Sigara En Çok Hangi Organlara Zarar Verir ?

Yaşadığınız hayatı sigara içerek kısaltan insanlar bu süreçte onları bekleyen hastalıklardan da haberdar olmazlar. Sigara bağımlılığı tehlikeli bir alışkanlıktır. Bu zararlı alışkanlı ile vücudundaki emanet organlara da ciddi anlamda zarar verir organların sağlıklı bir şekilde oksijen almasını sağlamazlar. Organların dili olsa bu konuda çok dertlenir,sitem ederdi.Yaşamsal organlar zararlı maddelere karşı oldukça dayanıksızdır.

Sigara, alkol, uyuşturucu, tiner gibi iç sağlığı zedeleyen,zehirleyen bu maddeler ile savaşırlar ama bir zaman sonra yenilgiye uğrarlar. İşte bu yenilgi organların hastalanması ile başlar. Ölümcül hastalıklar ile mücadele etmek zorunda kalan birey her şey için geç kalmıştır. Nedamet (Pişmanlık) duygusunun geliştiği an için çok geçtir.

Sigara içmek ölüme adım adım gitmektir. Özellikle akciğerlerin ciddi anlamda zarar gördüğü bu felaket sigara dumanlarından kaynaklanmaktadır. O dumanın içinde gözle görülmeyen birden fazla tehlikeli madde bulunmaktadır. Yaşamsal organları yıpratan,kanı kirleten,damar tıkanıklığına yol açan, boğaz ağrısı yaratan  hatta nefes alma sıkıntılarını meydana getiren bu kusurlar sigaranın vermiş olduğu ciddi zararlar arasında yer almaktadır.

Sigara bir bitkidir. Fakat bu bitki diğer bitkiler gibi masum değildir. İçinde zehirli maddeler barındırmaktadır. Sigara tütün bitkisinden yapılmaktadır. Elde edilen bu tütüne insanlar sigara demektedir.Bilimsel çalışmalara göre sigaranın içinde 4000’e yakın kimyasal zehirli maddeler bulunmaktadır. Bu bir insan için ciddi risk demektir. O kadar tehlikelidir ki , sigarayı ciddi anlamda araştıran hatta sigara içen biri olayı idrak ettiğinde sigarayı bırakmak için direnecektir. Bunun için hala sigara bırakma destek masaları mevcuttur.171 sigara bırakma destek hattından yardım alabilirsiniz.

Sigara bu hastalıklara yol açmaktadır. Bunlar : beyinde,aşırı sinirlilik,gerginlik, depresyona yol açar. Ağız ve ağız çevresinde kötü koku,dilde ve dişlerde sarılık, tat alma hissinin kaybolmasına yol açar. Kalbin atışını bozar. Kalp krizi ile ani ölümlere yol açar. Akciğerlerde solunum yetmezliğine yol açar. Nefes alma ve vermede tıkanıklıklar oluşur. Akciğer kanserine yol açar. Deride  kuruma, renk pigmentlerinde sararma,morarma, deride kötü koku oluşturur. Kaslarda ise oksijeni direk azaltarak kas hareketlerinde yavaşlama oluşturur. Sigara vücudu derinden sarsa zehirli,öldürücü aşırı nikotin içeren  bir maddedir. Uzak durmak en doğrusudur.

 

Sevgili Bilgistili okuyucularımıza ;

Öncelikle hoş geldiniz. Sitemizde geçen her yazı,görsel metin sitemize aittir. Yazılarımız özgün ve akıcı bir dille anlatılmıştır. Burada verilen emeğe saygı duyulmasını,yazılarımızı sonun kadar bitirerek okumanızı temenni ediyoruz. Yakın çevrenizdekilere,sosyal medya hesaplarında sitemizden bahsederseniz mutlu oluruz. Dileriz hep kalıcılığınızı sürdürürsünüz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın