Muhabbet Kuşları Neden Kaşınır ?

Muhabbet Kuşları Neden Kaşınır ?

Muhabbet kuşları çok hassas narin bir yapıya sahip canlılardır. Onları ufacık bir şey rahatsız etse ilk verdikleri tepki kaşınma olur. Kaşınma olgusu genelde tüylerinden ve istenmeyen bitlerden meydana gelir. Küçücük bir sirke oluşumu ve başlangıcı kuşu deli gibi kaşındırır ve huzursuz eder. Kafeste kuşun adeta huzuru kalmaz. Bütün gününün yarısını her yerini kaşımak ile geçirir. Kuş sahipleri de bu durumdan hoşnut olmazlar. Kuşlarını sevmek,ilgilenmek isterlerken kuşun sürekli kaşınması onları da ister istemez rahatsız eder ve canını sıkar. Bu durumdan kurtulmanın tek yolu kuşun sağlıklı bir şekilde bakılması,kafesin sürekli temiz tutulmasıdır.

Kafesin içinde kuş kakaları ne kadar bekler ise, bu onlar için kaşındırıcı bir durum olacaktır. Kuşun gövdesinde ve tüylerinin arasında gözle görülmeyecek sirkeler bitler vücut haznesine sinsice yerleşmiş olur. Kuş bu durumdan arınmak için gagasını kullanarak bunu şiddetle kaşıyacak ve bitlerin çıkması için mücadele edecektir. Bu mücadele sırasında küçücük bedeni de doğal olarak yorulacaktır. Bitlerin kuşun vücudunda çoğalması yakın zamanda kuş sağlığının tamamen bozulmasına neden olur. Kuş bitlenir ve mikroplar vücudunda gittikçe büyür bu da kuşun daha erken ölmesine neden olur.

Kuşunuzun uzun yıllar sağlıklı bir şekilde yaşamasını arzu ediyorsanız yapmanız gereken tek şey ona iyi bakmak ve temizliğini sık sık sağlamaktır. Onun küçücük bedeni,küçük dünyası mikrobu kaldıracak boyutta değildir. Kuşların bağışıklıkları son derece zayıftır. Kuşun kanatları,ense tarafına yerleşen bitler, hızla kaşınmasını sürdürür. Sadece bitlenme sıralarında kuşlar kaşınmaz. Aynı zamanda tüy dökme yeni,tüy çıkartma aşamalarında da kaşınma olgusu şiddetle devam edecektir. Unutmayın, her kaşıntı kuşun bitlenmesi anlamına gelmez. Bunu anlayabilmeniz için kanat ve ense taraflarını inceleyerek bit veya sirke olup olmadığını küçük bir fenerle kontrol ediniz. Fenerin ışığı görülmeyen canlıları hızlı görmenize yardımcı olur. Çünkü,bitler ışığa karşı duyarsızdırlar ve kendilerini hemen ele verirler.

Bir kafesin içinde birden fazla kuş besliyorsanız bitlerin oluşması ve üremesi ,diğer kuşa geçmesi hızlı olur. Kuş kendini koruyamaz bir de kendi bitini diğer sağlıklı kuşa da bulaştırır. Kafesin pis olması,kötü kokması,suyun bulanık ve kirli olması mikroplara daha hızlı zemin hazırlar. Bazı mevsimsel değişiklikler de de kaşınma olgusu şiddetle gelişebilir. Eğer bununla baş edemiyorsanız bir veterinere götürüp kuşunuza uygun ilacı kullanmak en doğru karar olacaktır. Böylece kuşta bit mi yoksa mantar mı olup olmadığından da emin olabilirsiniz.

Kuşların sık sık yaz aylarında banyo edilmesi onların rahat etmesini sağlar. Onlara güzel bir ortam hazırlayın ve suyun içinde zaman geçirmesine olanak tanıyın. Su onları rahatlatır,kaşınmalarını en aza düşürür. Kuş sağlığı için en etkili adım, kuşun temizliği ve bakımıdır. Bunu düzenli yaptığınız sürece bu kaşıntılar en aza düşecek, böylece kuş daha rahat bir ortamda sağlıklı yaşama hakkına sahip olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın