Ağız Kokusunu Ne Giderir ?

ağızkokusu

Günlük yaşantımızı kabusa çeviren ağız kokusu son derece rahatsızlık verici bir durumdur. İster istemez gelişen ağız kokuları ile kimi zaman baş etmek oldukça zordur. Ağzınızın kötü kokması hissiyatının bir başka bireyde yaşamanız ve acaba ağzımdaki kokuyu hissetti mi kaygısında olmanız can sıkıcı bir tablodur. Fakat bunu dert temek yerine ağız kokusuna neden olan sebepleri araştırmanız daha doğru olacaktır. Ağız bakım hijyeni yeterli olmadığı zamanlarda da ağız kokusu meydana gelebilmektedir.


Ağız temizliği ve diş bakımı hijyeni çok önemlidir. Ağız içi sağlıklı olmayan bir insan her bakteriye maruz kalır ve çeşitli enfeksiyonel rahatsızlıkların içinde yer alır. Düzenli olarak diş fırçalama tekniğini sağlamanız gerekir Ağızda kokunun oluşması yediklerinize de bağlı olabilir. Örneğin, çok koyu çay içtiğinizde kahve tüketiminde, yemekleri sarımsaklı tercih ettiğiniz,soğanı çok fazla tükettiğinizde ağız kokusu meydana gelir. Özellikle soğan ve sarımsak yiyen kişiler dişini fırçalasalar bile soğan ve sarımsak midede çabuk erimediğinden midede gaz ve ekşimelere neden olacaktır. Bunlarda ağızda nefes alırken muhtemelen oluşmaya devam edecektir. Bu zamanlara ilk yapmanız gereken bol su ihtiyacını sağlamak karanfilli bitki çayı içmektir. Karanfil mis gibi koktuğundan kısa sürede ağzınıza ferahlık verecek ve kötü kokuya mahal veren öğelerin kısa sürede giderilmesine yardımcı olacaktır.

Bir diğer yöntem ağız ve diş sağlığına uygun eczanelerden gargara almanızdır. Verilen talimatlara uyduğunuz sürece hiç bir sıkıntı yaşamayacak daha güzel kokan bir nefese sahip olacaksınız. Diş macunu tercihlerinizde markaya önem vermenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü doğru tercih edilen diş fırçaları ve macunları görevini daha düzgün yaparak ağız ve diş sağlığınızı da koruma altında tutar.
Ağızda meydana gelen bakteriler yedikleriniz ve içtikleriniz ile alakalıdır. Örneğin, içeceklerde asitli içecekleri tercih ettiğinizde diş mineniz zayıf düşer ve diş çürümeye başlar. Çürüyen diş enfeksiyonla beraber koku yapmayı sürdürür. Diş sağlığınız eğer yerinde değilse ağızda oluşan kokular devam etmeyi sürdürecektir.

 

 

Karanfil çiğnemek ağrıyı azaltırken aynı zamanda diş ağrısı ve ağız kokusunu da en aza indirir. Karanfil çiğneme alışkanılığı edinmeniz en doğru seçimler arasında yer almaktadır. Yoğurdun ağız sağlığına ne kadar iyi geldiğini biliyor muydunuz? Diyelim ki ağır yiyecekler yediniz ve bu sizde ağız kokusuna yol açtı. Hemen evde bir kase yoğurdun içine bir kaç çilek ezerek yoğurdu tüketin çileğin elementi ve gücü ile yoğurt daha tatlımsı olacaktır.Üstelik çilek güzel koktuğundan ağız kokusunu en aza indiren meyveler listesinde yerini almaktadır. Üstelik yoğurt diş sağlığını da koruyor.Dişlerin çabuk çürümesine engel oluyor ve diş minesini güçlendirerek daha uzun sağlıklı dişlere sahip olmanıza olanak tanıyor. Sağlık bakımından da oldukça zengin bir gıda olan yoğurdun sayısız faydaları bulunmaktadır. Diş ve çene hastalıklarının önüne geçer daha sağlıklı sindirim sistemine sahip olmanıza ve en önemlisi kemik yapısının güçlenmesine katkıda bulunur. Vücuttaki kas ve iskelet sisteminin gelişmesine yardımcı olur.

Ağız kokusunu azaltan en faydalı besinler arasında yoğurt, çilek , karanfil ve elma gelir. Bunları mümkün oldukça bu zor durumlarda tüketerek ağız kokusunu daha doğal yöntemler ile azaltabilirsiniz.Size inanılmaz fayda sağlayacağı kesindir. Peki, sıklıkla karşılaştığımız ve bu durumdan hiç hoşlanmadığımız ağız kokusu neden oluyor? Bunun altta yatan bir hastalığın olup olmadığını anlamamız mümkün müdür ? birde bunlardan söz edelim,öğrenelim…

Ağız Kokusu Hangi Hastalıklara İşaret Ediyor ?

Ağız kokusu derken akla ilk gelen mide rahatsızlıkların olup olmamasıdır. Midede rahatsızlık söz konusu ise ağız kokusu gelişecek ve bu içten gelen koku önlenemeyecek hali alacaktır. Mide ve bağırsak hastalıkları,mide kanserlerinin sık sık yaşadıkları ağız kokusu ,midede var olan yaraların büyümesi ile ilgilidir. İyileşmeyen ve sürekli tekrar eden yaralar midenin bütün düzenini altüst eder. Mide hastalıkları dışında karaciğer bağlı gelişen işlevsel bozuklukların belirtisinde de ağız kokusunun meydana geldiği ispat edilmiştir. Soluma bağlı gelişen nefes alma verme güçlüklerinde, iç hastalıklarda ,diş eti hastalıkların gelişmesi ve ilerlemesinde, Ağıziçi yaraların oluşmasında dil üzerinde meydana gelen yaralarda,ağızda sürekli tekrar eden kabarık enfeksiyonlu yaralarda koku güdüsü artar ve kişi hastalığını uzaktan bile hissettirebilir.

Özellikle sağlıklı bir ağız yapısına sahip olan biri kötü kokan ağız kokusundan hemen etkilenerek bulunduğu ortamdan uzaklaşabilir. Bu rahatsızlık verici durumu azaltmak için hastalıkların ne şekilde ilerlediğini öğrenmeli etkili çözüm yollarını bulmak için ağız ve diş sağlığı uzmanından randevu oluşturmak gerekir. Diş hekimleri en çok diş sağlığında hastalarına diş fırçalama alışkanlığının ne sıklıkla olduğunu sorar. Diş hekimini istediği gerçek cevap, kişinin günde en az 2 kere diş fırçalaması ve diş fırçalama süresinin tam olarak 2 dakika kadar sağlanmasıdır. 2 dakika kadar fırçalanan diş daha düzgün temizlenir ve diş sağlığını koruma altına alır. Dişlerde görülen hassasiyetler ağız kokusunu çoğaltır. Diş hastalıklarınıza bağlı bir durumdan dolayı ağız kokusu oluşmamış ise akla ilk gelen öğelerden bazıları,midede yanma,midede reflü, mide bulantıları,mide ve bağırsak hastalıkları,mide kanseri,ağıziçi yaralar,dil kanseri,dil hastalıkları ve dişeti hastalıkları gelmektedir.

Hangi Ağız Kokuları Masum Değildir ?

Her ağız kokusu masum değildir? Bu durumda altta yatan bir rahatsızlık gelişmiş olabilir.Bunun için dahiliye bölümünden randevu alarak iç sağlığınız hakkında bilgilere sahip olabilirsiniz.Dahiliye bölümünde sık rastlanan sorunların nedenini öğrenmek için randevu almanız gerekebilir.  Doktorun tanı koyması için doktorun ilk istediği sizden kan ve idrar örnekleri isteyecektir. Böylece ağız kokusunun tam olarak nelerden kaynaklandığı araştırılacaktır.İç hastalıklara bağlı bir durumdan kaynaklanıyorsa gerekli yönlendirmeleri  doktorunuz size bildirecektir. Fakat bu tamamen diş hastalıklarına bağlı ise siz uzman bir diş hekimine yönlendireceksiniz.

Ağız kokusu masum değilse en doğru teşhisi koyabilmek için gerekli incelemeler hasta üzerinde takibe alınır. Çünkü her ağız kokusu sanıldığı kadar masum olmayabilir. Dünya genelinde her 10 kişinin 8’inde ağız kokusu sorunu yaşanabilmektedir. Özellikle, çocuklarda diş fırçalama alışkanlığı sağlanmadığında,süt dişlerini henüz dökmeyen çocuklarda ağız kokusu yaygın olarak gözlemlenmektedir. 20’lik diş enfeksiyonlarında ,dişin gömülü olması zamanlarında, ağız içi bakteriler hızla gelişerek ağız kokusuna sebebiyet verebilmektedir. Bazı metabolik nedenler de de ağız kokusu şikayetleri artış göstermektedir.

Yapmanız Gerekenler !

  • Karbonatlı su ile ağız çalkalanarak ağız kokusu azaltılabilir. Ya da tuzlu su gargarası her gece yatmadan düzenli diş fırçalama sonrası sağlanırsa ağız kokusu azaltılabilir. Uyurken sabaha kadar ağızda oluşan koku uyku esnasında oksijenin yetersiz ve dengesiz aldığınızda ağzı açık uyuma zamanlarında bakteriler daha hızlı uyku sırasında oluşur.
  • Sabah uyandığınızda genelde ağız kokusu bu yaşadığınız bu nedene bağlı uyku sırasında sağlanır. Oksijenin yetersizliği ve dengesizliğindendir. Bu geçici bir süredir. Uykunuz açıldıktan bir yarım saat sonra bu his kendiliğinden ortadan kalkacaktır.
  • Ağız çalkalama alışkanlığı edinin. Yemek yedikten sonra hemen sonrası ılık su ile ağız çalkalama alışkanlığı ağız ve diş sağlığını koruma altına alır.

Not :

Ağız ve diş sağlığı için dişlerinizi her gün 2 kere fırçalayınız. Size ağır gelen uzun süre kokusu gitmeyen kokulu gıdaları dışarı çıkmadığınız zamanlarda tüketin. Dışarı çıkmadan önce diş temizliğinizi kontrol edin ve diş fırçalamayı ihmal etmeyiniz.Günde en az iki en fazla 4 kere diş fırçalama işlemini sağlayabilirsiniz. Çok uzun süreli değil sadece 2 dakika dişlerinize zaman ayırmanız yeterli olacaktır. Her 6 yada bir diş rutin kontrollerinizi sağlayınız. Diş çürütmeye elverişli olan besin ve gıdalardan uzak durunuz.

  • Özellikle çok şekerli,asitli gıdaları azaltınız. Her gün ılık su ile gece yatmadan dişlerinizi tuzlu su ile gargara yaparak koruma altına alınız. Ağız kokusunu gideremiyorsanız ve bunun neden kaynaklandığını bilmiyorsanız bunun için gerekli bölüme randevu alarak bu hastalığı sebebini bulun ve tedaviye erkenden başlayınız. Sağlıklı günleriniz daim olsun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*