Gebelik Korkusu Nedir ?

gebelik korkusu

Evli bayanlar adet sancısı ve gebelik başlangıcı arasındaki benzerliği anlayamadıkları için, bebek bekleyen ya da bebek olma ihtimalini arttıran durumlarda bir endişeye kapılırlar. Özellikle adet belirtileri ve hamilelik belirtileri birbirine çok yakın olduğundan bunun tam olarak adet başlangıcı mı yoksa hamilelik başlangıcı mı olduğunu yeterli bir şekilde kestiremezler. Özellikle adetin üzerinden bir kaç gün geçmesi ve gebelik düşüncesi kadını ister istemez telaşa kapılmasına yol açar. Bu kafa karışıklığının netliğe kavuşabilmesi için bu belirtilerin sıklığını ve her zaman vücudu nasıl tepkiler verdiğini bilmesi gerekir. Bu benzerlikte kendi ruh halini kişi rahatlıkla tanımlayabiliyorsa, adet olacağını da anlayabilir. Bazen her ne kadar emin olsa da acabalar kafasını kurcalamaya yeter. Bunun için bir kaç gün daha adetinin geçmesini sabırla beklemeli 4 gün ve 1 hafta geçme süresi zarfında en yakın eczaneden bir test alarak bunun gebelik ile bir bağlantısı olup olmadığını öğrenmelidir.

Gebelik Başlangıcı Hangi Belirtiler İle Başlar ?

Gebelik tek taraflı oluşacak bir olgu değildir. Evli çiftlerin birlikte verdikleri karar ile gerçekleşir. Fakat bu evlilik yaşantısında kaza süreci değerlendirmeli erkek ve kadının doğru bir şekilde korunduğu hesaba eklenmelidir. Gebelik bazen karar almadan da yapılan bir hata ile gerçekleşebilir. Her evli çiftin bu olasılıklara da pay bırakması gerekir.Hamilelik salgısı başladığı an itibari ile kişinin ruh hali hormon düzeyi değişmeye başlar. Hormon değişikliği aynı şekilde adet zamanında da değişime uğrayacağından kişi bunu adet ile karıştırabilir. Bazen adet olmayı beklerken erken gebelik belirtisine maruz kalabilir birebir adet belirtilerine benzer durumları yaşayabilirsiniz. Vücutta gelişen değişmeler hamilelik üzerinde belirli ipucularını verebilmektedir. Bu tabii ki her kadında aynı olmaz. Kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Adet mi olacağım yoksa hamile miyim sorusu her 100 evli kadının 85’inde  oluşabilmektedir. Çünkü bu kaçınılmaz ,zamansız gelen bir durumdur. Üstelik çocuk isteyen kişilerin bu tür endişelerin içinde yer alması oldukça doğal bir manzaradır. Bazı adet sancıları gebeliğin habercisi olabilmektedir.

Hamileliği Netleştiren Belirtiler

Hamilelik belirtilerinde ilk karşılaşılan durum mide de yanma hissinin oluşmasıdır. Mide asidi fazlalaşır. Midede şişkinlik karının alt kısımlarında ani kasılmalar meydana gelir. Göğüs uçlarına dikkat ettiğinizde meme halkası koyu halka şeklinde kırmızıdan mora dönüşmüştür. Memelerde hassasiyet oranı adet belirtisine göre daha fazla olmaktadır. Memeye dokunurken acı hissi artar. Uyurken göğüs ağrısı nedeni ile sağa ve sola dönerken uykuda ağrı daha fazla hissedilir. Sabahları idrar çok sıcak ve kokulu olur. İdrar sonrası yapışkan akıntılar artış gösterir. Konuşurken tükürük salgısı her zamankinden daha fazla artış gösterir. Bel ağrısı katlanılmaz hale gelir. İdrara günde en az 10 kere çıkılır ve kesik idrar sürekli idrar gelecekmiş gibi his oranı fazlalaşır. Vücut gece uyurken hararet yapar. Yorganın içinde ani sıcaklığa dayanamaz üzerinizden yorganı attığınızda çok fazla üşüme olgusu gerçekleşir. Vücutta ortaya çıkan ısı ayarsızlığı hararetin olduğunu hatta bunun hamileliğin ilk belirtilerinden biri olduğuna işaret eder. Mide bulantıları sabahları daha fazla olur. İştahta azalmalar ve artmalar meydana gelir. Bu şekilde erken gebelik söz konusu olabilir. Vücut ruh hali ve değişikliği ile gebe olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

Adet gecikmesi yaşadığınızda aklınıza doğal olarak hamile olup olmadığınız gelecektir. Normal şartlarda her kadın senede bir kere özellikle sonbahar aylarında mevsimsel değişiklik nedeni ile 1 hafta kadar adet gecikmesi yaşayabilirler. Bazen aşırı stres,kaygı,üzüntü,doktorun verdiği ağır antibiyotikler, adet gecikmesine neden olabilmektedir. Bunun dışında eğer bu tür şikayetleriniz yok ise gebelik olma ihtimali düşünülebilir. En garantisi sabırla beklemek ve adet gecikmesinin 1 hafta kadar geçmesini sürdürmektir. Böylece acaba adet mi olacağım yoksa sürpriz bir gebelik mi söz konusu olup olmadığını kan ve ya idrar testleri ile öğrenebilirsiniz. Her zaman en önemlisi kan tahlilinin yapılmasıdır. Çünkü kan hatalı sonuç vermez. Gebelik varsa mutlaka ortaya çıkar. Unutmayın her adet gecikmesi gebelik anlamına gelmez.

Gebelik korkusu yaşayan kişilerde adet kesilmesi başladığı an kendilerini hamile olarak düşünebilirler. Eğer doğru bir şekilde korunma yöntemi sözkonusu ise bu korkunun boşa olduğunu söyleyebiliriz. Yine de her ihtimali göz önünde bulundurmakta fayda vardır. Jinekoloji’ye giderek kadın hastalıkları hakkında doğru bilgilere ulaşabilirsiniz.Bunun altında başka nedenler de yatabilir. Araştırılması gerekir.Sağlıklı günler dileği ile.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın