Vücutta İstenmeyen Kaşıntı ve Morarmalar

Vücutta istenmeyen morarmalar

İnsan sağlığı son derece hassas bir yapıya sahiptir. Vücut alışık olmadığı durumlarda hassasiyet gösterir. İşte bu hassasiyetlerden biri deride meydana gelen kaşıntı ve morarmalardır. Kaşıntıların altında yatan ciddi bir neden  muhakkak vardır. Örneğin kanser hücreleri vücuda dağılım gösterdiği vakit bu hücreler vücutta istenmeyen kaşıntılara yol açar. Kaşınmaların şiddeti arttığında ise vücutta kaşıntı ve hasar nedeni ile morarmaya dönüşebilir.

Morarmalar küçük yaşlarda ortaya çıkabilir. Özellikle çocukluk çağı döneminde çocukların hareketlilik zamanlarında morarmalar meydana gelir. Bu düşme sırasında gerçekleşen bir olgudur. Bazı çarpmalar ufak gibi görünse de içte kanlanma oluşursa ve darbe gerçekleşirse morarma olgusu hızla gelişebilir. Bu düşmelerde gelişen morarmalar geçicidir ve hiç bir alt hastalığa bağlı değildir. Eğer düşme yoksa ve vücutta istenmeyen morarmalar gerçekleşmiş ise bunu fark ettiğiniz an itibari ile hastaneye gitmenizde fayda vardır.

Travma nedeni ile ortaya çıkan morarmalar kan hastalığı ile ilgili olabilir. Kan hastalığı var ise ilk belirti morarma olacaktır. Birçok kan hastalıkların habercisini vücutta kaşınma ve morarmaların oluşması ile anlamanız mümkün olabilmektedir. Lösemi hastalıklarının başlıca belirtilerinden biri bacak ve kollarda şiddetli kaşıntılar ve onunla beraber gelişen  morarmaların meydana gelmesidir. bu tür belirtiler lösemi hastalığının habercisi olabilmekte hatta diğer kanser hastalıklarının göstergesi sayılabilmektedir. Bunun için kaşınma seyri ve morarmalar takibe alınmalı bu durum geçici değil ise erken tanı ile hastalığın teşhisi önceden konulmalıdır.

Vücutta istenmeyen morarmalar geliştiği zaman insan ister istemez bunun altında bir hastalık arar ve riskini merak eder. Peki,hangi morarmalar tehlike arz edebilmektedir. Kemik olmayan bölgelerde yumuşak dokunun en küçük darbede morarması beklenebilir. Eğer kanda hemotolojik bir hastalık varsa morarma bir kanser veya kan hastalığına işaret edebilir. trombositlerdeki işlev bozuklukları ,düşüklüğü lösemi hastalığına işaret eder. Diz üstü darbelerde morarmalar gelişebilir. Bu zamanla düzelecek bir durumdur. Eğer altta yatan bir hastalık yoksa vücut alerjilere bağlı kaşıntılara hatta morarmalara yol açar. Vücutta istenmeyen kaşıntıların bir diğer nedeni ise beslenme bozukluğu ile ilgili olabilir. Eğer kötü kolesterolünüz varsa ,karaciğerde yağlanma söz konusu ise beslenme bozukluğu ile kaşınmalar deride kendi belli eder.  Vücudun alışkın olmadığı bazı besinler yan etki olarak kaşınmalara yol açar. Ciltteki yağlanmalar ve alerjiler kaşınmalar ile kendini belli eder. Bu da beslenme bozukluğuna işaret eden bir sinyaldir.

Morarmalar ani darbelerde,düşmelerde,iç hastalıklarında kortizona bağlı hastalıklarda çeşitli kan ve kanser türlerinde vücudun verdiği bir tepkimedir. Bunun şiddeti hastalığın seyrine göre değişim gösterir. Özellikle stresli bir yaşam vücut haznesine zarar verir ve istenmeyen kaşınmalara hatta kaşıntının şiddetine göre yara ve morarmalara neden olabilir. Bunun için bir dermatoloji uzmanından yardım alarak kaşıntıların altında yatan nedeni araştırabilirsiniz.  İlk önce dahiliye bölümüne gidiniz. Gerekli kan ve tetkikler sonrası eğer bu sadece bir deri  hastalığına bağlı gelişen bir durum ise uzmanlar sizi cildiye ya da dermatoloji bölümüne yönlendireceklerdir. Sağlığınız için erken tanıya önem verin. Sağlıklı günler dileği ile.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*