Alkol Nedir ?

İnsan bilincinin kaybolmasına ,dağılmasına hatta zara görmesine neden olan alkol sinirleri gevşetir ,rahatlatır ancak kişi sarhoş olarak çevresinde saçma sapan bilinçsiz ve kontrolsüz hareketlere sahip olur. İnsan vücuduna zarar veren alkollü içecekler direk kana karışır. Kanın kirlenmesine ve organların hastalanmasına neden olur. Denge kaybı,görme bozukluğu,konuşma zorluğu oluşur. Özellikle kişinin ağzı çok kötü kokar ve başka biri ile konuştuğunda kişi onun yanından hemen uzaklaşmak ister. Alkol hem çevresel  hem sosyal hem de bedensel olarak zarar demektir. Alkol tüketen bir insan sağlıklı düşünemez ve hayatında büyük hatalar yapar. Bu hataların telafisi olmaz.

Alkol öncesi insan ne yaptığını bilendir. Fakat içtikten sonra o kimliğini yitirir. Zavallı,aciz bir durumun içine girer. Kafa dağıtmak için içilen alkollü içecekler beyindeki  binlerce hücrenin iflas etmesine neden olur. Çeşitli beyin hastalıkları,beyinde tümör,erken yaşta bunama gibi riskler oluşur. Alkol kullanan kişilerde unutkanlık fazladır. Çünkü, alkol kana karıştığı an itibari ile bilinçte çökmeler yaşanır. Algılama zayıflığı, dikkat dağınıklığı, sağlıklı hareketlerde bulunamama oluşur.

Sağlıklı ve akıllı bir insanın bu tür bağımlılık yapan riskli içecekler ile işi olmaz. Çünkü bilir ki bu tür maddeler ancak kişiye zara verir ve mutlu etmez. Alkol hep cepten hem de bedene israf yükler. Bağımlılık duyusu sürekli ister ve kişi bütün maaşının yarısını alkole yatırım yapmakla bulur. Bu da evlilik yaşantısında maddi ve manevi sıkıntılara yol açar. Durum boşanmaya kadar gider.

Alkol sürekli ve uzun yıllar kullanılırsa çok ciddi riskler oluşturur. Bu uzun dönemde zehir artık sadece kana değil diğer organlara da sıçramıştır. Akciğerler zarar görür. Karaciğer,siroz hastalıkları başlar. Alkol içerken kişi dertlerini sıkıntılarını unutmaz. Öyle zanneder. Kişi ayıldığında aynı sorunlar ile karşılaştığını fark eder. Bu sebeple insanlar en büyük hatayı alkolü dert ortağı olarak görmesi ile yapmaktadırlar. Bu yanlış bir düşünce sistemidir. Beyninize empoze edilen bu zararlı düşüncelerden kurtulun. O zaman sağlıklı düşünceler geliştirecek,doğru adımlar atacaksınız.

Sevgili Bilgistili okuyucularımıza ;

Öncelikle hoş geldiniz. Sitemizde geçen her yazı,görsel metin sitemize aittir. Yazılarımız özgün ve akıcı bir dille anlatılmıştır. Burada verilen emeğe saygı duyulmasını,yazılarımızı sonun kadar bitirerek okumanızı temenni ediyoruz. Yakın çevrenizdekilere,sosyal medya hesaplarında sitemizden bahsederseniz mutlu oluruz. Dileriz hep kalıcılığınızı sürdürürsünüz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın