Sinir Sistemi Nedir ?

Vücuttaki sistemleri  düzenli ve uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlayan denetleyici  sistemler sinir sistemi ve hormonlardan oluşur. Sinirler iç ve dış çevreden gelen uyarıları algılar ve beyne iletirler. Vücudumuzun genel olarak kontrol sistemini düzenleyen bölüme ”Sinir sistemi ” denir.

Sinir sistemi  nörondan  oluşur. Nöron sinir merkezinde yer alan  ve milyonlarca sinir hücresinde oluşan  sinirsel uyartıların genel adıdır. Bütün iç ve dış uyarıları ele aldığı gibi vücut sisteminde organlar ile de uyumlu bir şekilde çalışır. Her türlü hassasiyete karşı duyarlıdır. Sinirler olmasa idi algılama,tanımlama, çevresel etkiler,ışığı hissetme,kokuyu hissetme ve algılama, basınç ve ısı hissedilmezdi. Bu algıları hissedebilen yeri geldiğinde beyne uyarlayabilen sinirler çok kapsamlı işlevsel değerler taşır.  İç ve dış çevreden alınan sinyalleri  elektriksel uyartılar bu şekilde sinir hücrelerine aktarılır.  Daha sonra direk beyne ileterek sinir hücreleri beyinde tepkimelere yol açar.

Sinir sistemi milyonlarca nöronlar’dan meydana gelmektedir. vücudun yapısına göre sinirler ikiye ayrılır. Bunlar;merkezi sinir sistemi ve çevresel sinir sistemidir.  Bu sinir ağları vücudun organlarına göre çalışarak görevini tamamlarlar. Bazı bilgileri akılda tutmak,cisimleri idrak etmek dış ve iç çevreden gelen uyarıları alarak sinir hücrelerinden beyne iletmek gerekir. Bu algılar ve hareketler ile gerçekleşir. Örneğin; gözlerini kırpmak,açmak,nefes almak vermek,yiyecekleri hissetmek,tatmak algılamak hepsi sinir sistemi ile bağlantılı bir şekilde çalışır. Sinir sisteminin düzenli çalışması oldukça önemlidir.

İskelet ve kas sistemi sinirsel mesajlara göre bir etkinlik oluşturur. Örneğin zıplama,yürüme, koşma ,kasları hareket ettirme gibi denetleyici ve düzenleyici sistemleri hormonal sistemle uygulayarak sinyal verir. Vücuttaki her sinir beyne iletilmek için değerlidir. Sinirler olmasa idi kontrol sağlanamazdı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*