Beyinde Karıncalanma Neden Olur ?

BEYİNDE KARINCALANMA
Beyinde karıncalanma hissi birçok sağlık probleminin habercisi olabilmektedir. Genelde en sık kullandığımız terim başımda uyuşmalar oluyor ve kendimi oldukça sersem hissediyorum sözleridir. Bu tür şikayetler kişiyi düşündürebilir ve bunun altında acabalar gelişebilir.Baş ve baş ağrıları ile başlayan uyuşmalar ağrılar,karıncalanmalar kişinin beyinle ilgili bir hastalığı olduğuna işaret eder. Bu belirtiler fazla ise bir nöroloji uzmanından destek almak önemlidir. En doğru tanıyı nöroloji uzmanları koyacaktır.Başta uyuşmalar oluştuğunda sinir hasarı ile bir sorun gelişmiş olabilir. Bu bazen psikolojik nedenlere bağlı gelişirken bazen darbe sonrası da yaşanabilir. Kafa zarara uğramış ise dokular hasar görür ve sinir hasarı hızla gelişir. Bu sebeple meydana beyinde karıncalanma ve yanma hissi gelir. Endişelenmek o an için çok normaldir. Bazen ufacık sandığınız darbelerde beyin damarlarındaki dokuların zarar gördüğünü söyleyebiliriz. Dokular beyin sağlığı için son derce önemlidir. Zayıflığında ani komplikasyonlar kişide oluşarak sonrasında inme ,felç aniden beyin kanaması, beyinde baloncuk oluşması gibi riskli durumlar çıkabilir. Bunun için beyinde uyuşmanın nedeni iyice araştırılmalıdır. Öncesi ve sonrasında yaşanan her durum dikkate alınmalıdır.

 Beyinde Uyuşma Riskli midir ?

Her beyin uyuşması beyin hastalığına işaret etmez. Bazen kalp hastalıklarında ellerde ayaklarda ve kafa kısmında şiddetli karıncalanmalar gerçekleşebilir. Tümör eğer beyin içinde yayılmış ise ve kötü huylu ise risk taşır. Ölüm ile sonuçlanabilir. Bazı tümörler beyinden tamamen alınamayabilir. Tümörlerde ilk akla gelen beyinde karıncalanma,yanma hissi ve uyuşma sorulur. Bununla beraber dikkat kaybı, çift görme,kafa basıncının içinde olağanüstü sesler beyin hastalığına işaret eder. Bazen bu hisler psikolojik nedenlere bağlı iken bazen akla gelmeyen hastalıkların işareti sayılabilir.Bazı kazalarda eğer kafa zarar görmüş ise sonradan beyinde hastalıklar meydana gelebilir. İlk 48 saat çok önemlidir. Olası beyin kanaması ve tomografide sonuç temiz ise korkulacak bir durum söz konusu değildir. Fakat yinede her olasılığa karşı kafa darbelerinde 8 günü atlatmak önemlidir. Kan düşüklüğü söz konusu ise uyuşma gerçekleşebilir.Kan değerlerindeki düşmelerde vücut çeşitli bölgelerde uyuşma karıncalanma yapabilir. Bunun için kan ölçümünü yaptırarak kan yapıcı besinlere öncelik vermeniz gerekir.

BEYİNDE UYUŞMA

Kafaya gelen sert cisimler uzun süre sersemlik hissini arttırabilir. Fakat beyin dokusu hasara uğramadıysa korkulacak bir şey yoktur. Bazı hastalıklarda başta uyuşmalara neden olur. Bunların başında zona hastalığı gelir. Zona viral enfeksiyon ile meydana gelen bir enfeksiyon türüdür. Büyüdüğünde yorgunluğu arttırır. Genelde çocuklarda ve su çiçeği geçiren kişilerde meydana gelir. Ayrıca kişide menenjit varsa başta uyuşmalar oluşabilir. MS Hastalığının ne büyük belirtilerinden biri beyinde uyuşma’dır. Psikolojik nedenlere bağlı da gelişir. Migren, şiddetli ağrılar,darbeler, Tümör gibi nedenler uyuşmaların habercisidir. Doğru tanı ve tedavi için gitmeniz gereken bölüm nöroloji bölümüdür. Beyinde karıncalanma varsa hiç bekletilmeden  nöroloji uzmanına gidilme gereken önlem ve tedavi sağlanmalıdır. Sağlıklı günleriniz daim olsun.