İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı Almak İçin Gerekli Evraklar

İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı Almak İçin Gerekli Evraklar

İşletme kuruluşlarında eğer bir iş yeri açmayı planlıyorsanız önce gerekli izinleri almalı ve çalışma ruhsatına sahip olmanız gerekir. Eğer bir iş yeri açarak kariyer hayatınızda yeniliklere imza atmayı planlıyorsanız yerel yönetim ile ilgili işlemleri gerçekleştirmeniz gerekir. Bununla beraber diğer önemli işlemler maliye ile ilgili işlemlerdir. Her türlü sosyal güvenlik kurumlarına ait işlemleri tamamlamanız gerekir. Meslek kuruluşlarına başvurmak içi önemli yerlere form doldurarak üyelik işlemlerinizi önceden tamamlamanız gerekir. Bu saydıklarımız işletmelerin kuruluş görevlerini temsil eder. Yerel yönetimle ilgili işlemlerinizi gerçekleştirmek için öncelikle iş yeri açma hakkına sahip olmanız gerekir.

iş yeri açabilmeniz için ise çalışma ruhsatını almanız gerekir. Bunlar,hafta sonu çalışma ruhsatı, ilan,reklam ve vergi ödemesinin yapılması, Çevre ve temizlik ödemesinin zamanında yapılması ve emlak vergisinin karşılanmasıdır. Bu saydığımız temel ilkeler iş yeri açma ve çalışma ruhsatı için gereklidir. Belediye sınırları alanında iş yeri açmak isteyebilirsiniz. Bu işletmelerde bu kuruluşların bağlı bulundukları yerin belediyesine müracaat etmeniz tavsiye edilir. Bunun başında beyan formu gelir. Forumda sizde istenen orada sorulan bütün sorulara eksiksiz bir şekilde cevap vermenizdir. Bu beyanı doldurduktan sonra size dönüş sağlayacaklardır.Şirket ve şahıslar için 13 temel maddede işletmenizi sorunsuz bir şekilde yönetme hakkına sahip olabilirsiniz.

İşte bu 13 önemli madde :

1- Başvuru beyan formu

2– Maliye vergi levhası veya maliye yoklama kaydı

3-Yapı kullanım izin belgesi

4-Tapu fotokopisi veya kira kontratı,

5- Kütüğe bağlı bağımsız yerlerden katmaliklerin oy birliği ile aldığı muvafakat

6- 1 adet yarım kapalı dosya

7- Mali hizmetler müdürlüğünden alınmış borcu yoktur

yazısı.Bunun için belediyelere başvurabilirsiniz.

8-Şirket başvurusu için en önemli belge,Ticaret ve Sanayi Odası kaydının gerçekleşmesidir.

9- Şahıs başvurularında en önemli belge, Esnaf sicil kaydı,oda kaydı,ticaret kaydı ve sanayi odası kaydıdır. Bir adet fotoğraf sizden istenecektir.

10- Gerekli imza sürküleri

11- Ticaret sicil gazetesi

13-Noterden devirleri yapılmış ruhsatın tarihi ve sayısı. Devir sözleşmesi ve diğer eski ruhsatın aslı sizden talep edilecektir. Bu belgelerin eksiksiz olması ile başvurunuz yakın zamanda kabul görecek ve çalışma ruhsatınız size en yakın zamanda teslim edilecektir. Böylece hayal ettiğiniz işletmeyi açma hakkına sahip olacaksınız.

Sevgili Bilgistili okuyucularımıza ;

Öncelikle hoş geldiniz. Sitemizde geçen her yazı,görsel metin sitemize aittir. Yazılarımız özgün ve akıcı bir dille anlatılmıştır. Burada verilen emeğe saygı duyulmasını,yazılarımızı sonun kadar bitirerek okumanızı temenni ediyoruz. Yakın çevrenizdekilere,sosyal medya hesaplarında sitemizden bahsederseniz mutlu oluruz. Dileriz hep kalıcılığınızı sürdürürsünüz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın