KVC Nedir ?

KVC NEDİR?

KVC koroner damar hastalıkları ile ilgilenen bilim dalıdır. Özellikle kalp hastalıklarında kalp kası zayıflığına bakar. Bazı kalp kapağı hastalıkları ve damar genişlemeleri ve damar tıkanmaları gibi risk içeren durumlarda hastalığın ciddi bir boyuta ulaşmaması için cerrahi işlemler gerekebilir. KVC bu sorumluluğu üstlenir kalp damar hastalıkları ile yakından ilgilenir.Erken tanı bu hastalıklarda çok önemlidir.

Eğer bu tür hastalıklarda geç kalınmışlık ilkesi söz konusu ise kişi hayatını kaybedebilir. Bunun için ilk erken tanıyı el bileğinden KVC Yapmakta el bileğinden anjiyo yapılarak erkenden hastalığa tanı bulunmaktadır. Bu tek başına uzmanlar ile değil uzman kadroların birbiri ile bağlantısı ile gerçekleşir. Kalp damar hastalıkları dikkate alınır ve bu konuda üst düzey eğitimini tamamlamış kardiyologlar bu işlerle görevlendirilir. KVC kalp ve damar hastalıklarına erken tanıyı bulan tedaviyi sağlayan bilim dalıdır. Tıptaki yeri ve önemi tartışılamaz boyuttadır.

Bazı bebekler dünya’ya doğuştan kalp hastası olarak gelir. Bu risk içeren tabloyu aileler net bir şekilde anlamaz.Bu yüzden bebek rutin kontrollerinde doğuştan bu hastalıkların olup olmadığına baktırılmalı,KVC bölümünden destek alınmalıdır. By-pass hastalıklarında,kalp kası zayıflığı ve kalp kapağı hastalıklarında ve kalp damarlarında ortaya çıkan genişlemeleri daralmalar hatta tıkanmalarda KVC bu hastalıklar ile yakından ilgilenmektedir. Bazı tedavi edilemeyen damarlarda balon ya da stent ile tedavi uygulaması sağlanabilir. Ayrıca Koroner Anjiyografi de Koroner By-Pass ameliyatlarında, KVC hastanın kritik veya normal durumlarını ele alarak gruplara ayırır ve ağır hastalara göre öncelik tanır. KVC Kalp hastalıklarında erken teşhisi sağlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın