Burun Nasıl Koku Alır ?

BURUN NASIL KOKU ALIR ?

Burun koku almak ve doğru bir şekilde solunum yapmak için vardır. Duyu organlarımızdan biri olan burunun yaşamsal faktörü oldukça büyüktür. Burun yolu ile solunum yapar kokuları hissederiz.  Sadece insanlar üzerinde değil hayvanların yaşamlarında da burun çok önemli duyu’dur. Örneğin; bir kedi ve ya köpek sadece koku alma  yolu ise besinlere kolay yoldan ulaşırlar. Hayvanlar aldıkları koku ile yaşamlarını sürdürürler. Hatta bilimsel çalışmalara göre bir hayvanın yaşantısında burun onların yuvası,besini en önemli yaşam kaynağıdır. Bu sayede uzaktan algıladıkları kokuları fark ederek o bölgeye giderler. Bir kedinin burnu tıkansaydı yaşamı olumsuz etkilenirdi. İnsanlar için solunum ve koku organı burun hayvanlarda  besin kaynağı için en değerli araç olmaktadır.

İnsanlar ve hayvanların yaşantısında burun hem koku alma hemde koku alma organıdır. Burun kemikten ,kıkırdaktan ve kaslardan oluşur. İçinde kıllar bulunur. Mukusta var olan kıllar havayı nemlendirir. Bu şekilde burun nem yapar ve ısıtılarak temizleme işlemini ayarlar. Dışarıdan alına hava molekülleri  sarı bölgeye uyarlar. Duyu sinir yolu ile uyarılar diğer duyu organlar gibi sinirler yolu ile beyne iletilir. Burun kokuyu uzaktan algılar. Güzeli,çirkini kötüyü algılayarak  kişide olumlu olumsuz tepkimeler sağlar. Koku amaçları sayesinde temiz hava,kirli hava birbirinden ayrılır.

Burun yaşamsal organ olduğunda burun sağlığını korumak gerekir. Bunun için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Burun temizliğini düzenli yapmak gerekir. Burna zarar verecek sert cisimlerden uzak durmak özellikle burun içine sivri şeyler sokmamak gerekir. Burun içinde yer alan kıllar asla kopartılmamalıdır. Çünkü burun içindeki kıllar mukusta nemlendirme işlemini yapar.

Sigara ve kirli havadan egzoz dumanlarından kimyasal havadan uzak durmak gerekir.  Burun sigara  dumanını  hava olarak algılayarak akciğerlerin bundan olumsuz yönde etkilenmesine neden olur. Çok güneşli havalarda durmak burun damarlarını zedeleyerek burun kanmasına yol açar. Güneşte fazla durmamak gerekir. Bilmediğiniz zararlı kötü kokuları kesinlikle koklamak oldukça zararlıdır.

Sevgili Bilgistili okuyucularımıza ;

Öncelikle hoş geldiniz. Sitemizde geçen her yazı,görsel metin sitemize aittir. Yazılarımız özgün ve akıcı bir dille anlatılmıştır. Burada verilen emeğe saygı duyulmasını,yazılarımızı sonun kadar bitirerek okumanızı temenni ediyoruz. Yakın çevrenizdekilere,sosyal medya hesaplarında sitemizden bahsederseniz mutlu oluruz. Dileriz hep kalıcılığınızı sürdürürsünüz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın