Dünya Kupası Tarihçesi

DÜNYA KUPASI

Jules Rimet’in Futbol turnuvası hazırlığı ile ilk turnuva 1930 yılında gerçekleştirildi. Fifa Dünya kupasına 3 takım davet edildi. Daha sonra yıllar sonra Turnuvalar gelişmeye başladı ve turnuvalar daha çok teklifler almaya başladı.

Dünya genelinde ortalama 200 takımdan 32 takımı finallere kaldı.1872 yılında ise Glasgow’da İskoçya ve İngiltere arasında ilk resmi uluslar arası maç oynandı. Bu turnuvalar değer kazanırken Britanya’da yaygın olan futbol 1900 yılında futbol federasyonları ile kurulmaya başlandı.1902 yılının Temmuz ayının ortalarında Uruguay ve Arjantin Montevideo ‘da Uluslar arası maç oynandı.22 Mayıs 1904 yılında ise Fifa, Fransa, Belçika ile birbirlerine karşı ilk maçlarını yaptılar. bu takımlara üye olan takımlar Başta Hollanda daha sonra,İspanya, İsveç ve İsviçre Almanya’da o dönemler iletişimi telgraf yöntemi ile sağlayarak Bu federasyona katıldıklarını telgraf yolu ile bildirdiler.

1900 ve 1904 yılları arasında artık futbolun ünü artmış futbol hakkında gelişmeler,oyuncular daha profesyonel işler başarmıştı. O dönemler futbol sevdası çok heyecanlı iken 1908 yılında ise Futbol olimpik spor olarak tanıdı bunun üzerine resmiyet kazandıktan sonra sıkı bir denetimin içine girdi. Bu denetlemeyi Fifa 1908 yaz olimpiyatları yaptı. Milli takıma giremeyen İngiltere oyuncuları o dönemler amatör olarak anıldı. Ancak 1912 yılında olimpiyatları kazandıktan sonra İngiltere değer kazandı.Artık ülkeler arasında futbol turnuvaları düzenleniyordu 1906 yılında Fifa’nın, Fifa resmi geçmişinde başarısızılığa uğramıştı ancak, 1912 yıllarında bu rekabet en üst düzeyde başarı kazandı. Thomas Lipton ayrıca Sir Thomas Lipton Trophy’yi 1908 yılında toparlayarak birinci dünya kupasının öncüsü olarak anıldı.1914 yılında ise Olympiyatlardaki amatörler şampiyonası oldu.

FIFA, Olympiyatlardaki futbol turnuvasında ciddi sorumluluklar aldı yapılan ilk uluslararası maçlarda Belçika bu futbol turnuvasından galibiyet aldı. Artık Fifa başarı üstüne başarılar elde ediyordu bu nedenle kendi uluslar arası turnuvasını 1928 yılında gerçekleştirerek 1932 yılında Yaz Olimpiyatlarına katıldı. Ancak daha önce ünlü olmadığından Los Angeleste yapılan yaz olimpiyatlarında yerini alamadı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*