Kurdeşen Hastalığı Nedir ?

KURDEŞEN

Kurdeşenin Tıp bilimindeki  adı Ürtiker’dir. Bu vücudun gösterdiği bir döküntü türüdür. Kaşıntılı döküntüler olarak tabir edilir. Kaşınma olgusu şiddetli bir şekilde çoğaldıkça kaşınan bölgede ciddi kızarıklıklar hatta kabarmalar meydana gelir. Tamamen bir deri hastalığı olan kurdeşen yani ürtiker vücudun genelini kapsar. En sık yüz ve ve omuz bölgesinde ortaya çıkar. Kaşınma sürekli gerçekleşir ve son derce rahatsızlık verici bir boyuta ulaşır. Kişinin sosyal yaşantısının adeta mahveder. Kişi işine odaklanamaz hale gelir. Her ne kadar dışarıdan ciddi bir hastalık gibi görülse de tedavisi çabuk sağlanan ve hiç bir bulaşıcı özelliği barındırmayan bir deri hastalığı türüdür. Genelde kaşınma ile beraber şişme ve ödemlere de yol açar.

Kurdeşen şiddetli başlar fakat 24 saat içerisinde kendiliğinden kaybolur. En çok göz,dudak,yüz çevresinde belirgin bir şekilde ortaya çıkar hatta istenmeyen ödemlerin oluşmasına neden olur. Bu şişmeler göz kapağı kısmında kendini belli eder. Kaşınma isteği çok fazladır. Kabarma ve dökülmeler aniden gelişir hızlı oluşur. Özellikle gece terörü olarak bilinen kurdeşen insanı uyutmaz ve sürekli kaşınma ihtiyacı oluşturur.Bu tür şikayetlerin arttığı durumlarda ve tekrarlana durumlarda bir dermatoloji uzmanından destek almak oldukça önem taşımaktadır. Anjioödem ve ürtiker aynı şekilde vücudun farklı yerlerinde oluşur. Genelde anjioödem solunum sıkıntısı yaratan dil,dudak genital bölge ve ağızda meyana gelen bir hastalık türüdür. Nefes alma ,yutma,yemek yeme sorunlarına yol açar.

  • Bu hastalık 72 ve 120 saat sürebilmektedir. Solunum zorluğuna yol açtığından risk vardır.Acil müdahale gerektirebilir.Kurdeşenin tedavisi 6 haftadan kısa sürer. Çeşitleri iki kısma ayrılır bunlar; akut kurdeşen, kronik kurdeşen‘dir. Besinlere karşı alerjilerde vücudun verdiği bir tepkimedir.Çocuklarda ve yaşlılarda daha çok görülür.Strese bağlı durumlarda kaşınma hissiyatı artar.Geceleri daha fazla ortaya çıkar. Sağlığınız için gereken önlemleri alınız.

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın