Oksijen (Lambda) Sensörü Arızası ve Değişim Maliyeti

Egzoz gazındaki oksijeni ölçerek motorda ECU sistemini bildirir. Bu şekilde motorda oksijen ölçümüne bakılır ve kullanılan oksijen miktarında ne kadarı kullanılmış ya da ne kadar yanmış dışa atılmış bunu tespit eder. Motor sağlığını öğrenmek için bu sensörün olması şarttır.

Motorun yanmasını tetikleyen kontrolleri en iyi şekilde sağlar. Bu sinyaller ile hava -yakıt sisteminin dengesi koruma altına alınır. Hava -yakıt sistemiOksijen (LambdaSensörü ile sinyalin geldiği alanda ayarlama yapar. Yeni araçlarda çok sık rastlanan bir durum söz konusu değildir. Fakat eski araçlarda ortalama olarak 1 adet kadar Oksijen (LambdaSensörü bulunmaktadır. Yeni nesil araçlarda iki adet oksijen sensörü kullanılmakta vebunu katalitik konvertör araçlarda sağlamaktadır. Benzinli araçlarda 1 adet sensör bulunur. Fakat bazı benzinli araçlarda 2 adet sensör kullanıldığı araç markasına göre değişim sağlamaktadır.EURO 2 Araçlarda 1 oksijenli sensör EURO 3 ve üstü markalarda 2 oksijenli Sensör kullanılır.

Okjien Lamda konumu ve markası bakımından 2 gruba ayrılır. 1.grupta Katalitik Konvertör Öncesi 2. grupta ise, Katalitik Konvertör Sonrası sensör kullanımı mevcuttur. Bu sensörler kullanım amacına göre,(Bank 1 Sensör -Bank 2 Sensör ) olarak adlandırılır. Araçların eski ve yeni nesil olması koşuşu ile değişkenlik gösteren sensörler kapasite bakımından farklılıklara ayrılır. 2 farklı çeşide sahip olan sensörlerde ,Başta dalgalı voltaj sinyali üreten sensörlere dar bantlı ya da oksijen sensörü olarak isim verilir. Diğeri ise geniş bantlı oksijen sensörü‘dür. AFR sensör olarak bilinmektedir.Peki,Oksijen(Lamda) Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır? hangi belirtiler ile arızanın başladığını anlayabilirsiniz ? hep birlikte bilgilenelim,öğrenelim…

Oksijen (Lamda) Sensörü Arızası 

 •  Kullanılan araçta dengeler değişir ve aniden yakıt tüketimi artmaya başlar. Bu yakıtın çok harcanması arızanın sinyalini ortaya çıkartır.
 •  Araç çalışır durumda iken aniden meydana gelen bir kesiklik söz konusu ise arıza başlamıştır. Çekiş düşüklüğü ve yavaşlamalar meydana gelir.
 • Egzozda artan emisyonlar ayarlanamaz hali alır ve araç muayenesinde bu sorunun var olması aracı hasarlı göstererek muayeneden geçmesini engeller. Ayrıca bir diğer keskin arıza belirtisi ise,dalgalı rölanti devrinin düzensiz konumda olmasıdır.Oksijen sensörleri dayanıklılığını kaybettiği zaman,motorda yanma,patlama riskini çoğaltır.Eskiyen sensörün hiç bekletilmeden yenilenmesi oldukça önemlidir. Bu durumda araç sağlığı korunmuş olur. Eskiyen sensör ayrıca bakımsız ve kirli ise risk daha fazla oluşur. Doğru ölçümler için sensörlerin temiz olması sağlanmalıdır.
 • Egzozda biriken katmanlar,kirler,sülfür,toz,çamur, silikon ve kurşun gibi kimyasal karışımlar, egzozda katman oluşumunu hızlandırarak sensörlerin zarar görmesine neden olur. Bu nedenle sensörler hassas voltaj sinyalini oluşturamazlar ve zarara uğrarlar. Eğer araçta silindir,piston,subap arızaları yok ise fakat buna rağmen oksijen sensörü bozulmuş ise bu sensörde çok fazla kir birikimi meydana gelmiştir.
 • Oksijen sensörü arızalandığı vakit motor arıza lambası zarar görür ve yanar. Değiştireceğiniz yedek parçanın aracınıza uygun olması ve uyum sağlaması gerekir. Oksijen sensörlerinde arızalarda birden fazla sıkıntılar oluşabilir. Bunun için uzman bir bilene aracınızı emanet etmelisiniz.
 • Alacağınız yedek parçalar aracınıza uygun olmadığı zaman arıza devam eder. Birebir uygun parça olmasına özen gösteriniz.
 • Oksijen (Lamda) Sensörü parça değişimi için orjinal parça alırsanız fiyatı :  540,99 -650 TL arasında değişmektedir.

En uygun Fiyat Listeleri

 • Chevrolet Cruze 1.4 T Bosch Oksijen fiyatı : 396 TL
 • Audi A4 1.8 TF SI 2007-2015 Model Bosch Oksijen : 425 TL
 • Volvo V40 1.8 1995-1999 Bosch oksijen sensörü : 367 TL
 • VW Beetle 1.4 T SI 2011-2016 Bosch oksijen sensörü 304 TL
 • BOSCH Mercedes Benz W202 Oksijen sensörü : 349 TL
 • Wolkswagen Bora Akl Motor sensörü : 459 TL

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın