Sivilce Patlatmanın Cilde İnanılmaz Zararları

SİVİLCE PATLATMAK

Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak her bireyin hakkıdır. Fakat cilt karmaşık bir yapıya sahip olduğu için, ne zaman sivilce oluşacağını kestirmek mümkün olmayabilir. Cildin çeşitli alt nedenlere bağlı sivilce oluşumları gerçekleşmektedir. Bazen bir hastalığın oluşumu sürecinde ve belirtisinde,bazen sadece strese bağlı bir yaşam metodunda bazen ise cildin çok yağlı olmasından sivilce oluşumu gerçekleşebilmektedir.

Ciltte son derece çirkin görünen ve cildi inanılmaz bir şekilde yoran sivilcelerin oluşmasısöz konusu olabilir. Bunun için stres yapmamalı ve bunun aslında doğal bir durum olduğunu kabullenmeniz gerekir. Güzel ve ılımlı düşüncelere sahip bireylerin bu tür sorunları kısa sürede atlatması hatta tamamen kurtulması düşüncelerinde gizlidir. Bu nedenle kişi düşünce akışında olumsuzluğa yer vermemeli ve kendini asla suçlamamalıdır. Cildine yüklenmek ve kendini kusurlu görmek bu olası cilt tipi alerjilerin çoğalmasına neden olacaktır.

Öncelikle ilk adım sakin olmak ve sivilcenin oluştuğu bölgeyi kurcalamamaktır. Sivilce patlatmak çok risklidir. İçinde var olan sıvı her yere dağılır ve istenmeyen enfeksiyonların meydana gelmesine neden olur.Siz sadece bir sivilceden kurtulmaya çalışırken öte yandan patlattığınız sivilce sıçrayarak ciltte daha fazla sivilce oluşumuna zemin hazırlayacaktır. Sivilcenin sıkılması doğru bir davranış modeli değildir. Bunu kesinlikle yapmamanızı öneriyoruz.

Sivilcenin oluşması ve hızla yaygınlaşması en çok ergenlik dönemlerinde meydana gelir. Çocuğun yetişkinlik evresine adım atması ile başlayan sivilceler ortalama olarak 12 yaş sonrası yüzde fazlası ile çıkmaya başlar. Cildin çok yağlı olmasının sivilceyi hızlandırmasında ki rolü oldukça büyüktür. Sivilce bir cilt sorunu olduğu için cildinizin kimyasına göre hareket etmeniz bu tür sorunların azalmasına olanak tanıyacaktır. Böylece gözünüzde büyüyen sivilceler bir kaç hafta içinde kendiliğinde kuruyarak yok olup gidecektir. Siz sabretmeyip eğer sivilcelerinizi sıkmaya çalışırsanız,karşılaşacağınız sorun cildinizde derin kahverengi lekelerin oluşması olacak ve bu lekeler uzun süre cilt üzerinde kalarak sizi daha fazla rahatsız etmeye başlayacaktır.

SİVİLCE PATLATMAK

Stres kaynaklı sivilceler de ilk olarak stresi hayatınızdan çıkartmak olabildiğince mutlu ve enerjik olmak ve çevredeki insanların baskısından kurtulmak doğru bir adımdır. Mutlu olduğunuza her zaman inanın ve mutlu olmak için çabalayın. Siz çevrenizdeki insanların sizi sanki çok çirkin diyecekmiş gibi algılamayı sürdürürseniz,psikolojikmen vücut sivilce üretmeye devam edecektir. Sivilce patlatmak yerine bir cildiye uzmanına görünerek uygun sivilce kremlerini kullanarak iyileşme hızını arttırabilirsiniz.

Sivilceler ile fazla oynamayın. Elinizi sivilcenin olduğu bölgeden mümkün olduğunca uzak tutunuz! bu şekilde sivilceler büyüdüğü gibi kısa bir süre sonra küçülerek kendiliğinden geçecektir. Bayanlarda adet öncesi sendromlar da sivilce oluşumu hızlanabilir. Bu geçici bir durumdur. Cildinize farklı kürler denemeyin. Cildinizin yağ ve nem dengesini eşitlemek için bol bol su için. En güzel cilt bakımı suyun gizeminde saklıdır. Sivilce saç diplerinde de patlatılmamalıdır.

Saç diplerinde meydana gelen sivilceler,strese bağlı durumlarda,saçın beyazlamasında ve saç dökülmelerinde oluşur. Saç diplerinde sivilce patlatmak saçın hızlı bir şekilde beyazlamasına zemin hazırlamaktır. Cildinizi sivilcelerden arındırmak için sivilcelerinize dokunmayın,oynamayın. Bu şekilde sorun en aza düşecek ve cilt eski sağlığına kavuşacaktır.

  • Not :Bunu unutmayın ki sivilce patlatmak cilt sağlığınızı daha fazla tahriş eder,yıpratır.Sağlıklı günler dileği ile.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*