İçme Suları Nasıl Arıtılır?

arıtma sular

Sağlıklı bir yaşam ve vücut için yediklerimizin ve içtiklerimizin üretim ve tüketim koşulları için uygun  koşullarda sağlanması gerekir. Günümüz şehir yönetimlerinin genel olarak ilgilendiği ilk konulardan biri sağlıklı suyun oluşturulmasıdır. İçme suyunun temiz olmaması çok tehlikeli hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu nedenle su kaynaklarının belirlenmesi ve doğru bir şekilde tüketimi sağlanabilmesi için alanında uzmanlar mühendisler ile işbirliği sağlayarak yardım alırlar. Günlük hayatta kullandığımız suların özellikleri olması gerekir. Buna örnek vermemiz gerekirse, ilk önlem suyun kokusunu azaltmak ve renksiz olmasına özen göstermektir.İçme sularının temizliği sağlanabilmesi için öncelikle  suyun içine sürüklenen  katı tanecikler bulunmamalıdır. Zehirli bileşik bakteri su içinde var ise kişinin hastalığa yakalanma olasılığı çok fazladır. Peki, sağlıklı bir su nasıl arıtılır hep birlikte aydınlanalım,öğrenelim ? Bakalım içtiğimiz sular ne kadar sağlıklı koşullarda arıtılıp tüketimi sağlanıyor?

İçtiğimiz Su Nasıl Olmalıdır ?

İçme sularının istenilen kalitede olması için doğru yöntemler ile arıtılma işleminin sağlanması gerekir. Arıtmalara kademe kademe suyun temizliğini sağlar. Bu basamakların ilkinde suya bulaşan kötü katı maddelerin kokuları sudan arınmalıdır. Suyun kötü kokması aynı zamanda suyun içilmemesine neden olur. Sağlıksız su çok kötü kokar ve rengi bulanık çamura benzer sarıdır.Oksijen ve azot gazları sudan geçirilmeli  ve en önemlisi havalandırma sistemi gerçekleştirilmelidir. Havalandırma sisteminin sağlanması suda bulunabilecek Fe2+ iyonlarının Fe3+ iyonuna dönüşmesini sağlar. Bu sayede suda oluşan kirecin asitlenmesi önlenmiş olur. Ağır metal iyonlar hidroksitleri halinde çöktürülür. Bu sayede kireç sönerek  sularda bulunan yüksek zararlı maddeler yavaş yavaş süzülerek dışarı atılmış olur. Su pompanın gücü ile çökme havuzunda toplanarak askıda kalan ince parçacıkları başka bir süzgeçte ayırarak suyun taze ve içilir hale dönüşmesine yardımcı olur. Bakteri ve kirlilik oranı en aza düşürülür. bu sayede su gerekli süzme işlemini basamak  basamak gerçekleştirerek temizleme işlemini sağlamış olur. Artık kişi bu suyu gönül rahatlığı ile tüketebilir.

Suyun birinci ve ikinci havuzdan çökelekler atılımı sağlandıktan sonra askıda kalan katı maddeler uzaklaştırılır.Yani su arıtma işlemi sırası ile yapıldıktan sonra  su aktif kömür içeren başka bir filtreye gönderilir. Kum filtrelerinden kömür filtreye iletilen su süzülerek en temiz,en sağlıklı kıvama gelir. Artık suda kötü koku,renk değişikliği ve katı maddeler bulunmaz. Böylece su sağlık koşullarına uygun alanında uzman kimyacı ve mühendislerin desteği ile saf hale getirilir. Çeşmeden direk içilen suların sağlığı ne kadar tehlikeye attığını anlamak için evde kendi başınıza sağlayacağınız küçük bir arıtma makinesi ile önceki ve sonraki suyun arasında olan farklılıkları küçük deneyler ve yöntemler ile gerçekleştirerek aradaki farkı gözlemleyebilirsiniz. Sağlığınız için temiz içme sularını tercih ediniz. Sağlıklı günler dileği ile.