Kan Değerleri Düşük Olursa Ne Olur ?

Kan değerlerinin düşük olması

Vücudun kan eskiliği yaşamsal organlara zarar verir. Bu sebeple sağlıklı bir insanın kan değerleri yerinde olması gerekir. Kanın çok az veya çok yüksek olması da risktir. Bunu dengelemek sağlıklı yaşamak açısından oldukça önemlidir. Kan sayımının değerlerini öğrenebilmek için bir hastaneye başvurmanız ve gerekli CBC işlemlerini yapmanız gerekir. CBC Kan sayımını ölçer. Kan değerlerinizde ki anormal durumları izler.

Yaş,kilo,beslenme ve diğer sosyal ve çevresel etkiler kanın değerden düşmesine neden olabilir. Bunun olması durumunda çok ciddi riskler hatta hastalıklar söz konusu olabilir. Vücudun sizden istediği doğru değerlerde kan üretmesi ve diğer yaşamsal organlarının işlevini bozmamasıdır. Bu durum yaşandığı vakit değerlerin bozulması ile beraber organlarda risk içine girecek çalışma düzeyinin kan az üretimi ile kaybedecektir.

Doktor hastalığın seyrine göre sizi muayene ettikten sonra ya tam kan sayımı isteyecektir. ya da hastalığa göre sadece kan değerlerine bakacaktır. Tam kan sayımı hastalık olup olmaması için en gerçekçi ,kesin sonuç veren,hastalığa tanı konulan işlemdir. Bu nedenle sizden istenen bir CBC testi ile sağlığınız hakkında doğru bilgiye kan sayımı sonucu ulaşıR ve hastalık var ise çeşitli uzman branşlara hasta yönlendirilir.

Kan düşüklüğü anemiye yol açar ve anemi hastalıklarında kanser riski her zamankinden daha fazladır. Kırmızı kan hücreleri oksijeni taşımak ile görevlidir. CBC Kırmızı kan hücrelerini izleyerek hücresel anormallikleri takibe alır. Tıpta adı hemoglobin olan oksijen taşıyan protein kan değerlerinde çok önemli bir değerdir. Ayrıca Hematokrit kan hücrelerindeki düşüşü gösterir.Bu nedenle bu iki değer göz önünde bulundurularak kulannılan CNC Test sonrası diğer kan değerleri yüzdeleri kandaki duruma göre hesaplanır. Kırmızı kan hücrelerinde düşüş görüldüğünde kişi her zamankinden daha yorgun olur.

Diğer belirtilerde ise kişi, Aniden zayıflamaya başlar. Yediklerinden tat almamaya başlar. Solunum güçsüzlüğü ,gece uyurken nefes darlığı oluşur. Kalp atışında dengesizlikler meydana gelir. Kalp atışı hızı her zamankinden daha fazla olur. Kişi hareket ederken kendini inanılmaz güçsüz hisseder. Eğilirken ve kalkarken başı döner,bağışıklığı çöker. Yüzü her zamankinden daha soluk ve süt beyazı renginde olur.

Beyaz kan hücrelerinin önemi ise enfeksiyon ve mikroplara karşı vücudun dirençli olması anlamına gelir. Bunun için kan hücreleri kırmızı ve beyaz olarak vücut sisteminde görev yapar. Beyaz kan hücrelerinde eğer düşüş varsa kişi risk içinde olabilir. Özellikle, beyaz kan hücre düşüklüğü yaşayan kişiler kansere çabuk yakalanabilirler. Bu enfeksiyonların artışı vücut içinde yayılması tehlikelidir. Erken önlem alınması gerekir. Beyaz kan hücrelerinde düşme olduğunda kişide balgam çok fazla artar. Yüz ve diğer bölgelerde ödem ve şişkinlikler meydana gelebilir. Kuru öksürük artabilir. Solunum sıkıntısı gerçekleşebilir. Aniden zayıflamalar meydana gelebilir. Ciltte enfeksiyonlar artabilir.

Vücutta bilinmeyen ve istenmeyen kaşıntılar gerçekleşebilir. Bu belirtilerde vitamin eksikliği B12 düşüklüğü B12 yüksekliği gibi ciddi kanserli hücreler belirtileri ortaya çıkabilir. Kan düşüklüğü vücutta her zaman risk demektir. Bunun için herhangi bir hastalık çıkmadan kan sayımlarını gerekli hastanelerde size en yakın sağlık  ocaklarında gerçekleştirerek kontrol etmenizde fayda bulunmaktadır.  Kansızlık sorunlarında kan yapıcı lif içeren meyve ve sebzeler tüketmeniz önemlidir .Sağlıklı günler dileği ile.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın