Atom Modellerinin Tarihsel Süreci

Atom Modellerinin Tarihsel Süreci

Evrendeki her şey atomlardan yapılmıştır. Bu düşünce sistemine sahip olan Eski yunanlılar daha sonra atom düşüncesi hakkında geliştirmeler başlatmışlar ve bilim insanlar bu icatları modeller ile geliştirmişlerdir. Bu sayede atomun yapısı daha detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

2000 yıl öncesine döndüğümüzde parçaları birbirinden ayırma işlemi oldukça zor idi. Fikirden hareketle doğan atom düşüncesi deneysel kanıtlar ile ortaya çıkmıştır. John Dalton ingiliz kimyacının buluşu ile atomun varlığı 803 yılında  meydana gelmiştir. Atom modellerinin tarihsel süreci ilk olarak bu şekilde yayılmıştır. Atomun yapısı sert ve yoğun küre şeklindedir.

İngiliz Bilim İnsanı John Joseph Thomson ilk Dalton atom modelinde bir yanlışlık tespit etti. Bu hata atomun içinde küçük taneciklerin olması idi. Bu hata atomun bölünebileceği idi. Buna istinaden John Joseph Thomson atomun iç kısmı üzümlü keke benziyor bu nedenle model bu şekli andırdığından (+ ) üzümlere ise ( – ) işaretini koyarak bu sayede atomdaki yüklü işlemelere (+) yüklü çekirdek ve ( – ) yüklü çekirdek ismini benzeterek atom modellerinde üstün fark yarattı. Bu testin çalışır halde olmasından emin olmak isteyen John Joseph Thomson  bir öğrencisi olan  Ernest  Rutherford 1909 yılında yaparak + ve – yüklü çekirdeğin gezegenlerin etrafında döndüğü tespit edildi. Bu harika teori ile atom daha çok değer kazandı. Daha sonra bu model bu öğrencini testi ile değerlendirildi.

Danimarkalı bilim insanı Rutherfordun geliştirdiği atom modelini daha fazla geliştirme kararı aldı Bu gelişim süreci 1912 yılında elektronların belirli yörüngeleri takip ettiği atom modeli artık güneş küre şeklini aldı.  Daha sonra 1932 yılında Bilim insanı olan Chadwick çekirdekten sadece + yüklü protonları değil içinde nötronların da bulunduğunu ortaya koydu. Modern atom teorisi bu şekilde  gelişti. Atomun çekirdeği etrafında dönen elektronlardan bulut oluşumu çekirdek çevresinde gözlemlenebiliyordu. Kısacası modern atom yapısı birden fazla bilim adamının geliştirilmesi ile yön buldu. Modern atom yapısında katkısı buluna bilim adamları  Dalton,Thomson, Rutherford ve Bohr’dır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*