Hasta Hakları ve Şikayet Bildirim Yolları

HASTA HAKLARI

Her insanın doğduktan sonra, büyüme hakkı, yaşama hakkı,okuma hakkı ve bunun gibi birçok insani hakları bulunmaktadır. Bunlarda biri de hasta haklarıdır. Hastanın iyi bir tedavi ve sağlık hizmetlerinden  mahrum kalması hem suç hem de insani haklarına aykırı bir tutumdur. Hasta haklarında hasta eğer, doktordan veya  hastane personellerinden yana memnuniyetsizlik yaşarsa bunu şikayet bildirim yolları ile sağlık bakanlığına bildirme hakkına sahiptir.

Hasta için her türlü suç teşkil eden durumlarda hasta haklarını sonuna kadar  savunabilmelidir. Hak insanın doğuştan sahip olduğu maddi ve manevi yetkilerinin hukuk düzeyinde verdiği bir sorumluluktur. Kişi bunu dilediği gibi  makul koşullarda kullanarak hak talep edebilir. Her yıl 26 ekim  hasta hakları günü kutlanır. İyi bir sağlık ortamı hazırlanmayan yerlerde hasta eğer risk içinde ise ve sağlığı elden gidiyor ise buna kesinlikle sessiz kalmamalıdır. En temel hasta hakları arasında yer alan  maddeleri sıraladığımızda başta hizmetten faydalanma daha sonra bilgilendirme ve bilgi isteme hakkı,sağlık kuruluşunu ve personeli tanıma ve seçme hakkı ve bunları değiştirme haklarına sahiptir.

Diğer hasta hakları ise bunlardır :  Hastanın mahremiyet hakkı, güvenlik ve gizlilik hakkı,rahatlık ve saygı görme hakkı, bilgilendirilmiş rıza hakkı, ziyaret ve refakatçi bulundurma hakkı,başvuru ve dava hakkı, önemli bilgilerin gizli tutulma hakkı,tedaviyi reddetme veya durdurma hakkına hasta ve hasta yakınları sahiptirler.Sağlık bakanlığının görevi hasta ve doktor haklarının uygunsuz koşullarda davranış ve zorbalıklar hakkında işlem başlatma sistemini oluşturmasıdır.Bu tür işlemlerde yaşanan zorbalıklar dikkate alınır.

Güvensiz sağlık koşullarında hasta ve hasta yakınları bu konuda şikayet bendinden bulunarak tüm müracaat ve şikayetlerini  Sağlık Bakanlığına yazılı veya sözlü ifade kapsamında sunabilme hakkına sahip olduğu bildirilmektedir. Durum sadece hasta haklarında değil,Hastane içerisinde doktorlara yapılan saygısızlıklar ve şiddet uygulama yönteminde de hasta ve yakınları hakkında suç davaları Sağlık Bakanlığı protokolünde gerçekleştirilir. Hasta haklarında  şikayet bendi 15 gün iş günü dahilinde raporlarla mahkemeye sevk edilir. Şikayet hattı için 184 nolu numarayı aramanız yeterli olacaktır. Sağlıklı günler dileği ile.