Ciltte Mantar Oluşumu Sonrası Geçmeyen Yaraların Sebebi Nedir ?

Mantar hastalığı insanın hayatını kabusa çeviren bir deri hastalığıdır. Bir kere başladı mı vücudun çeşitli yerlerinde yayılarak istenmeyen kaşıntılara yol açar. Mantar bir enfeksiyon türüdür. Her türlü neden ile ortaya çıkabilmektedir.Örneğin, bir kişinin kıyafeti ile takas giyim,deneme gibi zamanlamalar da hiç akla gelmeyen mantar enfeksiyonu sinsice vücuda yerleşir ve kişiyi hasta eder. Bu nedenle kendinize ait olmayan hiç bir şeyi denemeyiniz,giymeyiniz.

Mantar hastalığı bulaşıcı olduğundan risk faktörü oldukça büyük olmaktadır. Genelde risk altında yer alan kişilere örnek vermemiz gerekirse ,ilaç kullananların ve ilaca alerjisi olanların yakalanma ihtimali daha yüksektir. Streoidler ve diğer enfeksiyona sebep olan hastalık türleri mantarın meydana gelmesine zemin hazırlar. Bağışıklığın çökmesi ve zayıf düşmesi sırasında mantar hastalığı bu tür zayıf döngülerde vücuda yerleşmeyi oldukça sever ve kişiyi muhakkak hasta eder. İlaçların payı büyüktür. Örneğin, doktorun verdiği bir antibiyotiğin süresi 10 gün ise ve siz bunu 1 ay boyunca hepsini tüketiyorsanız bu yan etki olarak size alerji yapabilir. Doktorun sözlerine itimat etmeyi bilmelisiniz.

Mantar vücudun en hassas bölgelerine yerleşir. Diyelim ki idrar tutamayan birisiniz ve iç çamaşırınız kirlendi.O anda sadece 2 dakikalık bir süre zarfında bile enfeksiyon hızlı bir şekilde yaygınlaşabilir. Bunun için önlem almalı ve uygun pedleri günlük olarak kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Çünkü, bu tür hastalıklarda idrar tutmak oldukça zor olabilir ve mikrop hızlıca nüksedebilir. Genel olarak en çok mantar hastalığına yakalanan kişiler çabuk terleyen kişilerdir. Çok terleyen birisi iseniz, sık sık kıyafetlerinizi değiştirmeniz tavsiye edilir. Üzerinizde ter ne kadar bekletilirse siz risk altında olur ve çeşitli deri hastalıklarına egzama, mantar ve cilt deri hastalıkları ile savaşmak zorunda kalırsınız. Bunun için sıcağı sıcağına kıyafetlerinizi değiştirmeniz sizi bu tür hastalıklara karşı korur.Çok çalışan,masa başında çok duran kişiler çabuk terleyebilir. Strese bağlı zamanlarda daterleme olayı hızlanır. Bir diğer nedeni ise ilaçların yan etkisidir. Birçok ilaç yan etki olarak ter üretebilir. Vücut ilaçlara bağlı terleyerek kötü mikroplara zemin hazırlayabilir. bunun için kendinizi önemsemeli ve zamanlamayı en iyi şekilde ayarlamasını bilmeniz gerekir.

Mantar evde,okulda iş yerinde ,sokakta en yakın arkadaşınız ile temas hainde,kılık kıyafet takas değişimlerinde,ortak kişisel bakım eşyalarını kullanma zamanlarında deri ve cilt hastalıklarına yol açar ve siz bu hastalık ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Özellikle geçmeyen,kabuk bağlayan ve sürekli kaşınan mantar tedavi edilmediği sürece vücutta yayılacak ve sizi inanılmaz rahatsız edecektir. Mantar enfeksiyonu için gerekli tedbirleri önceden almanız sizi koruma altına alır ve sağlıklı olmanıza katkıda bulunur.

 

Giyimlerde mevsimsel giyinmeye özen gösteriniz. Kışın giydiğiniz bir spor ayakkabını yazında giymeye kalkarsanız ayaklarınız doğal olarak terleyecek ve havasızlıktan bakteri üretmeye başlayacaktır. Enfeksiyonun çoğalması ile beraber mantar da hızlıca ayak parmaklarında dış çevresine kadar yayılmayı sürdürecektir. Üstelik bazı mantarlar sürekli kaşınan rahatsız eden cinse sahiptir. Mantar her yerde çıkabilir fakat, en çok bu bölgelerde meydana gelir. Bunlar : Kadınlarda vajina kısımlarında oluşur. Bu nedenle bayanlar her gün iç çamaşırları temiz tutulmalıdır. Erkeklerde de penis etrafında ve alt kısımlarda oluşur ve kaşıntı ile beraber yara haline dönüşerek ağrı oluşturabilir. Bunun için doktora danışarak etkili krem kullanmalı ve tedavinin çabuk cevap vermesi için doktor tavsiyesine uygun kremleri alarak düzenli bir şekilde cildinize sürmeleri gerekir.

Temiz olmayan ,haftada bir kere yıkananlar da mantar çabuk oluşur. Özellikle yaz aylarında haftada 3 kere banyo yapma alışkanlığı sürdürülmeli hatta mümkünse her gün 15 dakika kadar ılık suda duş alma alışkanlığı kazanılmalıdır. Kişi kendine ne kadar bakarsa az terler,az kirlenir ve vücudu istenmeyen mikroplar ile savaşmak zorunda kalmaz.

 

Ciltte mantar oluşumu sonrası geçmeyen yara ve kabuklaşmaların sebebi tedaviye geç kalınmasıdır. Mantarın başlamasını fark ettiğiniz anda bir dermatoloji uzmanına giderek bunun daha kötü hali almasını sağlayabilirsiniz.  Yaz aylarında mantar saç diplerinde,ayak parmak uçlaronda,vajina kısımlarında meme ucunda,bacaklarda,kollarda ve ensede yaygınlaşır. el ve ayak parmaklarında hızlı oluşması temas halinde gerçekleşir. Sağlıklı günler dileği ile.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*