Dil Nasıl Tat Alır ?

İnsanlar yiyeceklerin tadını nasıl algılıyor? Dili bir büyüteç yardımı ile mercek altına aldığımızda yüzeyin küçük çıkıntılar görürüz. Dil tat alma organı olduğundan dilin yüzeyinde de tat alma tomurcukları bulunur. Bu tomurcuklara ”tat alma tomurcukları ” denilmektedir.

Dil tükürük sıvısının yardımı ile ağza alınan besinlerin tadını hisseder. Tükürük salgıları  dilin ıslanarak besinlerin doğal yollar ile yumuşamasını sağlar. Bu yumuşama sırasında artık besinleri yerken daha rahat çiğniyor yutarken yemek borusunun zarar görmesini önlüyoruz. Dil tat alma tomurcukları ve tükürük sıvısı sayesinde tadı hissediyor.

Okullarda Öğretmenlerin çocukların bunu daha iyi kavrayabilmesi için yaptıkları basit bir deney bulunmaktadır. İki kişi  ile sağlana bu deney oldukça basittir. Dilinizi dışa çıkartıp bir peçete yardımı ile kurutun. İyiye kuruduğundan emin olduktan sonra bir adet kesme şekeri dilin üzerine koyarak ağızda bekletin. Sadece 30 saniyede kesme şekerin ıslanarak eridiğini fark edeceksiniz. Tükürük sıvısı hem ıslatma hem de besini ısıtma görevi sağladığından dilin aynı zamanda tat almasına da aracı oluyor.

Tat alma tomurcukları ile dilin üzerindeki kaslar ile hareket ederek,duyu organları aracılığı ile duyu- sinir yoluna dönüşerek duyu amaçlarının uyarı sinyalini doğru yere iletir. Bu sayede acı,ekşi, tatlı,tuzlu hissini dil üzerinden algılarız. Bu tat alma tomurcukları ile bu işlem gerçekleşmektedir.Beyin dilin sinir uyarılarına cevap vermesini uyarlayarak bu tür tatların ne kıvamda olduğunu algılamamıza yardımcı olur. İnsnalar yediklerinden lezzet almak için dil duyusuna ihtiyaç duyar. Bu yaşamsal faktör ve tadı algılama organı dil insan parçasının en değerli duyu organıdır.

Sevgili Bilgistili okuyucularımıza ;

Öncelikle hoş geldiniz. Sitemizde geçen her yazı,görsel metin sitemize aittir. Yazılarımız özgün ve akıcı bir dille anlatılmıştır. Burada verilen emeğe saygı duyulmasını,yazılarımızı sonun kadar bitirerek okumanızı temenni ediyoruz. Yakın çevrenizdekilere,sosyal medya hesaplarında sitemizden bahsederseniz mutlu oluruz. Dileriz hep kalıcılığınızı sürdürürsünüz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın