Beyaz Kan Hücreleri Düşerse Ne Olur?

BEYAZ KAN HÜCRELERİNDE DÜŞÜKLÜK

Beyaz kan hücreleri tıp biliminde WBC olarak adlandırılır. Bu değerler ancak tam kan sayımı yapıldığı zaman netliğe kavuşur. Beyaz kan hücrelerinde meydana gelen düşüklük seviyesi risk taşıdığından hasta gözlem altına alınır ve bunun nedeni araştırılır. Çeşitli hastalıkların başlangıcı olarak bilinen beyaz kan hücrelerinde düşme hasta için son derece tehlike arz etmektedir. Bu test genel olarak her  birey için geçerlidir. Başta bebek,çocuk daha sonra yetişkin ve yaşlı kişilerde yapılır ve hastalığın gerçek tanısı beyaz kan hücrelerin seviyesi ile değerlendirmeye alınır.

Ak yuvarlar ve al yuvarlar arasında ki birimler birbirinden çok değişik seviyelerde ise bu anormal durum olarak nitelendirilir. Beyaz kan hücrelerinin seviye miktarı tıp istatistiklerine göre bu değerlerde hesaplanmıştır. Bunlar; Mikrolitre de 4500 – 11000 hücre arasında yer almaktadır. Yenidoğan bebeklerde bu seviye miktarı biraz daha artmaktadır.Bu miktar ortalama olarak 9000 – 30000 aralığına çıkabilir.Beyaz kan hücrelerinde düşme çeşitli metaboloik hastalıkların meydana gelmesine zemin hazırlar.

Lökosit hücrelerinin düşük miktarlara ulaşması sonucunda doğal olarak risk faktörü de ciddi boyutta artış gösterir. Dalak ve karaciğerde hasarlar oluşabilir. Normal yaşantımızın en önemli parçası olan bağışıklık sisteminde ciddi düşmeler ve çökmeler yaşanır. Bağışıklığın zarar görmesi vücutta risk oluşturur ve istenmeyen hastalıkların oluşmasına zemin hazırlar. Bu nedenle ilk olarak bağışıklık sistemini güçlü tutmanız tavsiye edilir. Bunun için beslenme düzeni ve dengeli beslenme planına uygun koşullarda gıda tüketimi yapılmalı bağışıklığa iyi gelecek besinlere öncelik verilmelidir. Bol miktarda C vitamini,E vitamini ve D vitamini içeren besinler alınmalı, bununla beraber her gün süt ve süt ürünleri tüketerek B12 eksikliği giderilmelidir. Bağışıklığın güçlü olmaması beyaz kan hücrelerinin düşmesine neden olur. Sağlıklı beslenmek için yumurta,süt,yoğurt,ceviz,fındık, lif içeren sebze ve meyvelere öncelik verilmelidir. Şeker azaltılmalıdır.

Beyaz kan hücrelerinin düşme nedeni radyasyona maruz kalmaktan da ileri gelir. Günlük hayatta kullandığımız akıllı telefonlar,tabletler,bilgisayar ve radyasyon oluşturabilecek her şey beyaz kan hücrelerinde düşmelere neden olur. Hata bu radyasyonlar vücutta istenmeyen kas ve iskelet hastalıklarına ,çeşitli kanser hastalıklarına neden olur. Az ve bilinçli bir şekilde kullanmakta fayda vardır.Beyaz kan hücrelerinde düşme gerçekleştiğinde hiç ummadığınız sistematik hastalıkların içinde yer alabilirsiniz.

Bunların başında Kolajen Vasküler Damar Hastalığı yer alır. Ayrıca diğer nedenler içinde kemik iliği kanseri,AIDS hastalığı,Vitamin, bakır ve çinko mineral eksikliğinde azalmalar,Virüs kaynaklı enfeksiyonlar meydana gelir. Bu tür hastalıklar ile baş etmek zorlaşır kişi bunun için dikkat etmeli ve aşırı yorgunluk,isteksizlik ,sürekli uyku hali gibi şikayetlerde hemen kan sayımına baktırmalıdır. Bu şekilde erken önlem alarak doğru zamanda tedavi olma hakkını elde eder. Beyaz kan hücrelerinde düşme genelde beslenme bozukluklarında ,böbrek hastalıklarının artışında,idrar sorunlarında,karaciğer hastalıklarında ve enfeksiyon,virüs ,içeren hastalıkların bulaşmasında meydana gelir. Sağlıklı bir yaşam için bu belirtilere kulak vermeli ve bunun nedeni hakkında bilgi alarak en yakın zamanda doğru tedavi işlemine başlamalısınız. Doktorunuz kan sonucu sonrası sizi doğru bir şekilde bilgilendirecektir. Sağlıklı günler dileği ile.

 

Sevgili Bilgistili okuyucularımıza ;

Öncelikle hoş geldiniz. Sitemizde geçen her yazı,görsel metin sitemize aittir. Yazılarımız özgün ve akıcı bir dille anlatılmıştır. Burada verilen emeğe saygı duyulmasını,yazılarımızı sonun kadar bitirerek okumanızı temenni ediyoruz. Yakın çevrenizdekilere,sosyal medya hesaplarında sitemizden bahsederseniz mutlu oluruz. Dileriz hep kalıcılığınızı sürdürürsünüz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın