Emlak Vergisi Ödemesi İçin Gerekli Evraklar

Emlak Vergisi Ödemesi İçin Gerekli Evraklar

1319 sayılı emlak vergisi yasasına göre bir kişi işletmeye ait,arsa ,bina arazi gibi mülklere sahip ise emlak vergisi ödemesi kişiden talep edilir. Bu zorunlu bir işletim sistemidir. İşletmeye vergi ödemek için size bir form verecekler ve bunu doğru bir şekilde doldurmanızı talep edecekler. Bu beyaname eksiksiz bir şekilde doldurulur. Kişi, eğer arazi sahibi,bina sahibi ya da arsa sahibi ise bu mülkün vergisini yatırmak için bulunduğu yerin belediyesine başvurur. Bu emlak işine ait mülklere göre belgeler kişiye ayrı ayrı verilir. Emlak vergisi beyanamesi başvurusu yaptıktan sonra işletmenizi daha rahat bir şekilde çalıştırmayı sürdürürsünüz. Belediye başvurusu sırasında sizden bunlar istenecektir. Bu evrakların eksiksiz olması önemlidir. İşte bu önemli evraklar,belgeler…

Emlak Vergisi Ödemesi İçin Gerekli Evraklar

Emlak Vergisi beyanamesi formu (Eksiksiz doldurulması zorunludur.) İşletme belediyesine başvurduğunuz zaman sizden bunları talep edecektir :

-Binaya ait tapu fotokopisi,
-T.C Kimlik numarası,
-Binaları yapılandırma ve kullanma izni,
-Binalar için izin fotokopisi
– Binanın yeri ve adresi,
-Binanın caddesi
-Binanın bulunduğu kat,
-İş yeri numarası,
– Vergi ödemesi makbuzu

Bütün bu saydıklarımız verginin alt yapısıdır. Vergi sonrası makbuz size tahsil edilecektir. Emlak vergisi taksitli bir şekilde bölünür. Diyelim ki birinci taksitte ilk 3 ayın arşivi değerlendirilir. Daha sonra ikinci 3 ay analizi devam eder ve taksit ikiye bölünerek verginin daha kolay bir şekilde ödenmesi sağlanır. İsteyenler mükellef olarak tümü şeklinde taksitlendirme yapılmadan vergisini ödeyebilir. Emlak işletmelerinde vergi payı alınması zorunludur.

 

Sevgili Bilgistili okuyucularımıza ;

Öncelikle hoş geldiniz. Sitemizde geçen her yazı,görsel metin sitemize aittir. Yazılarımız özgün ve akıcı bir dille anlatılmıştır. Burada verilen emeğe saygı duyulmasını,yazılarımızı sonun kadar bitirerek okumanızı temenni ediyoruz. Yakın çevrenizdekilere,sosyal medya hesaplarında sitemizden bahsederseniz mutlu oluruz. Dileriz hep kalıcılığınızı sürdürürsünüz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın