Kalbi Yoran Besinler Nelerdir?

Kalbi yoran besinler

Kalp, insan vücudunun en değerli yaşamsal organıdır. Kalbin düzensiz atması,kalbin hastalanması kişinin ömrünü kısaltır. Eğer kalbimiz olmasaydı kanı pompalayan kalp görevini yerine getiremez kan üretimini vücuda doğru bir şekilde dağıtamazdı. Kalbin varlığı ile kan dağılımı oluyor ve kişi bu şekilde sağlıklı organlara sahip oluyor. Kalp hastalıkları 7’den 70 ‘e her bireyin başına gelebilir. Hatta bazıları bu hastalığa doğuştan kapılmaktadır. Kalbin sağlığını bozan gıdalar çok fazla tüketildiğinde kalp buna dayanamaz hale gelir ve en kısa süreçte istenmeyen kalp krizlerinin yaşanmasına sebebiyet verir. Bu nedenle kalbin sağlığının en büyük temeli aldığı besindir. Besinin nasıl ve ne şekilde tüketildiği çok önemlidir. Severek yediğiniz bazı besinler hiç farkına varmadan kalbin yorulmasına hastalanmasına yol açabilir. Bu yorgunluk olası kalp krizlerinin oluşmasına zemin hazırlar.

Kalp sağlığı iki şekilde kontrol altında tutulur. Birincisi düzenli ve dengeli besinler almak ve kalbe iyi gelen gıdaları tüketmektir. İkincisi ise, günlük yapılan spor aktiviteleri’dir. Her gün düzenli spor ve hareket kalp sağlığını koruma altına alır. Bunlara dikkat eden kişinin kalbi uzun yıllar dayanıklı olur. Kalp krizleri kötü kolesterol ile gerçekleşir. Kalorisi fazla olan yağlı,şekerli ,nişastalı gıdaları azaltmak gerekir. İnsanların yaptığı en büyük hata, çoğunlukla haşlanmış yemekleri tercih etmemeleri ve genelde kızartma türü fastfood içeren ürünlere yönelmesidir. Dışarıda hazır besinler ile beslenmeyi seçen kişiler kalp sağlığını riske atar ve kalp krizi geçirme olasılığı yüksek oranla artar. Bu da ani kalp durmalarına,kalp krizlerine hatta beklenmeyen ani ölümlere yol açar. Kısacası, kalp sizden aldıkları ile ayakta durur. Bir binanın temelini düşünün ne kadar sağlam ise yıkılması o kadar güç olur. Çürük ise bir kere de çöker ve kurtarılma payı oldukça az olur. İşte kalpte bu kadar hassastır. Gücünü tükettiği an yıkıma uğrar.

Hazır besinler,katı gıdalar kalbi yorar. Bunlara örnek vermemiz gerekirse dışarıda çok fazla tercih edilen,pizza türleri,hamburgerler,sandiviç tercihleri,çikolata bağımlılığı gibi zararlı besinle kalbi hasta eder.Patatesin kızartma olanı genelde çok fazla sevilir ve bunun yanında tercih edilen ketçap patates üzerindeki ağırlığını arttırır. Böylece yağın zararları dışında ketçapta var olan bazı maddeler kalbin sağlıklı damarlarını tıkar ve kalp krizinin yaşanmasına neden olur. Patates,ketçap,hamburger, ekmek arası döner,sık sık tüketilen ve sindirime zarar veren katı gıdalar azaltılmalı,daha yumuşak kalbi yormayan lif içerikli sebze türü yemekler tercih edilmelidir. Ispanak enginar,kereviz,taze fasulye, karnabahar,pırasa gibi zengin lif içerikli besinler az yağlı ve suda haşlanmış olarak tüketilmelidir. Bu yemeklerde kullanılan yağ ve salça miktarı az olmalı kişi bu tür alışkanlığını sürdürerek kalp sağlığını muhafaza altına almalıdır. Bol bol yeşillik türü ,sebze ve meyveler almanızda fayda vardır. Şekerli ve yağlı gıdalar kalbin düşmanıdır.

Peynir çok sevilen kahvaltılık türüdür ve birçok zaman kurtarıcı olmakta ve tokluk hissinin ufak bir ekmek arasında giderebilmektedir. Peynirin bu kadar lezzetli olması dışında içinde var olan yağ ve tuz oranı fazla olduğundan kalbin damarlarına zarar verebilir. Kalbi besleyen damarlar zarar görürse bu kişinin hayatını tehlikeye atabilir. Yapılan bilimsel çalışmalara göre bir fincan süzme peynirde var olan tuz miktarı 700 miligramın üstündedir. Bu da kalp sağlığı için risk demektir. Bilmediğiniz hazır soslar, cips, çikolata ve hazır meyve suları kalbi inanılmaz yorar. Kalbi yoran bir diğer içecek grubu ise çay ve kahvedir. Sürekli tüketilen şekerli çaylar ve Türk kahvesi kalp çarpıntısına yol açar. Kalbin taşıyamadığı yükü ona ısrar ederek depolarsanız kalp bir zaman sonra gücünü kaybeder ,yorulur. Kalp sağlığınız için hafif zeytin yağlı gıdalar,lif içerikli sebze ve meyveler tercih edilmelidir. Ceviz yemek kalp sağlığını korur. Sağlığınız için kalp sağlığınıza iti gelecek besinleri tercih ediniz. Sağlıklı günler dileği ile.

Sevgili Bilgistili okuyucularımıza ;

Öncelikle hoş geldiniz. Sitemizde geçen her yazı,görsel metin sitemize aittir. Yazılarımız özgün ve akıcı bir dille anlatılmıştır. Burada verilen emeğe saygı duyulmasını,yazılarımızı sonun kadar bitirerek okumanızı temenni ediyoruz. Yakın çevrenizdekilere,sosyal medya hesaplarında sitemizden bahsederseniz mutlu oluruz. Dileriz hep kalıcılığınızı sürdürürsünüz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın