Amerikan Futbolu Nedir ?

Amerikan Futbolu

Korumalı Futbol olarak tanımlanan ABD ve Kanada’da futboluna ”Amerikan Futbolu” denilmektedir. Bu futbol toplamda 11 kişi ile oynanır. 2 takımla karşılıklı oynanan bir spordur. Oyunda iki takım arasında sağlanan maçta takım hücumdayken topu kendi ekibi ile paslaşarak diğer karşı taraftaki savunma takımına topu uzaklaştırarak kaptırmaya izin vermeden maçın sonuna kadar gitmek ve istenilen amaca doğru bir şekilde ulaşmaktır. Bunu yaparken paslaşma çok önemlidir ve koşu yolu ise paslaşma sağlanır. Hücum sağlanırken pas ve koşu tekniği kullanılarak 10 yardalık mesafe 4 hak kullanılmalı ve bu hakların içinde top kaleden içeri geçirilmelidir. Bu puanlamada skor ve puan sayısı önemlidir. En çok skoru ve puanı toplayan takım maçı kazanır.

İlk Amerikan Futbolu Amerika’da Ragbi tarafından esinlenerek yapılmıştır. Bu maçın unutulmaz tarihi 6 kasım 1869 ‘dur.Bu kurallı bir şekilde oynama şeklini kapsar. Rutgers ve Princeton adlı iki kolej takımı arasında çeşitli disiplin ve kurallar yöntemi ile 11 kişilik takımla oynanmaktadır.Oyunda çeşitli haklarda sağlanmaktadır. Bu şekilde maçta kesinleşen sonuç son hamlede belli olur.Yaklaşık olarak her yıl  oyuncu sayısını arttırmakta Amerikan Futbolu oynayan 1 milyon ve 70.000 kolej sporcusu bu spordalı ile ilgilenmekte,oynanmaktadır. Bu nedenle bu Futbol Dünya çapında en çok izleyici kitlesine hakimdir. Ragbi sitili kurallara geçiş yapılan ve bu kurallar ile günümüzde Teknik direktörler ile Amerikan Futbolu daha fazla teknikleri ve doğru bilgilerle geliştirilmiştir.Korumalı oyun derken akla ilk gelen Ülkeler arasında, Almanya,Türkiye ,İspanya gelmektedir.

Amerikan Futbolunda takımlar değişik görevlere ayrılarak oynanır. Bunlar; Başta atak takımıdır daha sonra savunma takımı olarak iki grupta ayrılır. Savunma takımının görevi rakip takımın pasına izin vermemek önüne geçmektir.Burada topla koşan oyuncunun önüne gelerek düşmesini sağlar. Atak takımda ise oynama şeklinde güçlü bir rekabet söz konusudur.4 haklara sahip olan oyuncular her 10 yardalık mesafede bir geçiş hakkına sahiptirler.Eğer 10 yardalık mesafede geçme sağlanırsa 4 hak daha kazanma şansını elde ederler.Burada paslaşma ,önüne geçme savunma hatta oyuncuyu düşürene kadar geçme mücadelesi vardır. Fakat oyun kurallarına uymayanlar cezalandırılır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın