KBB Nedir ?

KBB Nedir?

KBB Kulak Burun Boğaz anlamına gelir. Bu tıp dilinde kısaltılmış bir terimdir. Kulakta,burunda ve boğazda yaşanan bazı hasarlar,hastalıklarda KBB bu görevleri üstlenerek hasta üzerinde yoğunlaşır ve sorunu tespit etmeye çalışır.

Hastalıklar kavramında 3 organın aynı terimde kullanılmasının nedeni bunların birbirine bağlantılı bir şekilde çalışma işlevi gerçekleştiğindendir. Kulakta ağrı bazen boğaz ağrısından da kaynaklanabilir. Bunları birbirinden ayırabilmek ve ayrıştırabilmek için bu bölüm geniş kapsamlı bir şekilde hizmet vermekte sorunun tam olarak neden kaynaklandığı çözmektedir.

KBB,Baş ve boyun hastalıklarında ilk başvurulması gereken bölümdür.Bu bölümde hastalığın kulak basıncı veya iltihabından mı ya da baş dönmesinin işitme kaybından dolayımı olduğu incelenir. Bununla beraber burun şekil bozukluklarında ,solunum zorluğunda, boğaz ve bademcik hastalıklarında KBB bu hastalıklar üzerinde çalışmalar başlatır ve tedavi odaklı hastalığın seyrini ele alarak görev yapar.

Tıbbi ve cerrahi tedavi işlemleri KBB uzmanları tarafından yapılmaktadır. Soğuk havalarda,enfeksiyonlarda burun bundan olumsuz etkilendiğinden sık sık akar ve kişiyş rahatsız eder.Grip,nezle ve sinüzite bağlı durumlarda bu bölüme gidilir. İlaçlar bu bölüm tarafından sağlanır ve hasta bu şekilde doğru tanı yöntemi ile çabuk iyileşme hakkına sahip olur. Burun eğriliği,burun şekil bozukluğu, kulak iltihabı çene eklem hastalıkları, tükürük bezi hastalıkları, horlamaya neden olan durumlarda, uçuk virüsü ,baş dönmesi, sinüzit, kulak akıntısı,kulak ağrısı,bademcik hastalıkları ve ameliyatlarında geniz eti ameliyatlarında ve boğaz enfeksiyonlarında KBB uzmanına gidilmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın