Tıp Biliminde Kortizon Nedir ? Neden Kullanılır ?

KORTİZON NEDİR?

Hayati risk taşıyan solunum yetmezliklerinde KOAH ,Astım ve benzeri solunum yolu hastalıklarında hastalığın seyrinin azaltılması için, hastalara doktor tanı sonrası kortizon tedavisi uygular. Ortalama olarak hastadan hastaya değişim gösteren 2 haftadan fazla süre ile kullanılan tablet şeklinde bir ilaçtır. Bu ilacın zamanında alınması doğacak riskleri engelleyerek kişinin hayata dönmesi sağlanır. Ciddi ataklarda,nöbetlerde ihtiyaç duyulan bir ilaçtır.Tıp biliminde çeşitli laboratuvar ve deneyler ile sağlık koşullarına uygun sağlık mühendisleri tarafından incelenerek  farmakolojiye dağıtımı yapılır. Framakoloji’nin Tıp biliminde açıklaması ise,ilaçlar konusunda araştırmalar yapan ve o ilaç üzerindeki  etkisini kullanışını genel olarak konu alan bilim dalı demektir.

Kortizon insanların vücudunda salgılanan bir hormondur. Fakat bunun yetersiz kaldığı döngülerde vücudun risk taşıyan faktörlerini engelleyebilmek için ,dışarıdan kortizon ilacı hasta için takviye edilir ve vücut bu hormonu daha yeterli bir şekilde salgılamaya başlar. Bu da yaşamsal zorluğu geride bırakarak kişinin normale dönmesi için kullanılan özel bir ilaç takviyesidir. Bu tür durumlarda faydası çoktur. Hayat kurtaracak özelliğe sahiptir. Bazı kişilerde 2 hafta kullanılırken bazı kişilerde ise bu ilaç uzun yıllar kullanılabilmektedir. Hastalığın aşamasına göre değişim gösterir. Kimileri ise ömrünün sonuna kadar bu ilaç ile yaşama tutunur.Bu tür ilaçların aslında çok uzun süre kullanılması vücut haznesinde istenmeyen yan etkilere de sebep olabilmektedir. Bir yandan iyileşim sağlanırken diğer yandan diğer organlarda ilaçlardan hasar görebilmektedir. Ancak her ne olursa olsun bu ilacı doktor uygun görmüş ise, kullanılması gerekir. Burada önemli olan ilacın doğru zamanlarda doz kaybı olmadan süresi ile alınmasıdır. Dikkat ve doğru zamanlama ile vücut kendini kısa sürede toparlayarak kişinin sosyal yaşantısında daha dinç olmasına katkıda bulunacaktır.

Kortizon Hangi Hastalıklarda Kullanılır ?

Kortizon ilacı kullanımı sonrası sizde  beklenmeyen değişiklikleri fark ederseniz  doktorunuz iletişime girerek fikir almanız gerekebilir.Yan etkilerinin tabi ki göz önünde bulundurulması gerekir. Bu yan etkilerde kişi daha fazla zarar görüp kayıplar yaşıyor ise bunu hekimine muhakkak bildirmesi gerekir. Özellikle bu yan etkiler, ilaç kullanımı sonrası çok fazla yaygın ise, göz önünde bulundurulmalı hatta zaman kaybetmemelidir. Doktor ilaç değişimi yapacak ya da dozu hastanın durumuna göre ayarlayacaktır. Bunun için doktorunuza danışmadan ilacı kesmemelisiniz. Bu yan etkiler arasında bunlara rastlanırsa ;başta kemik erimesi, göz tansiyonu deride döküntü ve cansızlık, ciltte sarkmalar, bilinmeyen morarmalar,uyku problemleri aşırı sinirlilik hemen bunları doktorunuza söylemenizi tavsiye ediyoruz. Bunlar ciddi yan etkiler olabilir. Dikkat etmekte fayda bulunmaktadır.Kortizonun vücut içinde en büyük özelliği yağ ve karbonhidratı dengelemesidir. Bu sayede vücut daha dirençli olur ve yağların kana karışımı ile birlikte şekere dönüşümü sağlanır. Böylece vücutta istenen doğal kortizon oluşmuş olur. Bu hormonun salgılanması ve yeterli olması çok önemlidir. Vücudun çeşitli enfeksiyon ve hastalıkları ile savaşmasına ve direncin daha güçlü olmasına katkıda bulunur.. Böylece hastalıklar hızlı gelişmez ve bağışıklık güçlü duruşu ile kişinin uzun yıllar sağlıklı bir yaşam sürmesine katkıda bulunur.

Kortizonun az salgılanması vücutta kronik yorgunluğa,bitkinliğe yol açar. Kortizonun az salgılanması ile çıkan hastalıklar kısa sürede kendini belli eder. Doktorun teşhis ve tanısı ile kortizon eksikliği var ise takviye olarak kortizon ilcı hastasına verilir. Tedavi süreci hastanın sağlığına göre ayarlanır. Bu bazen 2 hafta kadar kısa iken bazen hayat boyu kullanma zorunluluğuna tabii tutulmaktadır. Sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmayan her kişide kortizon eksikliği söz konusu olabilmektedir. Sağlığıınız için organik sebze ve meyveleri tercih edin. Vücuda zara verecek kimyasal maddelerden uzak durunuz. Erken tanı için vücudunuzda hiç tanımadığınız değişik belirtilerde hastalığınızın ne olduğunu öğrenmek için erken önlem alarak çeşitli bölümlere randevu oluşturunuz. Kendinize ayıracağınız zaman sizi daha tehlikeli hastalıklara yakalanmanıza engel olur. Böbrek hastalıkları,astım,diyabet, gibi hastalıklarda kortizon tedavisi doktor tarafından başlatılır. Sağlıklı günler dileği ile.