Dokunma ve Hissetme Organı Deri Nedir ?

DOKUNMA VE HİSSETME ORGANI DERİ

Dokunma ve hissetme organımız deri vücudun en büyük duyu organıdır. Vücudu bir örtü şeklinde kaplar.  Deri basıncı,sıcaklığı, dokunmayı,soğuğu, elektriği, ağrıyı,suyu, hisseder. Bu algılama ile yaşamsal fonksiyonu en kaliteli düzeye taşır. Derimiz ile algıladığımız her şey  sinir hücrelerine iletir. Bu sinirler beyin merkezine girerek  algılama güdüsünü gerçekleştirir. Duyu organlarının aracılığı ile duyu sinir yolu düşünerek cevap vermeyi hızlandırır. Vücudu saran deri gözle görünürdür.eliniz ile derinize dokunduğunuzda deriyi hem görür hem deri üzerinde dokunma dürtüsünü hissedersiniz. İşte bu dokunma duyusu hissedilerek deri duyusunun  varlığını size yakından hissettirir ve vücut deri ile örtülerek iç organların korunmasını sağlar.

Derinin vücuttaki işlevi çok amaçlıdır. Deriyi oluşturan  üst ve alt deri  önemli tabakaları korur. Mesela üst deri alt tabakaları korumak için vardır. Alt tabakada kan damarları ve sinir hücreleri  bulunmamaktadır. Üst kısımdaki deride ise hücreler ölüdür. bu hücreler zamanla yok olur ve alt tabakada yer alan hücreler bölünür. Üst deri derinin rengini oluşturur renk verir hatta güneşin zararlı ışınlarından koruyarak kanserli hücrelerin oluşmasını bu şekilde önler.

Alt deride  kan damarları bulunur alt tabakada bulunmaz. alt deride sinirler duyu amaçları ile yağ ve ter bezlerini oluşturmaktadır. üst deri bu konuda zayıftır. Alt deri bu konuda daha kalın ve koruyucudur. Bu nedenle alt derde hücrelerin geneli canlıdır. Deride yağ bezlerinin görevi yağı üretmektir. bu üretim sayesinde üst tabaka  nemlenir  ve deri sağlığı bu şekilde  korunur. deride kıl kökleri, kıl kasları, kan damarları,sinir hücreleri, deri hücreleri  bulunur.

Kan damarlarının deri üzerindeki görevi, deri hücrelerine besin ve  oksijeni taşımaktır. Ter bezleri ise deride  suyun ve tuzun fazlasını atarak  kanallar ile dışa atılımını sağlar.Teri deri üzerinde tomurcuk şeklinde görmek ve hissetmek mümkündür. Deri sağlığını korumak için dış temizliğe fazlası ile önem vermek gerekli bakımı sağlamasını bilmek gerekir. Güneşi alırken güneşin zararlı ışınlarına karşı güneş koruyucu kremler önceden deri üzerinde sürülmelidir.  Derinin kesik ve yara oluşmasına sebep olacak keskin aletlerden muhafaza etmeliyiz.

Sevgili Bilgistili okuyucularımıza ;

Öncelikle hoş geldiniz. Sitemizde geçen her yazı,görsel metin sitemize aittir. Yazılarımız özgün ve akıcı bir dille anlatılmıştır. Burada verilen emeğe saygı duyulmasını,yazılarımızı sonun kadar bitirerek okumanızı temenni ediyoruz. Yakın çevrenizdekilere,sosyal medya hesaplarında sitemizden bahsederseniz mutlu oluruz. Dileriz hep kalıcılığınızı sürdürürsünüz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın