Algoloji Nedir ?

ALGOLOJİ

Tıp dilinde fikoloji anlamına gelen ve algleri inceleyen bilim dalına ”Algoloji ” denir. Algoloji, aynı zamanda yaşam biliminin bir parçası olan bitki biliminin alt dalı olarak bilinmektedir. Biyologlar algoloji biliminden yararlanırlar.

Bunun sebebi mikro algler üzerinde tek hücreli ve mikroskobikler üzerinde çalışmalar yapılır. Algler sucul ekosistemli bitkiler grubunda yer alır. Bunların bir çoğu ıslak yerlerde,ortamlarda yaşamlarını sürdürmektedirler. mavi ve yeşil renkli prokaryotik formları incelerler. Bazı su yosunların türü olan kelp ve Sargassum onların birbirinden ayırt edilebilmesi için türlerine girmektedir. Aynı zamanda bu canlılar fotosentetik organizmalar grubunun içinde yer alırlar. Algoloji bu nedenle Tıpta kronik ağrılara iyi geldiğinden tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Algoloji Tıpta her türlü kronik ağrıyı inceler. Şiddetli ağrıların nelerden kaynaklandığı araştırılır. Genelde en sık kol ve omuz ağrıları bacak ve bel ağrılarına yönelik iskelet sistemi kavramlı ağrıların bulgularını incelerler. Algoloji tıpta çok değerli bir bölümdür. çeşitli radyo dalgalardan yararlanırlar. Omurilik pillerinin takılmasında,sinir bloklarında morfin pomlarında hatta bel ve boyun fıtıklarında tedavi amaçlı girişimlerde bulunurlar. Bu fıtıklarda kullanılan enjeksiyonlar ileri tedavi uygulamasında çok amaçlı,kullanışlı ,tedaviye cevap verici bir hali almaktadır.

Algoloji genel olarak kronikleşmiş ve sürekli tekrarlayan ağrılar üzerinde çalışır. Tıp dilinde ağrı bilimi olarak tanımlanır. Kişinin psikolojik ve sosyal yaşantısını huzursuz eden sendromlar tespit eder. Ağrının oluştuğu bölge üzerinde radyo dalgalar yöntemi ile bulgular üzerinde çeşitli incelemeleri sağlar ve tanı konulduktan sonra hasta üzerinde tedaviler hiç bekletilmeden uygulanır. Böylece kişi ağrılarından kurtulmuş olur. Bu uygulama uzman hekimler tarafından sağlanmaktadır. Özellikle bu hastalıklarda yoğun bir şekilde çalışır.Bunlar; Çeşitli kanser ağrıları, kas ve iskelet ağrıları, boyun,bel, ve omuz ağrıları,kas ağrıları, sırt ağrıları ve kol ağrılarına bakarlar. Şeker hastalığı ile meydana gelen nöropatik ağrılar ile ilgilenerek tedavi amaçlı hasta üzerinde yoğunlaşırlar. Gerekli takip ve tedavi hastalığın seyrine göre şekillenir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın