Sünnet Sonrası İyileşme Nasıl Hızlandırılır ?

Sünnet Sonrası İyileşme Nasıl Hızlandırılır ?

Dinimizde sünnet son derece önemlidir. Çocukların yaşı ve zamanı geldiğinde doktor önerisi ile sünnet yaptırma işlemi için aileler önceden gün alır ve sünnet zamanı geldiğinde bunu çocuklarına yavaş yavaş aşılamaya başlarlar.

Sünnet zamanı öncesi çocuklarda durgunlaşma ,korkma ve endişe, zaman zaman hızlıca yayılır ve o güne kadar bazı çocuklar buna kendini hazır hissetmediğinden psikolojilerinde ciddi anlamda çökmeler gözlemlenir. Çocuğu anlamak,onu dinlemek ve en önemlisi ona bu hassas zamanlarda sinirlenmemek ve onun canının acıdığını hissederek hareket etmemek gerekir. Sünnetin çok doğal bir şey olduğunu bunun bütün erkek çocuklarda sadece bir kere yapılıp bir daha bu tür şeylerle karşılaşmayacağını sakin bir şekilde,ılımlı hareketlerle çocuğa empoze etmek oldukça önemlidir.

Çocuğun sünnet sonrası ağrısı ilk 3 gün içinde sıklıkla meydana gelecek,hareket etmekte oldukça zorlanacak,hatta geceleri uyku bölünmesi yaşayarak ağrılı ve ağlamaklı bir şekilde kendini ifade etmeye çalışacaktır. Geceleri korkması ve rüyalar görmesi çoğalabilir. Anne ve babalar içinde oldukça zor olan bu süreç en az 7 ve 10 gün içinde normale dönecektir. Bu zamanlarda çocuk ile iletişim,sevgi daha yoğun olmalı,konuşma esnasında çocuğa acıyı hatırlatacak hiç bir ön konuşma yapılmamalıdır. Ona geçecek ve hiç bir şeyin kalmayacağını bir kaç gün sonra pipisinin eski haline geleceğini söyleyerek rahatlatmanız mümkün olabilir. Psikolojide çocukla doğru iletişim onun daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olacaktır. Peki, sünnet esnasında neler yaşanır? Bir çocuğun bu durumu rahatlıkla atlatabilmesi için anne ve babalara düşen görevler nelerdir? Hep birlikte bilgilenelim,öğrenelim…

Sünnet Sonrası Çocuğa Nasıl Davranılmalıdır ?

İlk sünnet esnasında çocuğun pipisine anestezi uygulanır ve uyuşma sağlanır. Bu uyuşma tamamen gerçekleştikten sonra sünnet işlemini başlatılır ve çocuğun bunu görmemesi için önüne bir perde çekilir. Çocuk o an sakin durur ve hiç bir şey hissetmez. Cerrahi işlemi sonrası pansumanı ve yara bandı yapılır ve çocuk taburcu edilir. Bundan sonrası anne ve babalara düşüyor. Onlara doktorun tavsiye ettiği çocuklar için ağrı kesici şurubu en az altı saat ara ile kullanmasını söyler. Pipisinde ki yaraların iyileşmesinin  daha çabuk olması için doktor hastasına, antibiyotik etkisine sahip olan yara kremini sabah akşam ince tabaka şeklinde sürmesini ister. Çocuğa krem muhakkak düzenli bir şekilde sürülmesi gerekir.

Sünnet sonrası sargı en az çocuğun üzerinde 1 gün durdurulur ve ertesi sabah bir geniş yayvan selenin içine ılık su eklenir ve çocuk üzeri çıplak bir şekilde suyun içinde en az 15 dakika pipisinin suda temas şeklinde oturur. O sırada bir yandan su onu rahatlatırken diğer yandan 15 dakika süreç içinde sargı bezi yapışkanı suyun gücü ile yavaş yavaş dağılmaya ,açılmaya başlar. Çocuk sudan çıktıktan sonra çocuğun pipisine yapılan pansumanlı sargı bezi çıkartılır ve doktor tarafından verilen krem ince tabaka şeklinde yara olan kısımlara fazla baskı uygulamadan dikkatlice sürülür.

Kremi sürerken çocuğun korkmaması için onu önceden sakinleştirin ve hiç bir şey olmayacağını yavaş yavaş adımlarla öğreterek rahatlamasına yardımcı olunuz. Kullanılması gereken uygun ağrı kesici şuruplar:  Calpol plus, Parol Şurup,Dolven Şurup, Kremlerden ise etkili olan, Bacoderm krem yaraların iyileşmesi için doktorlar tarafından sıklıkla yazılan ilaçlar gurubunda yer almaktadır.

Sünnet olduktan sonra çocuğun suda oturması için beklenilen süre 24 saati doldurmalıdır. 1 gün geçtikten sonra sargı bezi suyun içinde rahatlıkla çözülebilir. Çocuk çıkan sargı bezi sonrası pipisinin son halini görmemelidir Çocuk ne kadar o kısma bakarsa o an ona en acı anı hatırlayacak,psikolojisinde çökmelere neden olacaktır.

 

Sünnetten sonra 4. günden sonra yaralarda iyileşme varsa,morarma ve benzeri şişkinlikler oluşmamışsa çocuğunuza banyo yaptırabilirsiniz. Suda oturma pansumanı yara iyleştirmeyi hızlandıracaktır. Bunu 1 hafta boyunca 10 dakika kadar suda rahatlatma sağlayarak iyileşme sürecini doğal su kaynağı ile gerçekleştirebilirsiniz. Suyun iyileştirme hızı oldukça fazladır.

Sünnet sonrasında kanamalar oluşabilir. Bu dikişlerin arasından sızdığı için iç çamaşır leke tutabilir. Bunda korkacak bir şey yoktur. Yara iyileşme süreci başladığında bu sızıntılarda doğal olarak kendiliğinden geçecektir. Eğer kanama küçük değil ise ve süreklilik sağlıyorsa hiç bekletmeden çocuğu en yakın acile götürmeniz de fayda bulunmaktadır.

Sünnet her çocukta değişkenlik gösterebilir. Atlatma süresi ve iyileşme çabası çocuğa bağlıdır.Çocuk kendini rahat hissetmez ise bu iyileşme süreci doğal olarak artacaktır. Bu da hem çocuk hem de anne ve babalar için çekilmez bir hal alacaktır. Sünnetten hemen sonra uygulanan lokal anestezi şişmelere neden olabilmektedir. Bu doğal bir durum olarak kabul edilmektedir. Çocuğun bu dönemi rahat bir şekilde atlatması için ailenin vereceği destek oldukça önemlidir. Biraz cesaretlendirme ve çocuğu buna alıştırma ,iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Çocuğa normal yaşantısına devam etmesini söyleyen ve korkacak hiç bir şey kalmadığını iyice empoze ederek onun bu durumu daha kolay yollardan atlatmasına katkıda bulununuz .

Çocuğunuza vereceğiniz sevgi,şefkat ve ilgi onun hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Çocuk sizden aldığı güç ile sünnetin normal bir şey olduğunu anlayacak ve kendini bu konuda fazla kasmayacaktır. Sünnetin iyileşme süreci bebek ve çocuklara göre değişir. Mesela,bebeklerde 4 günde iyileşme sağlanırken 8 yaş üstü çocuklarda en az 10-12 günde iyileşme yavaşlayabilir. Bunun için sabırlı olmalı bugünü çocuğunuzla sağlıklı bir şekilde atlatmayı beklemeniz gerekir. Sağlıklı günler dileği ile.

Sevgili Bilgistili okuyucularımıza ;

Öncelikle hoş geldiniz. Sitemizde geçen her yazı,görsel metin sitemize aittir. Yazılarımız özgün ve akıcı bir dille anlatılmıştır. Burada verilen emeğe saygı duyulmasını,yazılarımızı sonun kadar bitirerek okumanızı temenni ediyoruz. Yakın çevrenizdekilere,sosyal medya hesaplarında sitemizden bahsederseniz mutlu oluruz. Dileriz hep kalıcılığınızı sürdürürsünüz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın