Boşaltım Sistemi Nedir ?

İnsanlar beslenerek yaşamak zorundadırlar. Yenilen besinler sindirme uğrayarak yararlı hale gelir ve kana karışır. Bu besinleri yararlı hale gelmesi için atık zararlı maddelerin vücuttan atılması gerekir. Besinler sindirilip hücrelerde kullanılır. Bu kullanım esnasında oluşan atıklar maddeler su,karbondioksit, tuzlar,üre gibi  atıkları tespit ederek  hücreden kana geçerler. Bu şekilde iç sağlığı düzene girer ve vücut daha sistemli düzenli çalışma potansiyeline sahip olur. Unutulmaması gerekir ki vücutta fazla bulunan tuz, karbondioksit ve fazla su  zehirleyici etkilere bürünebilmektedir. Bu da insan sağlığı için risk demektir.

Boşaltım sistemi  vücuttaki metabolik olayları ele alarak zararlı olan maddeleri,atıkları atarak sağlanan vücut için gerekli bir sistemdir.Vücudunuzda bulunan atıklar eğer boşaltım sistemi ile dışa atılmaz ise organlar yetersiz çalışır ve sindirme ihtiyaçları sağlanmaz. Boşaltım sistemini oluşturan organlar  bunlardır : Böbrekler,üreter idrar kesesi  ve üretra ‘dır. Böbrek boşaltım sistemine en yardımcı organdır.

Bel bölgesinde çift olarak bulunduğundan  vücutta böbrekler olarak tanımlanmaktadır. En büyük işlevi ise, kandaki atık maddeleri süzme işlemidir. Sindirim sistemi ve boşaltım sistemi vücudu düzene koyan en değerli organlardır. Bu nedenle bunları koruma altına alabilmek için dengeli ve düzenli beslemeli, yiyeceklerin temiz ve taze olmasına özen göstermeli, çok yağlı,baharatlı,tuzlu ve şekerli gıdalardan uzak durmalı, lif gıdaları bol tüketmeli, alkol ve sigaradan mümkün oldukça uzak durmanız gerekir.

Boşaltım sisteminin sağlığını korumak için ise günde ortalama en az 2 litre kadar su içme alışkanlığı sürdürmeli,soğuktan korunmalı, kalsiyum içeren besinler az tüketmeli, böbrek sağlığı için sağlıklı  besinler tüketilmelidir. Bu şekilde sindirim ve boşaltım sistemi koruma altına alınır. Kişi daha uzun sağlıklı yaşama hakkına sahip olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*