Bağırsak Düğümlenmesi Nasıl Anlaşılır ?

bağırsak düğümlenmesi

Bağırsak düğümlenmesi olgusu çeşitli nedenlere bağlı gelişir. Bağırsaklarda gözlemlenen hasarlar ciddiye alınmadığında bağırsaklar sepsis yani tıp biliminde kan zehirlenmesi olarak adlandırılan durumlar ile karşılaşarak karın içinde apse oluşumu ve bağırsaklarda delinmeler meydana gelir. Bu olası komplikasyonlar sonucunda hasta sağlığını yitirerek yaşamını kaybedebilir. Bu düğümlenme aniden gerçekleşmez. Karın ağrısı şikayetleri ile başlar. Başta masum gibi görünen karın ağrıları ciddi bir bağırsak düğümlenmesinin içinde yer almış olabilir.

Bağırsak düğümlenmesinin tıp biliminde kullanılan adı invajinasyon olarak tabir edilir. Bağırsakların içinde gelişen bu hastalık ilerledikçe ölümle sonuçlanır. Ciddi risk içeren bu tabloda erken önlem ve tedavi riski düşürebilir. Bağırsaklarda meydana gelen tıkanıklıklar sonrası enfeksiyon hızla vücut haznesinde gelişmeye başlar. Kan dolaşımında azalmalar gözlemlenir. Kan basıncında düşme, mide ve bağırsak arasında tıkanma delinmeye yol açar. Bağırsak dokusunda meydana gelen delinme kanamanın habercisidir. Sıvı kaybı ve ani şok gelişerek tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir.Çocuklarda hızla gelişebilir. 6 ve 12 yaş çocuklarda gözlemlenir. Bebeklerde 9-12 ay arası dikkat edilmesi gerekir. Bağırsak düğümlenmesi enfeksiyonun yayılması ile gerçekleşir. Mideye kadar inen enfeksiyon bağırsakların sağlıksız çalışmasına yol açarak tıkanmasına neden olur. Bağırsaklar vücut haznesinde görevini yeterli bir şekilde yapmaz ise vücudun genel sistemi bozulur. Tıkanmalar,kan zehirlenmeleri,mide ve bağırsakta delinmeler gelişir. İşte bu belirtiler sancılı karın ağrısı ile sinyal verir. Acil müdahale gerektirebilir.

Kan seviyesinin değeri ve kan akışının yeterliliği vücut için çok değerlidir. Kanın az olması bağırsakların hasara uğramasına yol açar. Sıvı kaybı olmamalı ve kan yapıcı besinlerin alınmasına dikkat edilmelidir. Bağırsak düğümlenmesi kusma ile riski çoğaltır. Kusma ve kanlı ishal varsa tehlikenin eşiğinde olduğunun sinyalini karın eşliği ile verir. Bu şekilde bağırsakların riski göz önünde tutularak ilk müdahale hastaya yapılır. Acilde ilk olarak bağırsaklarda ultrasonografi çekilerek hastanın durumu rapor edilir.İshalin başlaması ve uzun süre geçmemesi bağırsak düğümlenmesinin ilk belirtileri arasındadır.

İshal ile gerçekleşen şiddetli ağrı,karın kası krampları,kusma ve ateş meydana gelir. Hasta takibe alınır ve bağırsakların normale dönmesi sağlanır. Erken müdahale yapıldığında hayati risk ortadan kalkar. Fakat erteleme ve ciddiye almama gibi durumlarda masum sandığınız bazı karın ağrıları ve ishal sizi zehirleyebilir. Kanda zehirlenme,bağırsaklarda delinme ve tıkanmalar bağırsak düğümlenmesinin işareti olabilir. Bütün bu risk içeren tablolar ile karşılaşmamak için hemen acile gitmenizde fayda vardır. Doktorlar tanı sonrası gerekli tedavileri üstleneceklerdir. Sağlıklı günler dileği ile.