Tıbbi Genetik Nedir ?

Tıbbi genetik NEDİR ?

Kalıtımsal ve genetik hastalıklarını konu alan, insan sağlığı ve hastalıkları hakkında araştırmalarını yaparken, genetik ve kalıtımsal varsayonunu kullanan ve gen hastalıklarını en iyi şekilde irdeleyen, ele alan bilim dalına Tıbbi Genetik denir.

Gen araştırması çeşitli sebeplere göre yapılmaktadır. Buna örnek vermek gerekirse bir hastalığı genetiksel mi yoksa sadece hasta aile ve yakınlarından ileri geldiğini ayrıştırarak medikal genetik sistemini tıbba uygular. Sorumlu mutasyonların nedenlerini rapor eder ve tespitini yaptıktan sonra ilgili mecralara ulaştırır. Genom yani tıp dilinde genetik bağlantı araştırıldıktan sonra hasta üzerinde en doğru kanıya varılır.

Gen üzerindeki araştırmalar popülasyon düzeyinde sağlanır. hastalık ve genler arasında problemler incelenir. Hastalık genleri kalıtımsal mı diye gen üzerinde model organizmalar kullanılır. Teknikler geliştirildikten sonra hastalığa uygun farmakogenetik alanına başvurulur. Bütün bu sistemler genler arasındaki bağlantıyı,hastalıklı genin önceden bilinmesi ve kalıtımsal özelliğinin ne derece olduğunun ispatı için kullanılmakta çeşitli gen ve deneyler üzerinde geliştirilmektedir. Bu bilimsel yaklaşım modeline sahip olan tıbbi genetik bu tür hastalıkların geneli üzerinde yoğunlaşarak çok kapsamlı genom sistemi oluşturur. Böylece hastalıklara tanı daha erkenden konulur.

Ülkemizde milyonlarca insanın genetik hastalıklara bağlı yaşadığı hatta bu hastalıkların neredeyse bir çoğu ömür boyu kalıcılığını taşıdığı vurgulanmaktadır. Kalıtımsal hastalıklarda çok fazla çözüm sağlanamaz.Fakat hastalıklı gen ve iyileşim aşamalarının detaylı tetkikler ile incelenmesi ile genlerin anatomisi hakkında doğru kararlar alınması ,Tıbbi genetik,tıbbi biyokimya aracılığı ile gerçekleştirilir . Uzmanların çalışmaları farklı alan ve yönde çeşitli deney ve laboratuvar sistemleri ile incelenmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın