Aniden Gelen Şiddetli Karın Ağrısı Hangi Hastalıkları İşaret Eder ?

Şiddetli Karın Ağrısı

Karın ağrısının birden fazla nedeni bulunur. Bunların başında yediğimiz besinler ve içtiğimiz sıvı gıdalardır. Bazen sadece su ile yaşanan karın ağrısına şahit olabilmekteyiz. Karın ağrısının aniden gelişmesi ve şiddetli kusma ve ishale yol açması zehirlenme olasılığının olduğuna işaret eder. Tarihi geçmiş bir gıdanın tüketilmesi sırasında kişinin ilk belirtisi karın ağrısı,kusma ve ishal olur. Bu durumda zehirlenme olasılığı yüksek olur.Peki zehirlenme, gıdaların ya da kimyasal ürünlerin teması ile gerçekleşen bir olgudur.  Bu dokulara zarar vererek işlevini bozmaya başlar. Basit örseliyici maddelerden bile zehirlenme olasılıkları yaşanır. Dokuların hasara uğraması ağrı ve krampların oluşmasına neden olur. Zehirler ağız yolu ile sindirim kanalına iner ve akciğerlere kadar yayılır. Akciğerlerin zarar görmesi oksijen yetersizliğine neden olur. Solunumu direk tetikleyen ve organ kaybını ortaya seren zehirlenmeler iş yerlerinde verilen yemeklerde,evde ya da tarihi geçmiş bir gıdada ya da hazır meyve sularında  oluşabilir. Bununla beraber yanlış ilaç kullanımı söz konusu olabilir.

 Aniden Gelen Karın Ağrısı Neden Olur?

Vücuda emilen birçok zehirli madde kısa sürede diğer organlara da yayılabilir. Siz anlamazsınız ama küçücük bir maddenin sindirim kanalına inmesi zehirlenmeyi gerçekleştirir. Bazı ağır kimyasal maddelerde kişinin midesi hemen yıkatılır. Bu şekilde hayati risk azaltılır. Organların sağlıklı düzeylerde çalışabilmesi için   sağlıklı gıdalar ile beslenmesi gerekir. Okul çağındaki bir çocuk beslenmesinde abur cubur ve benzeri  hazır yiyecekleri tercih ettiğinde bir kaç saat sonra karın ağrısı ile tanışır. Bu onunların taşıyabileceği bir durum değildir. Çocuklar bu konuda daha hassastırlar. Aniden gelen karın ağrısı yetişkinlerde ve çocuklarda değişik nedenler ile meydana gelir. Yanlış ilaç kullanımı sık yaşanan durumlar arasında yer almaktadır. Ev işleri yapılırken yoğun miktarda kullanılan çamaşır suları deterjanları tuz ruhu ve benzeri yoğun kimyasal madde barındıran  ürünler önce sindirim sistemine daha sonra sinsice akciğerlere, yemek borusuna,mideye zara verir. Bağırsaklarda yaşanan bu talihsizlikler sindirim kanalında tıkanmalara ya da bozulmalara yol açacağından ishal ve kabızlık belirtileri ile şiddetli karın ağrına yol açar.

Akut zehirlenmelerde  yaşamsal işlevlerin zara görüp görmediği mercek altına alınır. Örneğin karaciğeri böbrek akciğer yaşamsal organdır. Bunlardan bir doku kaybı yaşadığında risk büyür.   Karın ağrısı sonrası kabızlık çok fazla ise bu sindirim kanalında var olan tıkanmaya işaret eder. Bunun için hasta dahiliye’ye görünerek doktorun ona sunduğu gaz ilaçları ve mide hapları ile rahatlayabilir. Bağırsak tembelliği oluşmuş ise yapması gereken en önemli etken yediklerini ve içtiklerini değiştirme daha çok yumuşak sıvı takviyesini sağlamaktır. Bu şekilde mide hareketlerinde var olan yavaşlamalar sindirimini doğru şekilde tamamlayarak kabızlık sorunu giderilecektir. İshalin nedenleri ise  su kaybıdır. Eğere vücut su kaybına maruz kalmış ise bunun belirtisini şiddetli karın ağrısı ile yaşayacak ve sıvı dışkı üretecektir. İshal en çok karın ağrısı yapan sindirim problemlerinden biridir. Bunun fazla uzaması hayati risk teşkil eder. İshalin zehirli mi normal mi olduğu incelenmeli hastaya gereken ilk müdahaleler yapılmalıdır. Evde ishal olan birinin bu durumu yavaşlatması için suyu yeterli içmesi ve yoğurt,patates,ayran,muz tüketmesi gerekir.

Karın Ağrısı Zehirlenme Belirtisi midir ?

Karın ağrısı çeşitli nedenlere bağlı geliştiğinden  yakıcı maddeler ile zehirlenmelerden de kaynaklı olabilir. Bunlar neler, Hidroklik asit kullanımı bir diğer adı ile tuz ruhu kullanma şeklidir. Bu yakıcı maddelerde zehirlenme payı oldukça yüksektir. Üstelik en çok yemek borusu ve akciğerler zarar görür. Bu maddeler çocuklarda ve yetişkinlerde  hipokloritin öldürücü dozuna ulaşabilir. Bilinç bulanıklı ,çift görme,aşırı karın ağrısı, bilinmeyen sancılar, tansiyon düşmesi  oluşur. Bunun nedeni yakıcı maddenin  güçlü asit ve gaz buharının içe çekilmesidir. Bu nedenle zarar gören dokular derde örselenmeye,hatta örselenmeye bağlı boğulmaya kadar gidebilir. Bu tür yakıcı maddelerde hemen ilk müdahale önce hasta kusturulmalıdır. Daha sonra hastaya süt veya su içirilmesidir. Karın ağrısının bir diğer nedeni ise gıda zehirlenmesinin  yaşanmasıdır. Örneğin etin  dışarıda fazla bekletilip pişirilmesi etin bozulmasına neden olduğundan kişi bu gıdadan doğal olarak zehirlenecek,karnı ve başı ağrımaya başlayacaktır. Balık zehirlenmelerinde ise balığın taze olmadan tüketilmesi ve yanında risk taşıyan yoğurdu aynı anda yenmesidir. İkisinin karışımından doğan zehirlenme olgusu istem dışı gelişebilir.

En Yaygın Karın Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Karın ağrısı, soğuk havalarda,mide hastalıklarında, bağırsak hastalıklarında,zehirlenmelerde, strese bağlı yaşama durumlarında , kadınların regl zamanlarında,gebelik belirtilerinde meydana gelir. Karın ağrısı birçok hastalık ile belirti gösterebilir. Bunun nedenini tam öğrenebilmek için sağlık kuruluşlarına giderek tedavi olmanız gerekir. Doktor tanıyı en doğru şekilde koyarak tedavi işlemlerini hastasına başlatacaktır. Eğer zehirlenme varsa 112 acili aramanız gerekir. Hayati risk bu şekilde önlenebilir.  En yaygın karın ağrısı nedenlerini sıralamamız gerekirse,

 • Soğuk  havalara bağlı karın ağrısı
 • Gebelik  belirtisi
 • Regl başlangıcı
 •  Akut zehirlenme
 • Gıda zehirlenmesi
 • Yakıcı maddeler zehirlenmesi
 • Besin zehirlenmesi
 •  Mide hastalıkları
 •  Gaz hastalıkları
 •  Yanlış beslenme
 •  Sürekli aynı besini tercih etme
 •  Balık ve et zehirlenmesi
  • İçecek zehirlenmesi
  • Hazır meyve suları
  • Asitli gıdalar
  • Yağlı gıdalar
  •  Kanser belirtileri,tümörler kitleler
  •  Açlık,
  • Evde kullanılan deterjanlar
  • Sindirim kanalında tıkanıklık
  • Bağırsak düğümlenmesi
  • Bağırsak hastalıkları
  •  Migrene bağlı karın ağrısı bulantılar

Sağlıksız ve yanlış beslenme  sonrası oluşabilen karın ağrıları çeşitlerine göre değişir. Risk taşıyan doku zedelenmesi varsa  tedavi süreci uzun sürebilir. Sağlıklı günler dileği ile.