Anesteziyoloji Nedir ?

anesteziyoloji nedir

Cerrahi işleme başlamadan önce uzman hekimler hastaya ağrıyı hissetmesin diye anestezi uygularlar. Anesteziyoloji bilimi cerrahi öncesinde uygulama ile ilgilenen, hastanın cerrahi girişimde herhangi bir ağrıya maruz kalmamasını sağlayan hastanın sağlık ve güvenliği ile yakından ilgilenen bilim dalıdır. Burada hasta takibe alınır ve öncesinde sonrasında yaşanan olumsuzluklarda hemen müdahale edilir. Bu şekilde hasta emin ellerde olur ve istenmeyen ağrıların içinde yer almaz.Anesteziyoloji bilimi  cerrahi işlemlerde anestezi uygulamasını tam ve yarım şekilde ele alır. Bazıları tamamen uyutulabilir.

Anestezi ameliyatların öncesinde kullanılmak için Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanı olan doktorların desteği ile ağrı bölgesine uygulanır. Bu kişide hissizlik duygusunu oluşturur ve ameliyat yapılacak parçada ağrı ve diğer ciddi riskler bu şekilde azaltılmış olur. bu bölüm için uzman hekimlerin en az 5 yıl Tıp fakültesinde eğitimini tamamlamış olması gerekir. Özellikle sezaryen doğumlarda annenin daha rahat bir süreç geçirmesi ve bebeğin daha sağlıklı doğması için bu uygulama anne adayında da öngörülür. Ameliyat sonrası kişi hissizlik duygusunu bir süre sürdürecektir. Fakat anestezi durumu tamamen ortadan kalktığında istenmeyen ağrılar nüksedecek hatta ciddi kanamalar olacağından hasta her ihtimale karşı en az 2 gün kontrol altında tutulur.

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanlarına Tıp dilinde ”Anestezist” denilmektedir. Hastaya genel anestezi uygulandığında şuurunun tamamen kapalı olması gerekir. Bölgesiz anestezi uygulamasında ise durum farklıdır. Bu sadece sinirlerin bir kısmına kol bacak göğüs gibi alanlara uygulanır,uyuşturma işlemi yapılır. Lokal anestezi de ise ,Sadece cerrahi girişimin yapıldığı alana bu işlem uygulanır. Bir 2 dakikada süren bu işlem cerrahi işlem sıralarında ağrı oluşumunu engeller. Anesteziyoloji ise bütün hastalıkları ele alır anestezi Vücudun tamamına ya da çeşitli bölge ve sinirlere anestezi uygular.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın