Sindirim Sistemi Nedir ?

kaş gürleştirme

Vücudun bütün ihtiyaç duyduğu enerjileri sağlayan hücreler üretildikten sonra besin hücreleri kan ile hücrelere taşınır. Fakat besinlerin kana geçebilmesi için küçük parçacıklara bölünmesi gerekir. Bu neden ağız ve diş ve çene aracılığı ile lokmaları çiğneme işlemi gerçekleştirilir. Yiyecekler çiğnendikten sonra en küçük parçacıklara ayrılarak ağız yolu ile besinlerin fiziksel sindirimi başlamış olur. Fiziksel sindirim  kana karışmaz,parçalara ayrılmaz. Bunun parçalara ayrılması için kimyasal sindirim yapması gerekir. Kimyasal sindirim ise enzimler ile sağlanır. Enzimlerin en büyük özelliği salgılarla maddeleri küçük moleküllere dönüştürmesi, kana geçerek hücrelere taşımasıdır. İşte bu sisteme ”sindirim sistemi’‘ denilmektedir.

Sindirim kanalını oluşturan 7 değerli yapı organı bulunmaktadır. Bunlar;  Ağız, yutak, yemek Borusu ,mide, ince bağırsak, kalın bağırsak ve anüs’tür. Ağızda diş ve dil aracılığı ile tükürük bezleri devreye girerek üretilen tükürük sıvısı besinin ıslatılarak kolay bir şekilde yutulmasını kolaylaştırır. Ağız bu durumu fiziksel sindirim ile sağlar. Tükürük sıvısında var olan enzim görevini üstlenerek karbonhidratların kimyasal sindirimi yapar. Bu şekilde besinler  fiziksel sindirimden kimyasal sindirime bu şekilde geçiş sağlayarak görevini tamamlar.

Sindirim sisteminde ağızdan sonra hemen yutak gelir ve tutak ağız boşluğu ve soluk borusuna doğru açılır. Yutkunma işlevi gerçekleştiğinde besinleri dolaylı yoldan yemek borusuna iletir. Yemek borusunda  kaslar bulunur. Bunlar daha rahat gevşeme ve kasılma hareketini sağlayarak mideye iletilmesine aracı olurlar. Mide ise bir boru şeklini andırır. Bu geniş ve uzun köprüde besinleri  kasların hareketi ile fiziksel bir şekilde sindirir. Bu karışımda üretilen asit ve enzimler  proteinleri  kimyasal bir şekilde sindirme işlemini sağlar. İlk protein sindirimi mide kanalında başlar.

İnce bağırsak en uzun dar geçittir. Karaciğer ve  pankreasın salgılarını kullanarak vücutta var olan yağların kimyasal sindirimini yapar. Protein,karbonhidrat ince bağırsakta küçük moleküllere ayrılmasına yardımcı olur. Besinler ince bağırsaktan emilerek direk kana geçer. Kalın bağırsak kısadır. İç düzeyinde girinti ve çıkıntılar yoktur. Sindirim kalın bağırsakta  olmaz. Kalın bağırsağın görevi sindirilmemiş besinleri mineralleri suyu emerek kana geçer ve posa şeklinde anüse iletir. Anüs ise, sindirilmeyen maddeler üzerinde sindirim atığını boşaltır.

Sindirim olayında organlar salgılarını  ince bağırsağa göndererek sindirme işlemini sağlar. Karaciğer safradan aldığı salgıyı üreterek safra içerisinde bulunan tuzları,yağları fiziksel olarak parçalar. Pankreas ise  belirli enzimleri yağları, proteinleri karbonhidratları kendi öz suyu ile  ince bağırsağa gönderir. Enzimler vücut tarafından hücreler ile gerçekleşerek  büyük molekül besinlerini küçük molekül besinlerine dönüştürür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*