Hormonal Sistem Nedir ?

Hormonal sistem

Sinir sistemi kadar hızlı olmasa bile  çevreden ve içten gelen değişikliklere tepki verebilen İç salgı bezleri ile  salgıları hormonlara taşıyan sisteme ”hormonal sistem ” denir. Hormonal sistemlerin görevi kana taşınmasıdır. Bazı organların büyümesi ve gelişmesi için görevler sağlar. Korku,heyecan ,büyüme gelişme gibi.

Hormonlar bu şekilde çalışmaktadır ; hipofiz bezi çeşitli hormonlar salgılar ve iç salgı sistemini düzenleyerek denetleme görevini sağlar. Salgılanan  hormon ile büyüme ve gelişme süreci başlar. Tiroit bezi ise troksin hormonu salgılar. Yani  vücuttaki kimyasal olayları düzenler ,kontrol eder.  Daha sonra böbrek üstü bezler adrenalin ve aldesteron hormonlarını salgılayarak dolaşım sistemini ve kalp atışını düzenler hızını ölçer. Ayrıca bir diğer görevi ise,kandaki podyum,sodyum, ve minerallerin  düzenini sağlamaktır.

Pankreasın salgılamış olduğu glukagon ve insülin hormonları kan şekerinin artmasına ve  düşmesine yardımcı olur. İnsülin  kan şekerini düşürür glukagon ise kan şekerini arttırmak ile sorumludur. Daha sonra testisler eşeysel bezler  yumurtalıklar hormonların üreme işlemlerini ele alırlar. Şeker hastalığı olan kişilerde  pankreas yeterli insülin üretmez.Şeker hastaları bu eksikliği kana enjekte ederek sağlarlar. Şeker hastalığı ünsülin azlığında oluşur. Tiroit hastalıkların önlenmesinde de vücuda yeterli iyot depolanmalıdır. Eksikliği guatr hastalığına neden olur.

Hormonal sinir sistemi  bozulduğunda bütün organlar işlevini eksik yapar ve bazı çalışmayan hormonlar riskli hastalıklara yol açar. Hormonların çok fazla salgılanması ya da çok az salgılanması durumunda büyüme ve gelişmelerde ciddi sorunlar ortaya çıkar. Bunların başında develik ve cücelik gelir. Hormonal sistem hastalanırsa, büyüme geriliği, büyüme fazlalığı, davranış ve şekil bozuklukları meydana gelir. Kişi sinirlerini kontrol edemez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*