Merkezi Sinir Sistemi Nedir ?

Merkezi sinir sistemi

Beyin ve omurilikten meydana gelen merkezi sinir sistemi vücudun genel olarak yönetimini ele alır. Çok iyi denetleyen , yöneten ve vücut sistemindeki bütün  konum ve görevi başarı ile yerine getiren sisteme ”merkezi sinir sistemi ” denir. Merkezi sinir sistemi 4 gruba ele alınır ve beyin mekanizmasında bu görevler ile çalışır. Bunlar ; beyin,omurilik,omurilik soğanı ve beyincik’tir. Sistemi oluşturan bu değerli organlar merkezi sinir sisteminin düzenli çalışmasına olanak tanır.

Kafatasının içinde yer alan beyin milyonlarca nöron ile oluşmakta sinir sistemini doğru bir şekilde yönetmektedir. Sinir sisteminin en değerli yapı taşı olarak bilinen beyin sağlığını yitirdiğinde hiç akla gelmeyecek hastalıklar meydana getirebilmektedir. Bu nedenle beyin sağlığı yerinde olmalı ve korunmalıdır. Beyin her şeyi idrak eder,algılar.  yazma ve okuma becerilerini beyin den sağlarız. Düşünceleri dışa vurma,düşünme,bilgileri değerlendirme,konuşma, vücut sisteminde yaşana ısı ve duyuları idrak etme,algılama,tatma uyuma,uyanma,uyanıklık beyin ile gerçekleşir.

Omurilik soğanından kuyruk sokumuna kadar giden omurilik, beynin sinirlerini yöneten organdır. Bu işlemi beyinden organlara iletir. Organlarda ki işlemi de organlardan beyne taşır. Çalışma sistemi bu şekilde ilerler. Beyin sürekli bağlantılı bir şekilde işlevini sürdürür. omurilik soğanın desteği ile  bütün hayatsal olayları gerçekleştirir. Bunlar; sindirme,boşaltma,yeme ,yutma,çiğneme, dolaşma ve solunum ve kusmadır. Bu işlevler ile sorumlu olan omurilik soğanı beynin en değerli yapı taşıdır. Beyincik ise, vücut üzerindeki var olan kas hareketlerini kontrol altına alır.Vücut dengesini koruyarak iç kulağa sinyal gönderir. Merkezi sinir sistemi bu organlar ile köprü oluşturarak düzenli ve sistemli bir şekilde çalışmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*