Organ Bağışı Nedir ?

Organ nakli, işlevini yerine getiremeyen bir organın başka bir organ ile değiştirilme işlemidir. Bunun için ölümü gerçekleşen birinin ya da canlı birinin  kendi ve ailesinin rızası ile organizmadan alınan organların  nakil sırasında  kullanılması ile yapılan işlemdir. Hastalar için organ kaynakları  beyin ölümü gerçekleşmiş ya da canlıdan doku örneklerine uygun olarak yapılır. Dokularda uyuşma söz konusu değilse organ nakli işlemi sağlanamaz.

Ülkemizde en çok bağışı yapılan organ böbrek naklidir. Diyalize bağlı ve  böbrek bekleyen nice insan bulunmaktadır. Nakili yapılabilecek organlar  arasında başta böbrek ,daha sonra kalp, karaciğer,ilik nakli gibi nakiller hastaya uygun dokular ile  nakledilir. Nakil uyumluluğu sağlandığında bir insan yeniden sağlıklı bir şekilde hayatına dönüş sağlar. Organ bağışı hayat bağışıdır. Organ bağışının amacı; hayatta olan bir insanın ölümünden sonra doku ve ve organlarının kullanılmasına izin vermesidir. Bu karşılıklı alışverişe ”organ nakli” denir.

Organ nakli tüm dünya genelinde yapılan bir nakil işlemidir. Böylece risk grubunda yer alan hastalar ölen insanların organları ile yeniden hayata tutunur.Hata bazı acı kaybı veren aileler çocuklarının eşinin ,yakının organlarının öldükten sonrada can bulmasını arzular,mutlu olur. Bu yakınlarının organları bir başka kişide yeniden hayat kazanırken ,umut bekleyen hasta aileleri de oldukça mutlu olur. Karşılıklı oluşan bu bir bağa dönüşür. Türkiye’de organ ve doku bekleyen  hastaların sayısı  artmayı sürdürmektedir. Bu toplumsal dayanışma sayesinde, insanlar daha umutlu yaşamaktadır.  Organ bağışı ile bir insanın tekrardan yaşama tutunmasına destek olabilirsiniz

Sevgili Bilgistili okuyucularımıza ;

Öncelikle hoş geldiniz. Sitemizde geçen her yazı,görsel metin sitemize aittir. Yazılarımız özgün ve akıcı bir dille anlatılmıştır. Burada verilen emeğe saygı duyulmasını,yazılarımızı sonun kadar bitirerek okumanızı temenni ediyoruz. Yakın çevrenizdekilere,sosyal medya hesaplarında sitemizden bahsederseniz mutlu oluruz. Dileriz hep kalıcılığınızı sürdürürsünüz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın