Böbrekler Neden İflas Eder ?

Böbrekler neden iflas eder ?

Hayati organ taşıyan böbreklerimiz yaşamsal kaynağımızdır. Bu nedenle böbrek sağlığının en iyi şekilde muhafaza edilmesi gerekir. Suyun böbrekler üzerindeki etkisi büyüktür. Bu sebeple su içme alışkanlığının süreklilik kazanması oldukça önem taşır. Vücutta su kaybının yaşanması böbreklerin ciddi anlamda hasar görmesine hatta işlevini düzgün yapmamasına neden olur. Susuz kalan böbrekler artık çalışmaya elverişli hali almaz. Yanlış beslenme,böbreklere zarar veren madde kullanımı sigara,alkol,tütün ve diğer zararlı maddelerin fazla alması böbreklerin iflasa uğramasına sebebiyet verir.  Her insanda iki adet böbrek bulunur. Bu diğer böbrek zarar görse bile tek böbrek ile yaşamına kaldığı yerden devam edebilir. Her iki böbreklerde sıkıntı  varsa ve iflasın eşiğine gelmiş ise nakil yapılır. Böbreklerin  hastalanması hayati risk taşır.

 Böbreklerin İflas Etme Sebebi Nedir ?

Böbrek fonksiyonunu kaybettiği an, böbrek yetmezliği hastada oluşur. Bunun artması durumu kronik hali taşımasına sebebiyet verir. Böbrekler bir kere de iflas etmez. Bunun öncesi ve sonrası vardır. Kademe kademe yorgun düşen böbrekler işlevlerinde aksaklıklar yaşar. Fonksiyon kaybı arttıkça çalışma verimsiz olur ve böbrek iflasa uğrar.Böbrekler, vücudumuzda yumruk şeklini alan sıvı filtreleme görevi yapan, süzgeç ile fazla sıvıyı ve atık maddeleri ayıran, omurganın her iki yanında bulunan günde en az 200 litre kadar filtreleme görevini oluşturan ,kanı temizleyen ,vücutta istenmeyen atıkları dışa atan, vücut haznesinde yer alan potasyum asit dengesini tamamlayan en önemli hayati işlevdir. Bu sayede idrar rahatlıkla atılır.

Böbrekler hasta olduğu zaman diğer organlarda görevini yerine getirememeye başlar ve kişi bağışıklığını kaybederek beyaz kan hücrelerinde düşmeler gözlemlenir. Beyaz kan hücrelerinde düşme gerçekleştiğinde bağışıklık sistemin de çöktüğünü fark edersiniz. Bu olası risklerin yaşanmaması için böbreğe faydalı olan su,potasyum,magnezyum ,demir,ve gerekli kan sağlanmalıdır. Doğru beslenme ve sıvı alımının yeterli olması gerekir. Ortalama yetişkin birinin sağlıklı böbreklere sahip olabilmesi için 10 bardak su içme alışkanlığını sürdürmesi gerekir.

Böbreklerin İflas Etmemesi İçin Nelere İhtiyacımız Var ?

Sağlıklı böbreklere sahip olmanın kuralı vücuttaki sıvıyı eşitlemek,dengelemektir. Sıvı yetersizliği böbreklerin çalışmasını durdurabilir. Sıvı alımına dikkat etmek gerekir. Bununla beraber doktorun uygun görmediği ilaç kullanımı,antibiyotikler böbreklere zarar verebilir. Bilmediğiniz ilaçları kullanmamanız gerekir. Kemikleri besleyen ,güçlendiren D vitamini yeterli miktarda alınmadığında böbrekler çabuk yorulur. Vitaminlerin organları ne kadar beslediğini unutmamanız gerekir. Böbrekler kan basıncını düzenleyerek sağlıklı hormonlara sahip olmanıza yardımcı olur. Hormon düzeyini dengeleyen ,koruyan yine böbreklerdir. Hayati görevleri içinde olmasının sebebi kanı temizlemesi,vücuttaki atık maddeleri süzgeç ile atması ,fazla sıvıyı idrar kesesi ile boşaltmasıdır. Böbreklere zarar veren besinler tüketildiğinde böbreklerde taş oluşumu gerçekleşir ve bu taşlar kırılmadığı sürece aniden gelen sancılara ,ağrılara yol açar.

Böbrek Sağlığı Nasıl Korunur ?

Böbrekleri taşın etkisi ile daha fazla zarar görmeye başlar.Hastadan hastaya farklı belirtiler gösteren kronik böbrek yetmezliği belirtilerinde ise sık yaşanan belirtiler bunlardır : Dikkat kaybı,eklem zayıflığı ,kaslarda güçsüzlük, bacaklarda ve kollarda uyuşma, bulanık görme, mide bulantısına bağlı kusmaların gerçekleşmesi, iştahta kesilmeler, yemeklerden tiksinme, ayaklarda şişme ve ödem, bilinmeyen kaşıntılar,uyku sorunlarında artış ,uyumada güçlük ya da çok fazla uykuya eğilim,tansiyon, baş dönmesi, konuşmada güçlük,akciğerlerden sıvı gelmesi,göğüslerde ağrı,idrar yapmada zorluklar yaşanır.Kronik böbrek yetmezliğinin tedavisinin yapılmaması durumunda böbrekler iflas eder.

Böbreklerin iflas etmemesi için erken önlem bu riski en aza düşürür.Böbrek hastalığına yakalanan kişilerin gitmesi gereken bölüm nefroloji bölümüdür. Bu bölümde erken tanı ve tedavi daha sağlıklı koşullarda sağlanır ve hasta risk altında ise tedavisi başlatılır. Böbreklerde yaşanan sorunlar ciddi hastalıklara neden olur. Sadece böbrekler iflas etmez aynı zamanda bağışıklık sistemi,akciğerden sıvı gelmesi, solunum yetmezliği ,kalp damar hastalıkları da böbreklerin hastalanması ile zarar görür.Sağlıklı böbrekler için bol bol su içmeli ,potasyumu zengin olan gıdalara öncelik verilmelidir. lif içeren sebze ve meyveler bolca tüketilmelidir. Sağlıklı günleriniz daim olsun.