Saç Diplerinde Sivilce Neden Çıkar?

saç diplerinde sivilce

Saç sağlığını her zaman koruma altında tutamayız. Özellikle stres ve çevresel koşullar saçın aniden kirlenmesine,sıkıntıdan dökülmesine hatta saçın mat görünmesine sebebiyet verir. Saçların dibinde artık ele gelen sivilceler oluşmaya başlamış ise ortalama olarak 30’lu yaşların içinde yer alıyorsunuzdur. Yaşın bununla bağlantısı var mı derseniz siz vereceğimiz cevap evet var olur. Saç gençlik ve çocukluk çağlarda olduğu gibi canlılık kazanmaz. Bir yerden sonra matlaşmaya başlar. Metabolizmanın yavaşlaması ile de saç uzamayı bırakır . Tıpkı daha önce her yediğimizde rahatlıkla yağ yakımı yapabilen vücut metabolizmanın yavaşlaması ile yağ birikimi yapmaya elverişli hale gelir. Yani vücudun metabolizması yavaşladığı an itibari ile şartlar değişir. Hayat kalitemizin düşüşünü bir şerit gibi izlemeye başlarız. Her ne kadar yaş Kemale’de erse de insan kaç yaşında olursa olsun saç ve cilt bakımı için kendine zaman ayırmalıdır. Bu şekilde pozitif düşüncelerin içinde yer alarak kendi mutlu etmeyi de başarmış olur.

Kafa derisinin dibinde bizi rahatsız eden o sivilcelerin neden çıktığını anlayamayız. Oysa ki görünen o ki saç artık eski canlılığını kaybediyor,saçın deri üzerinde var olan canlı hücrelerde azalmalar gözlemleniyor. Bu şekilde kafa tabakasının içinde biriken yağ ve tıkanıklıklar sivilce oluşumunu hızlandırıyor. Kan akışı yavaşladıkça ortaya bu tür olası nedenler çıkıyor. Bu insanın aklına iki şeyi getirir: 1: si acaba yaşlanıyor muyum ? 2.si ise saçlarım mı beyazlıyor? Bu soruları düşünmek hatta buna doğru cevabı bulamamak stres seviyesini arttırarak olası sivilcelerin çoğalmasına neden oluyor. Saç derisini yağlı ve tıkalı olmasının ilk nedeni sivilcedir. 2. nedeni ise saçın yaşa bağlı beyazlama evresinin içinde yer almasıdır.

30 ve 35 yaş aralığında bu tür sorunlar artar. Hatta bilimsel verilere göre 20 yaşında sivilce üreten bir genç birey 28 yaşında bu tür sivilceler ile uzun süre karşılaşmamaya başlar. Metabolizmanın yavaşlaması ile 35 yaş sonrası, sanki yeniden ergenlik çağına girmiş gibi saç,bel,sırt,kol,yüz ve saç diplerinde sivilceler de artma gerçekleşir. Bu vücudun hormon değişikliğine maruz ne kaldığı durumlarda gerçekleşmiş olur.Saç derisinin iyi nefes alacak pozisyonda olması oldukça önemlidir. Nefes almayan saç oksijensiz kalır ve  bir süre sonra saç kökleri boğulmaya başlar. Bu hem saç dökülmesine hatta saç diplerinde sivilce oluşumuna sebebiyet verir. Kapalı insanlarda saçın evde oksijen alması sağlanmalıdır.

Saç bakımı gerekli zamanlarda yağ bakımını,yıkama işlemini planlı,düzenli aralıklarla yapımı gerçekleştirilmelidir. Böylece saç derisi bakımı yeterli bir şekilde aldığından sivilce ve dökülme sorunlarını da en aza indirir. Saçlarda sivilce çıktığı an itibari ile saç desinde ciddi kaşınmalar meydana gelir. Kaşınan saçta sivilceler patlatılırsa kurtulmak istediğiniz sivilceler 1 iken bin tane olur. Bu şekilde daha fazla huzursuzluk yaşar gece uykularınızın bölündüğünü fark edersiniz. Sivilce var ise kesinlikle patlatma,sıkma işlemi yapılmamalıdır. Bu saçın zarar görmesine hatta beyazların artmasına neden olur. Sağlıklı saçlara kavuşmak isteyenler saçını çeşitli alerjilere karşı korumalıdır.Saçınıza uygun olmayan saç boyalarını kullandığınızda da saç kimyasal maddeleri taşıyamaz hale gelebilir,dökülme ve sivilceler de artmalar meydana gelir.

Saçlarda sivilcelerin oluşumu,yaşa, metabolizmaya,damar tıkanıklığına, çok fazla yağlı saçlara sahip olmaya aşırı strese,yanlış beslenmeye bağlı nedenler ile gelişir. Bu durumda saç diplerindeki sivilcelerden kurtulmanız için bilmediğiniz kürleri denemeyiniz. Bir dermatoloji uzmanına görünerek doğru tedavi ile bu sorunlardan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Saç boyalarının en büyük alerji sistemi saç diplerinde sivilcenin oluşma şeklidir. Bunu anlamanız için saçınıza komple boya uygulamadan önce 48 saatlik deneme testini saçın bir kısmına uygulamanız gerekir. Bu şek,ilde eğer kaşınma,yanma ve kızarma söz konusu ise bu boyanın saç derinize inanılmaz zara vereceği anlamına gelir. Çok yağlı gıdalar ile beslenme alışkanlığı da saç diplerinde sivilceye neden olur. Saçın çok kapalı tutulması,hava almasının engellenmesi az yıkanması ve kirli tutulması sivilcelere zemin hazırlar. Saç sağlığınız için boyalardan,bilmediğini şampuan ve sabunlarda,kirden,havasızlıktan saçınızı uzak tutmanızı tavsiye ediyoruz. Sağlıklı saçlarınız için bilinçli hareket etmenizde fayda bulunur. Sağlıklı günleri dileği ile.

Sevgili Bilgistili okuyucularımıza ;

Öncelikle hoş geldiniz. Sitemizde geçen her yazı,görsel metin sitemize aittir. Yazılarımız özgün ve akıcı bir dille anlatılmıştır. Burada verilen emeğe saygı duyulmasını,yazılarımızı sonun kadar bitirerek okumanızı temenni ediyoruz. Yakın çevrenizdekilere,sosyal medya hesaplarında sitemizden bahsederseniz mutlu oluruz. Dileriz hep kalıcılığınızı sürdürürsünüz.