullanan biri kış boyu yaz lastikleri ile ilerleyemez. Muhakkak zarar görür.Eski model lastiklerin ömrü azdır. Burada sizi ortalama taşıyabileceği yıl üretim tarihinden sonraki kullanımıdır. Kaç KM yaptığını hesaplayabilirsiniz. Yeni sıfırdan satın alınan araç lastikleri ortalama raf ömrüne rağmen 10-12 yıl iken eksi model lastikler az kullanılmış olmasına rağmen 4 ve 6 yıl arasında değişebilmektedir. Eğer eski model lastik 5 yıl kullanılmış ise 2 yıl daha ömrü vardır. Fakat esnekliğini kaybetmiştir. Burada dikkat edilmesi gereken önceki kullanıcının lastiğe verdiği zarardır. Bu nedenle eski model lastiklerin net ömrü kesinleşmemektedir. Fakat sıfır alındıktan sonra ikinci el lastik olarak 4 yıl rahatlıkla kullanılabilir. Tarihi ve kullanımı çok geçmemiş ise daha uzun gidebilir.Lastik kontrollerinin planlı bir şekilde yapılması ve kontrolünün sağlanması aracı arızalara karşı da korur.

Yeni ve sıfır Lastik Arasındaki Fark Nedir  ?

lastik maliyeti

Sıfır lastik aldıktan sonra lastiğin korumasını sağlamalısınız.10 yıl raf ömrü olan bir lastik eğer rutubet,nemi basınç fazla ısı gibi yerlerde muhafaza edilmez ise ömrü uzun olur. Fakat bu tür yerlerde bekletilirse lastik çürümeye başlar.Kısacası, lastiğin kullanımı sahibine aittir. İster hor ister sevgiyle ömrünü belirler. Sıfır alınan bir lastik hor kullanılırsa ömrü kısalır. İkinci el lastikte ömrü azdır bunun için lastiği korumakta fayda vardır. Fakat çok fazla eskidiği zaman araçta tutulmamalıdır. Bu olası kazalara da yol açar. Bir lastiğin ömrü 80.bin Km kadardır. Bu km’nin artması lastiğin ömrünün bittiği anlamına gelir. Lastik ömrünü anlayabilmeniz için lastiğin bir bölmesinde üretim ve tüketim tarihi yazısına göz atın. Hiç anlamıyorsanız bir araç servisinden yardım alarak lastik sağlığının ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz. Kış lastiği alırken sıfır almanızı tavsiye ederiz. Çünkü kış aylarında lastik daha çok yıpranır. İster ikinci el ister sıfırdan lastik alın bunun kullanıma uygun bir şekilde bakımını sağlayın,muhafaza edin. Sıfır lastiklerde kafanız daha rahat olur. Lastik maliyeti markadan markaya değişim gösterir.