Gırtlak Kanseri Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Gırtlak kanseri

Hastalıkların vücudumuzun neresinde gelişeceğini anlamak zordur. Bazı hastalıkların tedavisi yoktur. Fakat tedavide erken tanıya rastlandığı vakit, kişinin eski sağlığına kavuşma olasılığı yüksektir. Kanserler hayatımızın en korkunç kabusudur. Bu hastalıkla hiç bir insan savaşmak istemez. Her insan sağlıklı bir şekilde yaşam sürmek ister. Bunun olabilmesi için dengeli ve düzenli beslenme alışkanlığını sürdürmek oldukça önem taşımaktadır. Genelde kanser hastalıklarına yakalanan kişilerin %68’i sigara ve alkol kullanımı tüketenlerin başına gelmektedir. Sağlıksız maddeleri tüketen kişiler doğal olarak sağlıklarını kaybederler. Özellikle gırtlak kanseri ömür boyu ses kısıklığına yol açar. Tedavi fark edilmediği vakit kistler diğer sağlıklı organlara da sıçrayarak yaşam kalitesini en aza düşürür.

Gırtlak kanseri nedir ve neden olur diye sorguladığınız vakit bunun birçok nedene bağlı geliştiğini anlamanız mümkün olabilir. Gırtlak, nefes almada ses ayarlarında,konuşmada havanın yemek borusundan direk akciğere ulaşmasına yardımcı olan, ses telleri ile ses üreten yaşamsal kaynaktır. Onun hastalanması bütün sağlığı tehlikeye atar. Kişi, yemek yerken,yutkunurken hatta konuşurken bile ciddi sıkıntılara maruz kalır Bu da onun yaşam döngüsünde ileri seviyede düşmelere,kendini iyi hissetmemesine neden olur. Yaşamsal kaynak olarak tanımlanan gırtlak yaşamak için en gerekli organdır. Boğazda Larinks kanser türünün içinde yer alır. Tıp terimlerinde değişik ögelerde tanımlanan kanser türü çeşitleri boğaz ve dil kökü ve nefes borusu arasında yer alır. Bu alanlar ses bölgelerine ulaşarak gırtlak kanserine sebebiyet verir. Bu türlerden bir diğeri ise Laringel kanseridir. Bunlar,baş boyun,boğaz,solunum ve sindirimi tetikleyen bölgelerde oluşur.

Ses kısıklığı genelde kış aylarında soğuk algınlıklarında oluşan bir durumdur. Fakat her ses kısıklığı masum olmayabilir. Eğer ses kısıklığı 3. haftayı geçmiş ise ve geçmiyor ise bunun altında yatan ciddi sorun muhakkak araştırılmalıdır. Larinks iltihabı geliştiğinde meydana gelen ses kısıklığı iltihap kaynaklı olabilir. İltihabın geçmemesi ve ağrıya dönüşmesi,sesin tamamen kısılması gırtlak kanserinin sinyali sayılabilir. Her durumda KBB’ye müracaat ederek sağlığınız hakkında doğru bilgiye ulaşmak olası riskleri en aza düşürür. Eğer iltihap kaynaklı bir neden ise bu geçici bir durumdur tedavisi doğru bir şekilde yapıldığında bu sorunlar ortadan kalkacak kişi eski sağlığına kısa süre zarfında kavuşacaktır. Bazen çok bağırarak konuşmak,yüksek sesle konuşmak, beden sağlığını ciddi yaralayan sigara ve alkol tüketimini artırmak ses kısıklığına neden olur. Bunlar sıklıkla yaşandığında gırtlak kanserinin oluşmasına neden olabilir. Özellikle boğazda ağrı,yutkunurken zorlanma ve besinleri alırken boğazda takılma hissi artarsa bu durum gırtlak kanserinin habercisi olabilmektedir. Bu şekilde var olan belirtilerin ciddiye alınması ve gereken ilk müdahalelerin yapılması gerekir. Erken tanı sağlık şansınızı arttırır.

Gırtlak kanserine yakalandığınızı nasıl anlarsınız?

Eğer size söylediklerimiz çok fazla tekrar ediyorsa ve bu belirtiler fazla ise bu size verilen sinyal olabilir. Boğazda yutkunurken güçlük,tükürük salgısının fazla artması,uyurken salyanın yastığı ıslatacak boyuta gelmesi,nefes darlığı, sağ ve sol göğüste kramp şeklinde ani keskin sancılar, yutkunurken zorlanma,ses kısıklığı, boğazda ve midede yanma,yemek yerken besinlerin yemek borusundan geçmesi sırasında meydana gelen ağrılar,yemeğin boğazda yapışması, sürekli boğazda yabancı cisimlerin var olduğunu hissetmek, sürekli tekrarlanan boğaz ağrısı,baş ağrısı,ağız kokusu ve bademciklerde büyüme,ani kilo kaybı ve beslenme bozuklukları gırtlak kanserinin habercisi olabilir. Bütün bunlar sizde varsa hiç bekletmeden KBB’ye başvurmanız gerekir. Sağlıklı günler dileği ile.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*