​Dilinizde Çıkan Yara Kanser Belirtisi mi ? Dil Kanserini Tetikleyen Bulgular

Kanserli hücrelerin ne zaman nerede oluşacağı belli değildir. Vücudun her bölgesinde ciddi kanserli hücrelerin meydana gelmesi söz konusudur. Küçücük bir dudak yarasından ve dil yarasından bile kanser olduğunuz ortaya çıkabilir. Özellikle dil üzerinde gelişen yaralar ve dilde gözlemlenen anormal durumlar dil kanserinin sinyalini vermektedir. Dilin özellikle kenar kısımlarına iyice gözlemleyin.Kenarlarına doğru uzanan kabarmalar ve yaralar kabarık şeklini almış ise bu bir hastalık belirtisi olabilir.

Yaraların oluşum süreci ve uzun süre geçmemesi sizi düşündürebilir. Fakat en doğru tanıyı ancak doktorunuz koyar. Bunun bir hastalığın seyri mi yoksa sadece bir soğuk algınlığına bağlı gelişen enfeksiyonel rahatsızlık olup olmadığını tam olarak idrar edebilmek için doktor sizden önemli tetkik ve incelemeler talep edecektir. İnceleme sonrası hastalığın dil kanseri mi yoksa sadece basit bir ağız yarası mı olduğu doğru bir şekilde ortaya çıkartacaktır.

Dil yaraları balangıçta küçük görünür lakin daha sonrasında sinsice ilerleyerek yaralar her yerde oluşum sağlar ve büyür. Bu yaralar sizin hayatınızda birçok sosyal ihtiyaçlarınız karşılamanızda hatta konuşmada güçlüklere varana dek rahatsızlık sinyallerini verir. Yemek yerken yutkunurken acı hisseder ve asitli ve sıcak içeceklerde yaralarınız da derin bir sızı hissedersiniz. Bu kabus dolu zamanları atlamanın yollarını arar ve bu yaraların bir an önce geçmesini beklersiniz Bazı geçmeyen yaralar uzun süre kaldığında bunun altında yatan hastalık korkutucu olabilir. Hiç farkına varmadan kansere yakalanmış olabilirsiniz. Dil ve ağız yaralarında önce başvuru yapmanız gereken randevu kanalı KBB Uzmanıdır. Ancak bu uzmanlar hastalığın tanısını doğru bir şekilde koyabilir.Sizin basite alıp önemsemediğiniz birçok yara kanserli hücrelerin çoğalmasına neden olabilir. Bunun için erken davranmalı sağlığınızı zarar uğratacak bu hastalıkları ilerlemeden tedavi sağlamalısınız. Böylece iyileşim aşamasında çok fazla sıkıntılara maruz kalmazsınız.

Dil kanserinde en önemli etken,sağlığa zarar veren alkol tüketimi,sigara tüketimi ve tütün kullanma alışkanlığıdır. Bu zararlı maddeleri kullanmayı zevk haline getiren kişiler her zaman risk altında yer alır ve hastalığa daha erken yakalanırlar. Hiç bir insan kansere yakalanmaz istemez fakat bazen sizin severek içtiğiniz kötü alışkanlıklarınızı sizi hayat ömrünüzü törpüleyebilir ve yaşamsal hastalıkları taşımanıza neden olabilir. Bu hastalıklar her zaman kendine dikkat etmeyen ve üstüne basa basa kullanma dedikleri alkol,sigara ve benzeri uyuşturucu ve benzeri maddelerdir. Bunlar dil ve ağız kanserini erkenden oluşturarak genç yaşta riskli bir hayat yaşamanıza neden olur.

Dil kanserini erkenden fark etmek bu riskleri azaltır ve kişi kendini kontrol altına alarak kullandığı bütün kötü alışkanlıklarını eski sağlığına kavuşmak için terk eder. Tanının net bir şekilde konulması için dilde oluşan yaralardan parça alınır ve bu biyopsi sonrası patalojik incelemelerde herhangi bir patolojik durumun izlenip izlenmediği ortaya çıkar. Kanserin tespit edilmesini sağlayan makinelerin başında Manyetik renozans,PET ve bilgisayarlı tomografilerin kullanımı sağlanarak hasatlık incelemeye alınıyor. Dil üzerinde meydana gelen yaraların ciddiye alınması gerekir. Ağızda oluşan yaralar her zaman risklidir ve bunun altında önemli bir hastalık sinyali söz konusu olabilmektedir.

Dilde ülser,mantar,egzamaya benzer yaralar tümör mukozasında sertlikler ,şişmeler gözlemlenebilir. Diliniz er zamankinde daha fazla sert ise bu durumda ciddi bir hastalık söz konusudur hemen bunu takibe alın ve sertliğin ne kadar sürede oluştuğun ispat edin. Doktora vereceğiniz doğru bilgiler ile hastalığı erkenden teşhis etmiş olursunuz. Tümür var ise lenf bezlerinde şişmeler meydana gelir Bu en çok boyun ve boğaz kısımlarında yağ bezesini andıran nohut tanesi büyüklüğüne erişir. Daha fazla büyümesi hastalığın kesinleştiğini ifade eder. Eğer ilaç kullanmanıza rağmen len nodlarında küçülmeler oluşmamış ise bir durum oluşmuş olabilir oradan parça alınarak kanserin sebebi detaylı bir şekilde araştırılabilir.

Dilde çıkan yaralarda konuşmada istenmeyen bozukluklar meydana gelir. Kişi konuşurken dikkat dağınıklığı yaşar ve kelimeler tutarsızca ağzından boşalır. Güçsüz bir konuşma ve dudak ve ağızda gevşeme oluşur. Konuşur iken kaslar zayıf sinyaller verir. Dilin hareket sisteminde bir takım sorunlar meydana gelir. Dili döndüremem ve sağa sola hareket edemem ,hareketlilik sırasında ağrının oluşması,dilde ağrılı kanama,ve ağız kokusu şiddetli bir şekilde meydana gelebilir. Yutmada güçlükler yaşanır.Çene ve diş yapısında anormal durumlar gözlemlenir.

Dil kanserinin tanısında en çok incelenen yaraların büyüklüğü ve ağızda sürekli oluşan kötü kokuların meydana gelmesidir. Koku sürekli varsa ve ve yaralar hiç küçülmüyorsa dil kanserine yakalanmış olabilirsiniz. Bunu tam olarak anlamak için KBB’ye 182 numaran randevu alınız. Randevular gündüz 16:00 dan itibaren açılmaktadır. Size uygun bir doktor tercih edin ve sağlığınızı takibe alırken aynı doktorun olmasına özen gösterin. Doktor tercihi yapabilirsiniz. KBB ‘ye randevu oluşturduktan sonra yapmanız gereken bu sık yaşadığınız problemleri doktorunuza eksiksiz bir şekilde anlatma sağlamaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*